REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

V. Zelenskis atvyko į Vilnių dalyvauti NATO viršūnių susitikime 

ŠaltinisBNS

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį Lenkijos vyriausybiniu lėktuvu atvyko į Vilnių dalyvauti NATO viršūnių susitikime, kur Aljanso lyderiai sprendžia dėl Kyjivo narystės bloke perspektyvų, patvirtino BNS fotokorespondentas.

V. Zelenskis prieš 16 val. į Lietuvą atskrido Lenkijos prezidentiniu lėktuvu iš Žešuvo. Po kiek laiko jis kortežu išvyko iš Vilniaus oro uosto VIP terminalo, pakeliui pamojuodamas vietoje esantiems žurnalistams.

Prieš atvykdamas į Vilnių V. Zelenskis sukritikavo NATO dėl neryžtingumo ir silpnumo, Aljansui viršūnių susitikime Vilniuje tęsiant diskusijas dėl Kyjivo narystės perspektyvų.

Ukrainos lyderis tviteryje pareiškė, kad NATO viršūnių susitikime Vilniuje tam tikros formuluotės svarstomos be ukrainiečių, ir sakė, kad tai ženklas, jog nėra pasirengimo pakviesti Kyjivą į Aljansą.

Ukrainos narystės Aljanse perspektyva – daugiausia diskusijų keliantis klausimas susitikime, mat Kyjivas iki šiol ragino partnerius įsipareigoti dėl šalies narystės po karo, o Vakarai laikėsi pozicijos, jog šiuo metu Aljansas turi koncentruotis į praktinę paramą.

Ukrainos narystės Aljanse perspektyva – daugiausia diskusijų keliantis klausimas susitikime

Vis dėlto NATO narėms greičiausiai pavyks pasiekti kompromisą. Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake’as Sullivanas (Džeikas Salivanas) antradienį pareiškė, kad NATO nustatys Ukrainai reformų kelią, kad ji galiausiai galėtų prisijungti prie Aljanso, tačiau nepateiks konkretaus tvarkaraščio.

Lietuvos ambasadorius NATO Deividas Matulionis sako, kad viršūnių susitikimo metu Ukraina nesulauks kvietimo į NATO, tačiau bus nustatyta „gerokai aiškesnė tvarka, kaip tas kvietimas galėtų atsirasti“.

Bloko narės taip pat svarsto atleisti Ukrainą nuo pareigos įvykdyti Narystės veiksmų planą (angl. Membership Action Plan, MAP), remti Ukrainą karinėmis priemonėmis ir įsteigti NATO ir Ukrainos tarybą.

Iki šiol MAP reikalavimą įgyvendinti turėjo visos narės, išskyrus Suomiją ir Turkijos bei Vengrijos ratifikavimo laukiančią Švediją.

Aljansas 2008 metais Bukarešto susitikimo metu pareiškė, kad Ukrainą ateityje taps NATO nare, tačiau konkrečių terminų neįvardino.

Kyjivas jau kurį laiką siekė daugiau aiškumo dėl savo narystės perspektyvų, tačiau prasidėjus plataus masto Rusijos invazijai į Ukrainą, V. Zelenskis pernai rugsėjį pateikė oficialią paraišką įstoti į NATO.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte