REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Vokietija: europiečių kūnai teršiami nevaisingumą sukeliančiais chemikalais

Vokietijos federalinė aplinkos apsaugos agentūra (UBA), nustačiusi, kad žmonių organizme yra didelis uždrausto plastifikatoriaus – cheminės medžiagos, kurios dedama į medžiagą, kad ji taptų lankstesnė ir ne tokia trapi – kiekis, skambina pavojaus signalu.

Šios kenksmingos medžiagos, siejamos su vyrų nevaisingumu ir didesne diabeto bei nutukimo rizika, egzistavimas buvo nustatytas atliekant Vokietijos sveikatos tyrimą.

Toksikologė Marika Kolossa leidiniui “Die Welt” sakė, kad metabolitas MnHexP iki šiol rastas 28 proc. šlapimo mėginių.

Plastifikatoriaus di-n-heksilftalato (DnHexP) skilimo produktas MnHexP nuo 2013 m. yra griežtai reglamentuojamas ir iš esmės uždraustas Europos Sąjungoje. Kūnuose jis buvo aptiktas 2023 m.

“Tokia medžiaga neturėtų būti randama organizme – o mes ją radome”, – sakė Kolossa. “Tai didelė problema, – dabar sakė Kolossa.

Tokia medžiaga neturėtų būti randama organizme – o mes ją radome

Plastifikatoriaus kilmė kol kas nežinoma. Viešai paskelbti rezultatai gauti atlikus Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje paimtų mėginių tyrimą.

“Tai tikra detektyvinė istorija. Dabar Vokietijoje atliekame išsamų tyrimą”, – sakė Kolossa.

Vokietijos agentūra taip pat glaudžiai bendradarbiauja su ES institucijomis.

Kolossa paaiškino, kad atliekant eksperimentus su gyvūnais nustatyta, jog šis metabolitas kenkia reprodukcijai. Daugiausia jis veikia vyriškos lyties vaisiaus įsčiose reprodukcinius organus, tačiau eksperimentai su gyvūnais taip pat parodė, kad suaugusiesiems jis gali padidinti diabeto, hipertenzijos ir nutukimo riziką. Atskirų žmonių organizmuose aptikta tokia didelė koncentracija, kad negalima atmesti pavojaus sveikatai, – pridūrė Kolossa.

Chemijos ekspertas Larsas Tietjenas iš UBA sakė, kad nors DnHexP jau daugelį metų beveik visiškai uždraustas ES, šios medžiagos vis dar galima rasti ES importuojamuose produktuose ir senuose ES pagamintuose produktuose.

“Neturiu jokios informacijos apie didesnius perdirbtų produktų kiekius, tačiau to negalima atmesti”, – taip pat perspėjo jis.

Atliekant Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje vykstantį tyrimą, Valstybinės gamtos, aplinkos ir vartotojų apsaugos tarnybos (Lanuv) ekspertai retrospektyviai ištyrė senus darželinukų šlapimo mėginius. Jie nustatė, kad 2017-2021 m. MnHeP užterštų mėginių dalis padidėjo nuo 26 iki 61 proc. Lanuv pareiškime teigiama, kad to priežastis visiškai neaiški.

Pasak “Lanuv”, nuo 2013 m. plastifikatorius DnHexP Europos Sąjungoje įtrauktas į labai didelį susirūpinimą keliančių medžiagų sąrašą. Jo nebeleidžiama naudoti kaip sudedamosios dalies kosmetikos gaminiuose, su maistu besiliečiančiose medžiagose ar žaisluose.

Nors nuo 1960-ųjų gimstamumas Europoje gerokai sumažėjo, neaišku, kokį vaidmenį atlieka nevaisingumas. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas savo kalboje neseniai pareiškė, kad šiandien viena iš keturių prancūzų porų, norinčių susilaukti vaikų, negali pastoti.

1992 m. atlikta metaanalizė (įvertinant ankstesnius tyrimus) parodė, kad per pastaruosius 50 metų spermatozoidų skaičius Jungtinėse Valstijose, Europoje ir Australijoje gerokai sumažėjo, tačiau ne Vakarų šalyse tokio sumažėjimo nebuvo.

Neseniai, 2017 m. metaanalizėje nustatyta, kad vidutinė spermatozoidų koncentracija apskritai sumažėjo 32,5 proc. ir teigiama, kad nors “aplinkos ar gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip profesinis ir aplinkos poveikis, vaistai ir lytiškai plintančios ligos” gali turėti įtakos, tikrosios priežastys ir jų ryšys su spermos koncentracijos mažėjimu Europos gyventojų populiacijoje per pastaruosius 50 metų vis dar neišaiškintos.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte