REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Anglikonų Bažnyčia balsavo už tos pačios lyties porų palaiminimą

Anglikonų Bažnyčios kunigams bus leista laiminti tos pačios lyties asmenų civilines santuokas, taip iš esmės keičiant Bažnyčios požiūrį į homoseksualumą po istorinio Bažnyčios valdomojo organo balsavimo, pranešė „The Guardian”.

Pirmieji homoseksualių porų palaiminimai gali būti suteikti jau šią vasarą. Atskiros bažnyčios bus raginamos aiškiai nurodyti, ar jos teiks palaiminimus, kad būtų išvengta painiavos ir nusivylimo.

Po daugiau nei aštuonias valandas trukusių aistringų diskusijų Evangelikų bažnyčios nacionalinė asamblėja, Generalinis sinodas, 250 balsų prieš 181 balsavo už vyskupų pasiūlymą, kuriuo siekiama užbaigti ilgus metus trukusį skausmingą susiskaldymą ir nesutarimus dėl lytiškumo.

Anglikonų Bažnyčios vadovai balsavo, ar laiminti tos pačios lyties asmenų poras ir tuo pat metu palikti santuokos apibrėžtį kaip vyro ir moters sąjungą. Tai gali turėti pasaulinių pasekmių krikščionių vienybei.

„Pirmą kartą Anglijos Bažnyčia viešai, be išlygų ir džiaugsmingai priims tos pačios lyties poras Bažnyčioje”, – sakoma bendrame Kenterberio arkivyskupo Justino Welby (Džastino Velbio) ir Jorko arkivyskupo Stepheno Cottrello (Stiveno Kotrelo) pareiškime.

„Bažnyčia ir toliau turi gilių nesutarimų šiais klausimais, kurie liečia mūsų žmogiškosios tapatybės esmę”, – tęsė arkivyskupai. Jie sakė, kad yra „pasiryžę gerbti sąžinę tų, kuriems tai yra per toli, ir užtikrinti, kad jie gautų visas garantijas, kurių reikia, kad būtų išsaugota Bažnyčios vienybė tęsiant šią diskusiją”.

Emocijų kupinos kalbos, kurias pasakė visišką LGBTQ+ krikščionių lygybę palaikantys asmenys bei tie, kurie teigė, kad reikia laikytis tradicinio Biblijos mokymo apie santuoką ir lytinius santykius, patvirtino, kad diskusijos šia tema tęsis toliau.

Sinodas taip pat sutarė, kad Bažnyčia atsiprašys už žalą, kurią ji padarė LGBTQ+ žmonėms. Jis palankiai įvertino būsimą draudimą dvasininkams sudaryti tos pačios lyties asmenų civilines santuokas ir tos pačios lyties asmenų santykius palaikančių dvasininkų celibato taisyklės peržiūrą.

Grėsmė Bažnyčios vienybei?

Kai kurie anglikonų vadovai įspėjo, kad balsavimas trukdo vienybei anglikonų bendruomenėje, o santuokos apibrėžimo pakeitimo šalininkai sakė, kad grįš prie šio klausimo per būsimus sinodus.

Nedaug trūko, kad būtų pritarta pataisai, kuria santuoka nebūtų pripažįstama tik tarp vyro ir moters. 52 proc. balsų prieš 45 proc. sinodas atmetė siūlomą pataisą, kuria buvo reikalaujama per dvejus metus balsuoti dėl pasiūlymo pripažinti tos pačios lyties asmenų sąjungas santuokomis, pranešė Jungtinės Karalystės laikraštis „The Guardian”.

Nors visi sinodo vyskupai, dvasininkai ir pasauliečiai balsavo už tai, kad ši priemonė būtų priimta, Anglikonų Bažnyčios vyskupų balsai buvo ypač nevienareikšmiai. Jie balsavo už priemonę 36 balsais prieš 4, o du susilaikė.

Šį žingsnį sukritikavo Anglijos Bažnyčios Evangelikų taryba, jį apibūdindama kaip „pralaimėjimą”, kuris demoralizuos griežtų principų besilaikančius tikinčiuosius.

„Esame labai nuliūdinti ir giliai nusiminę, kad Generalinis sinodas uždegė žalią šviesą Vyskupų rūmų pateiktiems pasiūlymams, – sakė taryba. – Atrodo, kad Anglijos Bažnyčia dabar pasirinko veiksmų kryptį, kuria atmetamas mūsų istorinis ir biblinis sekso ir santuokos supratimas, nutolstant nuo apaštališkojo tikėjimo, kurio esame pašaukti laikytis.”

Pasaulinė pietų Anglikonų Bažnyčių draugija, atstovaujanti daugiau kaip 20 anglikonų bendrijos provincijų, pareiškė, kad „labai apgailestauja” dėl šio sprendimo, teigdmama, kad jis „prieštarauja didžiosios anglikonų bendruomenės dalies nuomonei”. Ji skeptiškai vertino teiginį, kad doktrina nepasikeitė, remdamasi principu, kad „anglikonų liturgija išreiškia savo doktriną”.

„Bažnyčia negali Dievo vardu ,palaiminti’ tos pačios lyties asmenų sąjungos, juo labiau lytinių santykių tarp tos pačios lyties asmenų, kuriuos Dievas savo Žodyje skelbia nuodėmingais”, – sakė pasaulinė anglikonų grupė.

Bendruomenė teigė, kad Kenterberio arkivyskupo veiksmai balsavimo metu verčia ją „abejoti jo tinkamumu vadovauti vis dar iš esmės ortodoksiškai pasaulinei bendruomenei”.

Su didžiuliu liūdesiu grupė pareiškė, kad „Anglijos Bažnyčia dabar prisijungė prie tų provincijų, su kuriomis bendrystė yra suirusi”.

Oksfordo anglikonų vyskupas Stevenas Croftas (Stivenas Kroftas), pritariantis santuokos apibrėžimo pakeitimui įtraukiant tos pačios lyties asmenų sąjungas, sakė, kad balsavimas buvo „reikšmingas, istorinis žingsnis”.

„Tos pačios lyties poros taps daug labiau matomos, jų santykiai bus švenčiami viešai, ir tai, manau, toliau keis požiūrį Bažnyčios gyvenime”, – sakė jis. Jis apibūdino pataisą dėl santuokos doktrinos kaip „svarbią, siekiant šiek tiek nuraminti tuos, kurie yra konservatyvesni”, tačiau teigė, kad Bažnyčia nenustos iš naujo svarstyti šio klausimo.

Londono vyskupė Sarah Mullally (Sara Malali) pasidžiaugė, kad Sinodas pritarė pokyčiams, ir pripažino, kad Anglikonų Bažnyčia Didžiojoje Britanijoje ir už jos ribų yra susiskaldžiusi.

„Pripažįstu, kad yra žmonių, kurie už tai labai dėkingi, ir yra tokių, kuriems skauda“, – sakė ji ir pažadėjo „nepamiršti gilaus susiskaldymo“.

„Nesutarimai šiais klausimais siekia mūsų žmogiškosios tapatybės esmę“, – pažymėjo S. Mullally.

„Aš ir arkivyskupai tikimės, kad šiandienos apmąstymų ir maldų kupini debatai taps nauja pradžia Bažnyčiai, siekiančiai eiti pirmyn įsiklausant vieniems į kitus“, – pridūrė ji.

Anglikonų Bažnyčia patiria politinį spaudimą reformuoti savo požiūrį į tos pačios lyties asmenų santuokas nuo tada, kai 2013 metais jos buvo įteisintos Anglijoje ir Velse.

Nors dešimtys kitų šalių įteisino tos pačios lyties asmenų sąjungas, daugelyje pasaulio šalių homoseksualumas tebėra draudžiamas.

Tai pasakytina ir apie labai religingas ir konservatyvias Afrikos šalis, esančias į pietus nuo Sacharos ir priklausančias anglikonų bendrijai. Ji vienija 43 Bažnyčias 165 šalyse.

Anglikonų pasaulyje yra 85 milijonus, tai trečia pagal dydį krikščionių bendruomenė po katalikų ir Rytų ortodoksų Bažnyčių.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

7 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte