REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Kokybiškos žvakės ir malda – svarbiausi Vėlinių tradicijų atributai

ŠaltinisLUXA

Vėlinių oktavoje tradiciškai lankysime artimųjų kapus, prisiminsime ir melsimės už mirusiuosius. Neapsieisime ir be svarbaus Vėlinių atributo – žvakės. Plačiau apie žvakes ir jų reikšmę Vėlinių tradicijoje „Laikmetis” kalbina seniausios Lietuvoje žvakių gamybos įmonės „Luxa” atstovę Ramintą Simaitę.

Kodėl žvakių deginimas per Vėlines toks populiarus?

-Vėlinės – krikščioniška šventė, o krikščionybėje žvakės šviesa turi ypatingą simbolinę reikšmę – ji tarsi atkartoja Kristaus asmeninį pavyzdį – atiduoti save aplinkiniams, šviesti, šildyti kitus žmones, sau nepasiliekant nieko ir išnykstant tarsi tirpstantis vaškas… Kitose religijose žvakių naudojimas nėra toks svarbus ir taip paplitęs, tad galima sakyti, kad krikščionys – didžiausi šviesos gerbėjai.

Ar bėgant laikui keičiasi lietuvių požiūris į kapinių lankymą ir priežiūrą?

-Be abejo. Iki pat XX amžiaus vidurio žvakės Lietuvoje buvo gan brangus daiktas, o ir įpročio masiškai jas deginti kapinėse nebuvo. Žmonės didesnį dėmesį skirdavo maldai už mirusius, „užpirkdavo” Mišias bažnyčioje, o lankydami kapines atsinešdavo vos keletą „grabnyčių” žvakių. Tai buvo tradicinės – smailėjančios lazdelės formos žvakės, kurios būdavo kasmet pašventinamos bažnyčiose per Grabnyčias – vasario 2 dieną.

Vyresni žmonės ir šiandien prisimena, koks sujudimas būdavo šeimose prieš Vėlines – fantazijos nestokojantys lietuviai iš stiklo gabaliukų ar kitų skaidrių medžiagų patys gamindavosi gaubtus tradicinėms žvakėms, kad šaltas vėjas jų neužpūstų.

Vyresni žmonės ir šiandien prisimena, koks sujudimas būdavo šeimose prieš Vėlines.

Tik maždaug prieš 30 metų į Lietuvą buvo pradėtos importuoti pramoninu būdu gaminamos žvakės stiklo bei plastiko indeliuose. Senąsias bažnytines tradicijas puoselėjantys lietuviai pradžioje dar nelabai geranoriškai priėmė šias žvakes, pravardžiuodavo jas „bliūdeliais” ar „sodo-daržo” žvakėmis, bet, dėl patogumo, prieinamos kainos, o labiausiai – dėl prekybininkų reklamos – šiandien absoliuti dauguma per Vėlines deginamų žvakių yra stiklo ir plastiko indeliuose.

Šiuo metu parduotuvės siūlo didžiulį kapinių žvakių pasirinkimą. Kaip išsirinkti tinkamiausias?

-Žvakių pasirinkimas labai individualus – priklauso nuo kiekvieno skonio ar kapavietės dizaino. Jei kapavietė kuklesnė, labiau tinka kompozicija iš mažesnių žvakučių, o jei prabangesnė, galima rinktis mažiau, bet didesnių žvakių.

Beje, jei per Vėlines atnešate daugiau gėlių ar puokščių, vertėtų įsigyti aukštesnes žvakes, kad jų liepsnelė iškiltų aukščiau, virš visų žalumynų.

Dažniausiai žmonės perka dviejų rūšių žvakes: keletą brangesnių ir aukštesnių ant artimiausių žmonių kapo ir keletą pigesnių, kad bent po vieną uždegti lankant tolimesnių giminių arba, pagal seną tradiciją, ant visų pamiršto kapo.

O kaip eiliniam pirkėjui išsirinkti aukštesnės kokybės, ilgiau degančias žvakes?

-Tai tikrai nelengva užduotis, nes dažnai prasčiausios žvakės yra labiausiai reklamuojamos… Reikėtų vengti žvakių, kurios turi nemalonų kvapą, nes dažniausiai jos pagamintos iš prasčiausios kokybės parafinų.

Dar viena gamintojų gudrybė yra, kai žvakių masė išplakama ir į indelius supilama šaltų putų pavidalu, todėl pirkdami atkreipkite dėmesį: jei žvakės indelyje pripiltą parafiną galite lengvai įspausti pirštu, tokia žvakė degs daug trumpiau.

Jeigu norite sutaupyti ir Jums rūpi ekologija, patarčiau rinktis žvakes su keičiamais įdėklais.

Jeigu norite sutaupyti ir Jums rūpi ekologija, patarčiau rinktis žvakes su keičiamais įdėklais, nes geriau įsigyti prabangesnę žvakidę ir naudoti ją daugelį kartų. Dėl patogumo kartais naudojami prailginami „teleskopiniai” įdėklai, bet juose dvigubai daugiau plastiko, tad vartotojas dažnai turi nuspręsti kas jam svarbiau: momentinis patogumas ar didesnis šiukšlių kiekis sąvartyne…

Beje, didieji prekybos tinklai mažiau rūpinasi žvakių kokybe, nes retas klientas dėl to pasiskundžia, o mažesni prekybininkai dažniau pasistengia prekiauti įvairesnėmis ir kokybiškesnėmis žvakėmis, nes jei kažkas bus blogai, pirkėjai gali sugrįžti ir juos išbarti. Tiesa, kainos pas juos yra gerokai didesnės nei didelėse parduotuvėse.

Parduotuvėse teko matyti ir plastikinių, su lemputėmis ir baterijomis žvakių. Kaip Jūs žiūrite į šią naujovę?

-Tikra liepsna deganti žvakė, kaip krikščioniškas simbolis, visiškai atiduoda save, ištirpsta, skleisdama šviesą ir šilumą. O plastikinė žvakė yra šiuolaikiškai egoistiška – kiek įkrausit, tiek ir šviesiu, dėl kitų per daug nesiaukosiu… Apie baterijų sukeliamą taršą, manau, net neverta priminti.

Deja, kičo mėgėjų buvo visais laikais, todėl labai norėtųsi, kad bažnyčioje, kapinėse ar kitose sakraliose vietose išliktų kuo daugiau tikrumo, natūralumo ir senųjų krikščioniškų tradicijų.

Prieš Vėlines žvakės šventinamos visose bažnyčiose ir mums būna labai malonu, kai matome, kaip žmonės ten atsineša mūsų įmonėje pagamintas žvakes, tuo pačiu nepamiršdami ir dar svarbesnio Vėlinių atributo nei žvakės – maldos už savo mirusiuosius…

Ačiū už pokalbį. Sėkmės darbuose.

https://www.luxa.lt/ 

https://zvakesinternetu.lt/ 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

7 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte