REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Lietuvos ir Lenkijos pirmosios ponios: svarbu įgalinti kiekvieną žmogų

ŠaltinisBNS

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė kartu su Lenkijos pirmąja ponia Agata Kornhauser-Duda trečiadienį lankėsi sostinės dienos centre „Šviesa“.

Centras teikia socialines, mokymo ir užimtumo paslaugas suaugusiems žmonėms su intelekto negalia. Čia siekiama sudaryti sąlygas lankytojams lavinti kasdieninio gyvenimo įgūdžius, pagal galimybes dirbti, atskleisti savo galias, bendrauti ir dalyvauti bendruomenės gyvenime.

„Per pastaruosius keletą metų šioje srityje Lietuva žengia dideliais žingsniais į priekį. Priimti teisės aktai ir pradėta įgyvendinti negalios reforma: sustiprintas žmonių su negalia teisių užtikrinimas, reglamentuotas informacijos žmonėms su negalia prieinamumas. Žmonės su negalia aktyviau įtraukiami į užimtumą ir darbo rinką. Paslaugų centrai vykdo įvairius projektus, mokosi ir moko kartu su partneriais kaimyninėse šalyse“, – sakė D. Nausėdienė.

Pirmosios ponios teigimu, svarbiausia yra užtikrinti visas įmanomas galimybes žmonėms su negalia savarankiškai gyventi, nedelsiant suteikti kompleksinę pagalbą, kad kiekvienas galėtų įsitraukti į visuomeninį gyvenimą tiek, kiek nori, lengviau įsidarbintų atviroje darbo rinkoje. Labai svarbu, kad kiekvienas žmogus galėtų rinktis kokybišką paslaugą, jam patogiausią būdą mokytis, dirbti ir save realizuoti.

Pirmosios ponios teigimu, svarbiausia yra užtikrinti visas įmanomas galimybes žmonėms su negalia savarankiškai gyventi

„Pritaikyta aplinka, prieinama informacija ir kokybiškos paslaugos įgalina kiekvieną žmogų. Įgalinimas šalies socialines paslaugas teikiančių įstaigų veikloje darosi vis svarbesnis ir tampa jų lankytojų socialinės gerovės šerdimi. Reikia nuolatinių paties žmogaus ir jam padedančių artimųjų bei darbuotojų pastangų, kad negalią turintis žmogus imtų pasitikėti savimi, priimtų save, gebėtų pats arba su kitų pagalba priimti sprendimus“, – pabrėžė pirmoji ponia.

Nuo 2022 metų rugsėjo dienos centras „Šviesa“, be kita ko, įgyvendina Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą „Erasmus plius“ projektą „Aktyvus balsas – geriausias kelias į įtraukimą“, kurio partneris – fondas „Dom Autysty“ iš Lenkijos.

Projekto tikslas – sukurti metodines alternatyvios komunikacijos knygas kaip praktinį komunikacijos įrankį, kuriuo naudojantis būtų suteiktos galimybės negalią turintiems jaunuoliams būti išgirstiems ir suprastiems bendruomenėje.

Projekto tikslui pasiekti buvo įkurtos socialinės dirbtuvės, kuriose dienos centro „Šviesa“ ir fondo „Dom Autysty“ lankytojai, kurdami knygas, lavina savo darbo gebėjimus ir išmoksta atlikti naujas užduotis bei įgyja tokių naujų įgūdžių kaip karpyti, laminuoti, rūšiuoti, klijuoti simbolius į knygas. Atlikdami šią veiklą, lankytojai turi puikią galimybę ne tik lavinti smulkiąją motoriką, bet ir mokytis susikaupti ir užduotis atlikti kruopščiai.

Lietuvos ir Lenkijos pirmosios ponios skiria nuolatinį dėmesį žmonėms su negalia. 2021 metais  Prezidentūroje įvyko jų globojama tarptautinė konferencija „Informacijos prieinamumas žmonėms su negalia“. Joje akcentuota įvairių komunikacijos formų svarba įgyvendinant žmogaus teisėmis grįstą negalios modelį, buvo pristatyti gerieji Lietuvos pavyzdžiai, susipažinta su Lenkijos patirtimi priimant ir įgyvendinant sprendimus, pasiremiant gerąja šios šalies praktika.

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija užtikrina, kad ją ratifikavusios šalys siekia ne tik fizinio, bet ir informacinio prieinamumo žmonėms su negalia. Lietuva konvenciją ratifikavo 2010 metais.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte