REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Turkija ruošiasi užpildyti spragą, mažėjant Maskvos įtakai

ŠaltinisAL JAZEERA

„Krymo grąžinimas Ukrainai, kurios neatskiriama dalis jis yra, iš esmės yra tarptautinės teisės reikalavimas.” Pats savaime šis stulbinantis Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano komentaras, praėjusį mėnesį per vaizdo ryšį pateiktas Krymo platformos aukščiausiojo lygio susitikime, nebūtų nustebinęs nė vieno, kuris atidžiai stebi Turkijos ir Rusijos santykius.

Tačiau jis liudijo ne tik sudėtingą Erdogano žongliravimą tarp paramos Ukrainos suverenitetui ir atsisakymo prisijungti prie sankcijų Rusijai. Tai buvo nuoroda į galimybes, kurias Turkija išnaudoja siekdama išplėsti savo ryšius su Rusija tuo metu, kai Kremlius yra įstrigęs Ukrainoje.

Nesvarbu, ar Sirijoje, ar Pietų Kaukaze, Ankara ruošiasi užpildyti spragą, nes Maskvos įtaka, atrodo, gali mažėti.

Po Rusijos agresijos prieš Ukrainą, Turkija ėmėsi tarpininkės vaidmens, kaip rodo susitarimas, kurį ji, padedama Jungtinių Tautų, liepos mėn. sudarė, kad Ukrainos grūdų laivai galėtų išplaukti iš Odesos. Jos prekybos ryšiai su Rusija klesti. Tačiau R. T. Erdoganas nuosekliai rėmė Kijevą, taip pat ir Kryme, istorinėje Krymo totorių (bendruomenės, kuri laiko Turkiją gimininga valstybe) tėvynėje. Turkijos tiekiami bepiločiai lėktuvai „Bayraktar” Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms tebėra stipriausias Ankaros karinės paramos Kijevui simbolis.

Nuo 2008 m. karo Gruzijoje Turkija jaučia grėsmę dėl Rusijos ekspansijos į Juodąją jūrą. Žingsnis po žingsnio Maskva įtvirtino buferinių valstybių, kurių atsiradimas dešimtojo dešimtmečio pradžioje palengvino precedento neturintį Rusijos ir Turkijos suartėjimą, kontrolę.

Pačios Ankaros pažeidžiamumo jausmas ir giliai įsišaknijęs nepasitikėjimas Vakarų sąjungininkais privertė ją siekti susitaikymo su milžiniška imperialistiškai nusiteikusia kaimyne, užuot susidūrus akis į akį. Tačiau tuo pat metu Turkija puoselėja sąjungas su kitomis Juodosios jūros regiono valstybėmis, bijančiomis Rusijos revanšizmo, pavyzdžiui, Ukraina, Gruzija, Azerbaidžanu, Rumunija ir Moldova.

Svarbu pripažinti, kad dabar Turkija, atrodo, ketina žengti dar vieną žingsnį į priekį.

Paimkime, pavyzdžiui, Šiaurės Siriją. Nuo gegužės mėn. R. T. Erdoganas ragino surengti operaciją, kad iš Tal Rifaato ir Manbidžo vietovių būtų išvyti Liaudies apsaugos daliniai (YPG). Turkijos pajėgos ir jų sąjungininkai iš Sirijos nacionalinės armijos padidino spaudimą kurdų kovotojams palei kontaktinę liniją į vakarus nuo Eufrato, taip pat aplink Kobanį, Ain Issa ir Tal Tamerį į rytus. Kartu R. T. Erdoganas deda dideles diplomatines pastangas, siekdamas, kad Rusija ir Iranas prisijungtų prie jų.

Sirijai buvo skirtas pagrindinis dėmesys jo trišaliame aukščiausiojo lygio susitikime su Rusijos Prezidentu Vladimiru Putinu ir Irano Prezidentu Ebrahimu Raisi Teherane liepos 21 d., taip pat Erdogano susitikime su Putinu Sočyje rugpjūčio 5 d. Siekdamas, kad Rusija ir Iranas pritartų jo planams dėl plataus masto puolimo, Erdoganas kaip quid pro quo siūlo galimybę atkurti ryšius su Sirijos Basharo al Assado vyriausybe. Tačiau jei V. Putinas atsisakys pritarti naujai operacijai, neatmestina, kad Turkijos pajėgos žengs vienašališką žingsnį.

po to, kai Azerbaidžanas su Turkijos pagalba dar 2020 m. lapkritį nugalėjo armėnus Kalnų Karabache, šios sąjungos su Rusija vertė sumažėjo

Kitas scenarijus, kuriame Turkija daro pažangą Rusijos sąskaita, yra Pietų Kaukazas. Liepos mėn. Ankara ir Jerevanas susitarė atverti savo sieną, kuri nuo 1990-ųjų pradžios buvo uždaryta trečiųjų šalių piliečiams, ir leisti krovininiams skrydžiams naudotis viena kitos aerodromais. Turkijos ir Armėnijos diplomatai derasi dėl diplomatinių ryšių užmezgimo.

Turkijos baimė buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios Armėnija užsienio ir saugumo politikos srityje artėjo prie Rusijos. Tačiau po to, kai Azerbaidžanas su Turkijos pagalba dar 2020 m. lapkritį nugalėjo armėnus Kalnų Karabache, šios sąjungos su Rusija vertė sumažėjo.

Juk Maskva liko neutrali ir leido armėnų pajėgoms kautis pačioms. Dabar Armėnijos vadovybė pragmatiškai svarsto galimybę užmegzti ryšius su Turkija, kurie gali duoti ekonominės ir strateginės naudos.

Siriją ir Armėniją sieja tai, kad Turkija metodiškai išstumia Rusiją iš savo kaimynystės ir regionų, kuriuose pastaraisiais metais Maskva turėjo strateginį pranašumą prieš savo geopolitinius varžovus.

Žinoma, Maskva gali sužlugdyti tokias pastangas. Nors ir išblaškyti, rusai vis dar turi draugų iraniečių ir B. Assado Sirijoje, taip pat patogią partnerystę su YPG.

Rusija taip pat išlaiko 2 000 karių taikos palaikymo kontingentą Karabache, kuris gali atlikti lemiamą vaidmenį sprendžiant konfliktą Karabache. Maskva taip pat turi tam tikrą ekonominę įtaką Jerevanui: Dvišalė prekyba smarkiai išaugo, nes Armėnija tapo užnugariu, kuriuo Rusija gali apeiti Vakarų sankcijas. Tarp Azerbaidžano ir Armėnijos kilo nauji susirėmimai, nors vėliau buvo paskelbtos paliaubos.

Tačiau tiems, kurie mano, kad karas Ukrainoje galiausiai yra konfliktas, kuriame dalyvauja Maskva, Kijevas ir Vakarų sostinės, vertėtų pasidairyti toliau. Jei Rusijos ekspansija bus sustabdyta, savo diplomatinę įtaką yra pasirengusi skleisti ir kita valstybė.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte