REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Metropolito Inokentijus laiške I. Šimonytei: už Lietuvos Ortodoksų Bažnyčios nugaros vyksta slapti dalykai

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus viešai paskelbė atvirą laišką premjerei I. Šimonytei, kuriame teigiama, kad už Ortodoksų Bažnyčios Lietuvoje nugaros vyksta slapti dalykai. Laiške nuogąstaujama, kad ortodoksų bažnytinius reikalus „sprendžia žmonės iš išorės”.

Laiške pastebima, kad LR ambasadorius Turkijoje Ričardas Degutis gegužės 18 d. susitiko su patriarchu Baltramiejumi. Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus teigia, kad Bažnyčia nežino, apie ką buvo kalbama ir kas buvo nutarta.

„Labai sutrikę skaitėme oficialioje Konstantinopolio patriarchato svetainėje paskelbtą naujieną iš kurios seka, kad Lietuvos Respublikos ambasadorius Turkijoje Ričardas Degutis gegužės 18 dieną susitiko su patriarchu Baltramiejumi. Pranešime skelbiama, jog Lietuvos ambasadorius patriarchui įteikė Lietuvos Ministrės Pirmininkės raštą, po kurio šalys aptarė abipusiai dominančius klausimus'”, – pasakoja metropolitas Inokentijus.

Laiške toliau dėstoma problema: „Šio praėjusio susitikimo temą mums sufleruoja ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, kuris spaudai (pokalbis portalui 15min.lt balandžio 24 d.) teigė, jog bažnytinės jurisdikcijos pakeitimas Lietuvoje būtų pageidautinas, ir kad valdžios institucijos konsultuojasi šiuo klausimu”.

Nuogąstaujama, kad tokiais veiksmais skatinamas Bažnyčios skilimas, keliama sumaištis ortodoksų bendruomenėje ir kyla kitos grėsmės: „Žinoma, kad šia kryptimi dirba ir užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas, kuris neseniai susitiko su pseudoarkivyskupu Evstratijumi (Zoria). Apie norą pereiti į Konstantinopolio patriarchatą atvirai kalba mūsų Bažnyčios stačiatikių dvasininkai, kurie žengė atskilimo keliu, ir įnešė sumaištį į stačiatikių aplinką bei sukėlė grėsmę Lietuvos visuomenės stabilumui”.

Apibendrinama problema: „Trumpai tariant, mes kalbame apie tai, kas tiesiogiai liečia mūsų Stačiatikių Bažnyčią Lietuvoje. Tai esminis klausimas. Tačiau mes matome, jog jis sprendžiama be mūsų dalyvavimo”. Metropolitas sako: „Kyla natūralus klausimas: kas vyksta mums už nugaros?!”

Toliau jis premjerę kviečia išsiaiškinti situaciją, kuri ortodoksų bendruomenei iki šiol lieka neaiški: „Sutikite su manimi, gerbiama Ministre Pirmininke, mes turime teisę apie tai žinoti, nes už mūsų stovi tūkstančių tūkstančiai žmonių, kurie gyvena Lietuvoje, ir laiko save stačiatikiais. Absoliuti dauguma šių žmonių, neskaitant saujelės atsiskyrusiųjų, ir tų, kuriuos jie patraukė paskui save, nė nemąsto apie jokį jurisdikcijos pakeitimą”.

Bendruomenei kyla daug neaiškumų. „Oficialių Lietuvos Vyriausybės paaiškinimų iki šiol niekas nepateikė. Be to, nebuvo pranešta net apie patį susitikimo faktą, jau nekalbant apie laišką ar jo turinį”, – rašo metropolitas bei įspėja, kad „klausimas labai rimtas, jo pasekmės gali būti pačios nenuspėjamiausios”. 

Laiške pabrėžiamas vienybės troškimas ortodoksų bendruomenėje Lietuvoje.

„Nepaisant kaltinimų, kuriuos ne kartą išsakė atskilusieji dvasininkai ir pavieniai visuomenės veikėjai, mūsų bažnyčių parapijiečiai reiškia savo ištikimybę savo Tėvynei – Lietuvos Respublikai, kurios piliečiai jie yra, ir kasdien meldžiasi už jos valdžią, žmones ir kariuomenę. Apie tai, ir apie Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios vienybės troškimą, liudija tūkstančiai stačiatikių pasauliečių surinktų parašų”, – primenama laiške. 

Be kita ko, dalinamasi, kad „visai neseniai, šių metų balandžio 30 d., per Lietuvos žemės globėjų, Vilniaus Šventųjų Kankinių Antano, Jono ir Eustachijaus minėjimo iškilmę, Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios nariai gausia procesija Vilniaus mieste išreiškė savo ištikimybę Kristui, Jo Bažnyčiai ir savo Valdančiam Ganytojui, bei paliudijo Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios vienybės troškimą.

Laiškas užbaigiamas su kartėliu: „Labai apmaudu, kad Lietuvoje yra srovių, kurios nevertina visuomenės stabilumo, bei savo trumparegiškomis pažiūromis stengiasi pasiekti savo momentinių interesų”.

Metropolitas pabrėžia, kad „niekada nedavė teigiamų rezultatų tai, jog bažnytinius reikalus sprendė žmonės iš išorės, tai tik kėlė nusivylimą ir atnešė karčių rezultatų”.

Jis kviečia: „Mums reikalingas dialogas – atviras, nuoširdus ir draugiškas pokalbis. Mes visada esame tam pasiruošę. Manau, kad tiek Lietuvos piliečiai stačiatikiai, tiek Lietuvos visuomenė turi teisę žinoti, kas slypi už Lietuvos Vyriausybės, kuriai turite garbės vadovauti, atstovų veiksmų”.

Laišką Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus užbaigia šiltai: „Gerbiamoji ponia Ministre Pirmininke, nuoširdžiai linkiu Jums palaimintų darbų, sėkmės jūsų svarbioje tarnyboje, bei reiškiu Jums savo asmeninę pagarbą”.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

8 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte