REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Šalies gyvenimą sutrikdę Nyderlandų ūkininkai: mes tapome vyriausybės taikiniu

Šią savaitę ūkininkai protestuoja blokuodami maisto sandėlius ir prekybos centrus Nyderlanduose. Įpykę jie traktoriais išriedėjo į šalies kelius ir greitkelius, kad užblokuotų juos, oro uostus, prekybos centrus, sulėtintų eismą ir tokiu būdu atkreiptų šalies vyriausybės dėmesį į problemas. Kai kurie protestuotojai greitkeliuose padeginėjo šieno rulonus, kiti rinkosi šalies miestuose.

Pranešama, kad Olandijos policija vienu metu netgi šaudė į protestuotojus. Pareigūnai aiškino, kad dėl ūkininkų protetso situacija tapo „grėsminga”.

Traktoriais važiuojantys ūkininkai, kaip aiškino šalies policija, ketino traktorius nukreipti į pareigūnus, jų automobilius, rašo portalas „Politico”.

Netgi šalies žiniasklaidoje pranešama, kad policija šaudė iš pistoleto į traktoriumi važiavusį 16-metį berniuką protesto dienos pabaigoje. Policija sustabdė jaunąjį protestuotoją, suėmė jį, teigdama, kad jis bandė įvažiuoti traktoriumi į policijos automobilius.

Pasak Fryzijos policijos, policininkų šūviai pataikė į traktorių, tačiau niekas nebuvo sužeistas. Trys įtariamieji buvo suimti. Nyderlandų vyriausybės vidaus tyrėjas pareiškė, kad tirs įvykius, atsižvelgiant į tai, kad pareigūnai iššovė iš ginklų.

Kitą dieną vaikinas buvo paleistas į laisvę, o ketvirtadienį paskelbta, kad jam kaltinimai nebus pateikti. Taip šviesiaplaukis Fryzijos ūkininko sūnus jau tapo ūkininkų judėjimo veidu. Praėjus dienai po suėmimo, incidento filmuota medžiaga išplito kaip virusas.

Vaizdo įrašuose buvo užfiksuota, kaip policijos pareigūnas šaudo į traktoriaus kabiną ir vos nesužeidžia ūkininko sūnaus. Įrašas sulaukė šimtų tūkstančių peržiūrų, o jame nematyti jokių požymių, kad traktorius bandytų taikytis į policijos automobilius.

Po 16-mečio sulaikymo prie policijos nuovados dešimtys ūkininkų, įskaitant keturiasdešimt traktorininkų, reikalavo paleisti sulaikytą berniuką.

Chaosas šalyje

Įpykę ūkininkai sukėlė chaosą visoje Nyderlandų teritorijoje.

Kaip teigiama, nauji šalies vyriausybės aplinkosaugos planai sukėlė tokį didžiulį ūkininkų ir jų šalininkų visoje šalyje pasipiktinimą. Nusivylę, įsiutę ir bijodami prarasti pagrindinį pragyvenimo šaltinį, ūkininkai ėmėsi masiškų protestų, demonstracijų įvairiomis formomis ir įvairiausiose šalies vietose.

Pavyzdžiui, dešimtys traktorių protestavo istorinėje Amsterdamo Dam aikštėje, laikydami plakatus su užrašais: „Karas prasidėjo, mes jį laimėsime”.

Kiti išriedėjo su traktoriais į greitkelius išreikšti nepasitenkinimo, taip sukeldami dideles transporto spūstis.

Dar vienu protestų taikiniu tapo privati M. Van der Wal rezidencija, kurioje pasirodė dešimtys žmonių, buvo niokojami policijos automobiliai, o šalia pastato ištuštintas mėšlo pripildytas rezervuaras.

Penktadienį Šipholo oro uostas įspėjo keleivius link jo rinktis važiuoti traukiniu, o ne automobiliu, nes ūkininkai grasino blokuoti oro uosto įvažiavimą.

Nors ūkininkai to nepadarė, Šipholo oro uoste, kuriame ir taip šiuo metu trūksta darbuotojų, jame vis tiek kilo didžiulis chaosas, nes po oro uosto įspėjimų daugelis keliautojų į oro uostą atvyko likus net kelioms valandoms iki išvykimo.

Kitur šalia kelių buvo padegti šieno rulonai ir krūvos padangų, todėl valdžios institucijos perspėjo vairuotojus dėl galimų dūmų, kurie sukels prastą matomumą keliuose.

Rytuose esančiame Arnhemo mieste ūkininkai su traktoriais susirinko prie provincijos vyriausybės pastato. Tą patį jie padarė ir prie Nyderlandų visuomeninio transliuotojo NOS pastato.

Dar vienas protestuotojų taikinys buvo prekybos centrai, į kuriuos nebuvo galima patekti. Ūkininkams užblokavus prieigą, jie liko su tuščiomis lentynomis, nes nebuvo įmanoma atvežti prekių, o žmonės – su tuščiais pirkinių vežimėliais.

Nors tarnybos, policija susidorojo su kai kuriomis ūkininkų sukeltomis kliūtis, buvo mažiausiai septyni prekybos centrai, kuriuose buvo trukdoma pravažiuoti.

Blokadą raginta nutraukti, nes daugelis prekių paskirstymo centrų taip pat aprūpina ligonines ir kitas sveikatos priežiūros įstaigas.

Prieš protestus tokios valstybės tarnybos kaip Nyderlandų geležinkelių operatorius išsiuntė įspėjimus dėl galimų keliavimo sutrikimų.

Ūkininkų protestai paveikė visos šalies gyvenimą.

Kada baigsis protestai?

Kadangi ūkininkų protestai neoficialūs, neįmanoma žinoti, kokie, kur ir kaip ilgai protestai vyks šalyje, todėl valdžios institucijoms sunku užkirsti kelią blokadoms ar eismo spūstims šalyje.

Markas van den Oeveras – vienos didžiausių ir radikaliausių grupių, vadinamų „Ūkininkų gynybos pajėgomis”, lyderis vieno Nyderlandų laikraščio buvo paklaustas, kada protestai baigsis. „Kai baigsis visos tos nesąmonės apie azotą”, – atsakė jis.

Šalies ūkininkai jaučiasi valdančiųjų neišgirsti.

Nyderlandų vyriausybė nusitaikė į ūkininkus

Kodėl ūkininkai pyksta ant valdančiųjų ir kelia viršuje aprašytą chaosą šalyje?

Pasirodo, Nyderlandų įstatymų leidėjai neseniai balsavo dėl pasiūlymų sumažinti kenksmingų teršalų išmetimą. Šiais sprendimais labiausiai mažinamas azoto oksido ir amoniako, kuriuos išskiria žemės ūkis, išmetimas. Jau daugelį metų šalies ministrai stengiasi sumažinti šią problemą.

Pagal naujus Nyderlandų vyriausybės paskelbtus planus, daugelyje Nyderlandų dalių azoto išmetimą reikia sumažinti net 70 proc.

Iki 2030 m. azoto išmetimą reikia sumažinti 50 proc.

Šalies aukščiausiasis teismas įspėjo vyriausybę imtis priemonių. Naujose aplinkosaugos taisyklėse teigiama, kad ūkininkai privalo drastiškai sumažinti azoto oksido ir amoniako kiekį, kurį išmeta jų gyvuliai.

Šis reikalavimas grindžiamas tuo, kad azoto išmetimai gali sukelti rūgščius lietus, o į vandens telkinius išplautos trąšos gali kelti grėsmę jūrų gyvūnijai ir augalijai, be to, azoto junginių (pavyzdžiui, amoniako) perteklius turi įtakos biologinei įvairovei gamtos rezervatuose.

Ūkininkams tai reiškia, kad jų veiklos išmetamų teršalų kiekį reikia sumažinti 40 proc. Svarbu tai, kad bendras Nyderlanduose auginamų gyvulių skaičius gali sumažėti 30 proc.

Provincijų vyriausybėms buvo duoti vieneri metai parengti planus šiam tikslui pasiekti.

Labiausiai užterštose vietovėse dirbantiems ūkininkams suteikiama galimybė investuoti į tvarumą arba išvykti. Iš tikrųjų, ne visi ūkininkai galės tęsti savo veiklą, anksčiau sakė šalies aplinkosaugos ministrė Christianne van der Wal (Kristiana van der Val).

Naikinama gyvulininkystė?

Šalies ūkininkai taip pat teigia, kad tik jie tapo vyriausybės taikiniu, nors kitos pramonės šakos Nyderlanduose, tokios kaip statybos, transportas ir aviacija, taip pat yra svarbūs išmetamųjų teršalų problemos dalyviai.

Kadangi žemės ūkis yra svarbi Nyderlandų ekonomikos dalis, šiuo klausimu priimami sprendimai yra labai svarbūs abiems pusėms.

Nyderlandų ūkininkai taip pat teigia, kad vyriausybė nepagalvojo apie jų ateitį, kai bus pradėtos įgyvendinti jų siūlomos reformos.

Nyderlanduose yra beveik 54 000 žemės ūkio įmonių.

Pasak „National Geographic”, Nyderlanduose ūkininkavimo praktika yra intensyvi, nes šalies gyventojai laiko daug gyvulių nedideliuose žemės plotuose. Azoto oksidas į orą patenka, kai trąšos susigeria į dirvožemį ar vandenį, o amoniakas susidaro su gyvulių šlapimu ir išmatomis.

Ankstesniais metais vyriausybė bandė imtis kitų būdų, pavyzdžiui, ragino ūkininkus duoti gyvuliams mažiau baltymų turinčių pašarų, kad sumažintų šį išmetamų teršalų kiekį, tačiau intensyvaus ūkininkavimo praktikai tęsiantis, dabar imamasi naujų priemonių.

Baiminamasi, kad jei ūkininkai iki 2030 m. nesumažins 50 proc. išmetamų teršalų, šie teršalai pakenks nykstantiems augalams, saugomoms buveinėms ir laukinei gamtai visoje Europos Sąjungoje.

Įstatymų leidėjai įspėjo ūkininkus, kad jie turi prisitaikyti prie šių pokyčių, kitaip jų verslas bus uždarytas, tačiau protestai nesiliovė visą savaitę.

„Prekių paskirstymo vietų blokados kenkia Nyderlandų piliečiams. Daroma viskas, kas įmanoma, kad parduotuvės būtų aprūpintos prekėmis, tačiau jei blokados tęsis ir toliau, gali būti, kad žmonės negalės kasdien apsipirkti”, – sakoma šalies Centrinio prekybos maisto produktais biuro pareiškime.

Nyderlandų premjeras Markas Rutte (Markas Riutė) sako, kad ūkininkai turi teisę protestuoti, tačiau tai turi daryti civilizuotai.

Parlamento narė Caroline van der Plas (Karolina van der Plas) paragino surengti „skubius debatus” su Nyderlandų ministru pirmininku M. Rutte ir teisingumo bei saugumo ministru Dilanu Yeşilgözu-Zegeriu dėl didėjančio ūkininkų nepasitenkinimo ir dažnėjančių protestų.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte