REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

„Twitter” sušvelnino kalbos suvaržymus translyčių atžvilgiu

ŠaltinisCNA

Nors nepaskelbė viešai, „Twitter” atnaujino savo „neapykantos kupino elgesio” politiką ir panaikino draudimus „įvardyti” ir „neteisingai įvardyti” translyčius asmenis. Šie draudimai anksčiau buvo taikomi siekiant apriboti translyčių asmenų judėjimo kritikus, praneša CNA.

Dabar pašalintoje gairių eilutėje nurodyta, kad įžeidinėjimai apima „tikslingą translyčių asmenų klaidingą įvardijimą ar pavadinimą”.

Pagal ankstesnes taisykles neteisingas asmens įvardijimas reiškė, kad translytis asmuo vadinamas pagal lytį, kuri atitinka jo biologinę lytį, bet neatitinka jo deklaruojamos lytinės tapatybės. Tai taip pat apėmė įvardžių, atitinkančių asmens biologinę lytį, bet neatitinkančių asmens tariamos lytinės tapatybės, vartojimą. Įvardyti asmenį buvusiu vardu reiškė vadinti tą asmenį jo gimtuoju vardu, o ne vardu, kurį asmuo pasirinko pakeitęs lytį.

Iki šio pakeitimo neapykantos ir elgesio apribojimai buvo naudojami siekiant uždrausti arba apriboti translyčių judėjimą kritikuojančių naudotojų veiklą.

Tarp jų buvo ir gerai žinomų veikėjų, pavyzdžiui, Turning Point USA įkūrėjas Charlie Kirkas, kuris buvo suspenduotas už tviterio žinutes apie Rachel Levine (Reičel Levin), translytę Jungtinių Valstijų sveikatos apsaugos ministro padėjėją.

Feministei rašytojai Meghan Murphy taip pat buvo uždrausta naudotis savo paskyra už tai, kad ne kartą vartojo vyriškus įvardžius kalbėdama apie translyčius, kurie iš vyrų tapo moterimis.

O štai krikščioniškos satyrinės svetainės „Babylon Bee” narystė buvo sustabdyta už tai, kad juokaujant Levine’as buvo pavadintas „metų vyru” po to, kai „USA Today” įvardino Levine’ą „metų moterimi”.

Tuomet „Babylon Bee” savininkas ir generalinis direktorius Sethas Dillonas (Setas Dilonas) atsisakė ištrinti savo žinutę, o „Twitter” teigė, kad tai – vienintelis būdas atkurti paskyrą.

Kai 2022 m. spalį milijardierius Elonas Muskas įsigijo „Twitter”, jis pažadėjo išplėsti žodžio laisvę platformoje.

Anksčiau verslininkas leido suprasti, kad nepritaria tam tikriems posūkiams politinio korektiškumo link, 2020 m. liepą savo paskyroje parašydamas, kad „įvardžiai yra niekis”, turėdamas omenyje translyčių judėjimo akcentuojamus įvardžius.

Nuo tada, kai E. Muskas perėmė bendrovės valdymą, jis atkūrė tūkstančius anksčiau uždraustų paskyrų.

Didžioji dalis „Twitter” neapykantą kurstančio elgesio politikos liko galioti.

„Twitter” gairėse vis dar teigiama, kad už „sunkų, pasikartojantį įžeidimų ar rasistinių ir (arba) seksistinių tropų vartojimą, kai kontekstas yra priekabiavimas prie kitų ar jų bauginimas”, gali būti panaikinta paskyra, o už „saikingą, pavienį vartojimą, kai kontekstas yra priekabiavimas prie kitų ar jų bauginimas”, gali būti taikomi kiti asmens paskyros apribojimai.

„Dehumanization” poskyryje vis dar draudžiama „žeminti žmonių grupę dėl jų religijos, kastos, amžiaus, negalios, sunkios ligos, tautybės, rasės, etninės priklausomybės, lyties, lytinės tapatybės ar seksualinės orientacijos”. Socialinio tinklo gairėse taip pat draudžiami „neapykantą kurstantys vaizdai”, tarp kurių yra nacių svastika, ir kiti vaizdai, kuriuose „yra neapykantą kurstančių simbolių arba nuorodų į masines žudynes, nukreiptas prieš saugomą kategoriją”.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte