REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Popiežius aukos Mišias Šv. Morkaus aikštėje

ŠaltinisCNA, VLE

Šį savaitgalį, balandžio 28 d., sekmadienį, popiežius Pranciškus aukos Mišias Šv. Morkaus aikštėje.

Šventasis Tėvas vieną dieną lankysis Venecijoje, Italijoje.

Po to jis privačiai pagerbs bazilikos viduje esančias šv. evangelisto Morkaus relikvijas.

Šis popiežiaus apsilankymas ypač turistų mėgstamoje bazilikoje atkreipia dėmesį į garsiąją šventajam Morkui skirtą bažnyčią ir jos reikšmę garsiajam „plaukiojančiam miestui”.

Šventojo Morkaus bazilika, dar vadinama „Aukso bažnyčia”, yra bizantinė katedra Šventojo Morkaus aikštėje. Įkurta 828 m. po Kristaus, kai iš Aleksandrijos (Egiptas) buvo pervežti šventojo Morkaus palaikai. Bazilika patyrė keletą transformacijų.

832 m. pastatyta kaip nuolatinė bažnyčia, 976 m. per sukilimą bazilika sudegė. Morkaus bazilika atstatyta 978 m., tačiau būtent 1063 m. pradėtas statybos projektas tapo dabartinės bažnyčios formos pagrindu.

1094 m. spalio 8 d. Šv. Morkaus bazilika buvo pašventinta ir dedikuota apaštalui ir šventajam, kurį daugelis laiko Morkaus evangelijos autoriumi.

Tik 1807 m. Napoleono įsakymu miesto bažnyčia tapo Venecijos patriarcho rezidencija ir paskelbta miesto katedra.

Bazilikos architektūroje, kurioje susipina bizantiškasis, gotikinis ir romaninis stiliai, yra centrinis kupolas, spandrelės ir keturios kolonos, remiančios didžiulius skliautus. Bazilikos vidų puošia nuostabios aukso mozaikos, marmurinės grindys ir prabangus dekoras. Presbiterijoje, skirtoje dvasininkams, yra didysis altorius, kuriame saugomos šventojo Morkaus relikvijos.

Zakristijoje, kurią 1486 m. sukūrė Giorgio Spavento (Džordžo Spavento), įrengtos įspūdingos inkrustuotos spintos, iliustruojančios šventojo Morkaus gyvenimo scenas, ir skliautas su mozaikomis, vaizduojančiomis Senojo Testamento pranašus.

Taip pat yra keletas šoninių altorių ir koplyčių, kuriose pagerbti įvairūs šventieji, pavyzdžiui, Madonna del Mascoli ir šventasis Izidorius. Izidoriaus koplyčioje taip pat saugomos šventojo relikvijos, kurios 1125 m. buvo atgabentos į Veneciją iš Chijo salos.

Manoma, kad Venecijos miesto globėjas Morkus buvo nukankintas (palaikai saugomi Šv. Morkaus katedroje Venecijoje).

Morkaus emblema ir atributas – sparnuotas liūtas.

Dailėje dažniausiai vaizduojamas kaip evangelistas su plunksna ir rašaline arba kaip vyskupas (manoma, kad Morkus buvo pirmasis Aleksandrijos vyskupas), kartais vaizduojamas su apaštalu Petru.

Venecijos tapybos mokyklos, ypač altorių ir votiniuose paveiksluose, visuomet vaizduojamas su Evangelija, o Venecijos dožas, ar kitas aukštas pareigūnas klūpo priešais Morkų. Kartais Morkus vaizduojamas dožą pristatantis Švč. Mergelei Marijai.

Šv. Marko muziejus buvo pastatytas XIX a. Jame saugoma įvairi artefaktų ir meno kūrinių kolekcija, daugiausia įsigyta iš Konstantinopolio per Ketvirtąjį kryžiaus žygį. Vienas iš svarbiausių eksponatų yra Šventojo Morkaus žirgai – keturi bronziniai žirgai, kadaise buvę bazilikos fasado dalimi, taip pat bizantiniai ir gotikiniai rankraščiai, artefaktai ir liturginiai daiktai.

Šventojo Morkaus bazilika kasmet sulaukia daugiau kaip 3 mln. lankytojų ir yra tikras Venecijos viešojo ir religinio gyvenimo centras.

Šventojo Sosto spaudos tarnyba paskelbė šios Šventojo Tėvo kelionės į Veneciją darbotvarkę, kurioje numatyti susitikimai su moterų kalėjimo kalinėmis, ekskursija po Vatikane eksponuojamą meno parodą, susitikimas su joje dalyvaujančiais menininkais ir kalba jaunimui.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte