REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Retas Fra Angelico paveikslas „Nukryžiavimas“ aukcione „Christie’s“ parduotas už rekordinę kainą

ŠaltinisCNA

Labiausiai viešinamas vasaros išpardavimo sezono paveikslas yra Italijos Renesanso epochos kūrinys religine tematika – Fra Angelico (Fra Andželiko) „Nukryžiavimas“, šių metų liepos 6 d. Christie’s aukcione parduotas už daugiau nei 5 mln. svarų (maždaug 6.4 mln. eurų) nežinomam pirkėjui ir pagerino šio autoriaus kūrinių pardavimo rekordą.

2017 m. sensacija tapo Leonardo da Vinčio „Kristus pasaulio Gelbėtojas” (Christus Salvador Mundi), naujausioji Kristus kaip Kalvarijos scenos dalis. Fra Angelico mirė maždaug tuo metu, kai gimė Leonardo, XV amžiaus viduryje, ir buvo gerbiamas visoje Italijoje. Pagrindiniam ir svrabiausiam šio menininko paveikslui patekti į rinką buvo išskirtinis įvykis.

„Christie’s“ yra tie patys aukciono namai, kurie pardavė Leonardo darbą prieš šešerius metus – tai buvo brangiausias kada nors parduotas paveikslas – 450 milijonų dolerių, o pirkėjas, spėjama, buvo Saudo Arabijos sosto įpėdinis. Tai buvo mažai tikėtinas pasirinkimas Šventųjų Mekos ir Medinos miestų sergėtojui, tačiau tiems, kurie turi lėšų, žinia yra mažiau svarbi nei kūrėjas. Mažai tikėtina, kad Mohammedas bin Salmanas pretendavo į Fra Angelico, nes „kaip pasaulio Gelbėtojas“ nekrikščionims yra mažiau reikšmingas nei Jėzus ant kryžiaus.

Fra Angelico katalikiška tapatybė yra gilesnė nei Leonardo. „Fra“ yra sutrumpinta italų kalbos žodžio, reiškiančio brolį, forma; taip jį vadino dominikonų ordine. Iš pradžių pavadintas Guido di Piero, dėl švelnios prigimties šis vienuolis menininkas gavo slapyvardį „Angelico“.

Visi žinomi jo paveikslai yra religiniai; daugelis jų yra San Marko vienuolyne Florencijoje. Ten menininkas gyveno didžiąją savo gyvenimo dalį, tapydamas San Marko ir kitoms katalikiškoms institucijoms. Kolekcionieriams problemų kelia tai, jog Fra Angelico kūriniai dažniausiai vis dar pritvirtinti prie sienų. Jo vienuolyno celės ir bendros patalpos yra uždengtos jo tapytomis freskomis ir, skirtingai nei didelės vertės Banksy grafičiai, niekas nesiryžta imtis veiksmų dėl istorinio pastato, kad šias freskas pašalintų.

Per Fra Angelico gyvenimą jo šlovė pasklido toli ir plačiai. Du iš eilės popiežiai buvo taip sužavėti, kad įvairiomis progomis pakvietė dailininką dirbti prie freskų Vatikane. Būtent Romoje, nesulaukęs 60 metų, jis mirė, Ten buvo ir palaidotas, nepaisant stipraus prisirišimo prie Toskanos.

Fra Angelico darbų svarba buvo glaudžiai susijusi su jo charakteriu. Skirtingai nei daugelis abejotinos moralės menininkų, Fra Angelico gyveno, atrodo, nepriekaištingai ir tapyba jam buvo kaip garbinimo forma. Menininkas jautėsi esąs dieviškai įkvėptas ir nedaugelis žmonių su tuo nesutiktų. Pranešama, kad jis verkė kaskart, kai piešė Nukryžiavimą.

Net pasaulietiniame amžiuje jo atsidavimo galia akivaizdi. Blizgantis auksinis dažytos plokštės Christie’s paviršius turi anapusinį švytėjimą. Taip pat yra daug simbolikos, nors dalis jos prarandama dėl šio 63.5 cm. aukščio paveikslo kerinčių spalvų ir kompozicijos. Jo apačioje gedinčios moters veide beveik nematoma svarbi detalė. O virš Kristaus galvos – mažas pelikanas Jos pamaldybėje, gerai žinomas Kristaus aukos simbolis, kraujuojanti krūtinė nuo pešimo, norint pamaitinti savo jauniklius.

Atmosfera Christie’s peržiūros patalpoje, skirtoje Senųjų meistrų pardavimo 1 daliai, dėl Fra Angelico tapo dar sakralesnė. (Prieš tris mėnesius toje pačioje erdvėje buvo dar vienas nukryžiavimo paveikslas, kuris itin komercinę erdvę taip pat pavertė kontempliacijos prieglobsčiu. Craigie Aitchison yra viena iš nedaugelio XX a. menininkų, išgarsėjusių nutapydama Kristaus kančią.)

Fra Angelico ne visada buvo taip gerai žinomas kaip dabar. Šimtmečius jo šlovė buvo užtemdyta, bet vėliau vėl išaugo XIX amžiuje, kartu atgimus susidomėjimui giliai dvasingu ankstyvojo Renesanso menu.

Meno istorikai, tokie kaip Aleksandras Lindsėjus, 25-asis Crawfordo grafas, pasisakė už tai, kas dažnai buvo vadinama „katalikišku menu“, o Fra Angelico buvo vienas iš jo mėgstamiausių. Johnas Ruskinas buvo kitas rėmėjas, nepaisant abejonių dėl katalikybės. Labiausiai entuziastingas buvo meno rašytojas, kuris taip pat buvo katalikų kardinolas. Nicholas Wiseman, pirmasis Vestminsterio katalikų arkivyskupas, Fra Angelico „dorybės tobulumą“ palygino su „krikščioniškojo meno tobulumu“.

Per tą XIX amžiaus entuziazmo dėl italų „primityvų“ sprogimą, daugelis JK ir JAV kolekcininkų įsigijo kūrinių, kuriuos retai kada bus galima pamatyti parduodant. Londone ir Niujorke vis dar veikianti Colnaghi yra seniausia komercinė galerija pasaulyje, ilgą laiką besidominti Fra Angelico. Jeremy Howardas iš Colnaghi yra žymus autoritetas šiuo klausimu.

Prieš aukcioną Howardas CNA sakė, kad „Fra Angelico paveikslai rinkoje yra reti – šį šimtmetį buvo parduota tik tris kartus – ir dar retesni atrandami iš naujo“.

„Dabartinis Nukryžiavimas buvo identifikuotas 1996 m.“, – tęsė jis. „Tikriausiai jį ankstyvuoju Viktorijos laikotarpiu įsigijo lordas Ashburtonas karšto religinio atgimimo metu… Tačiau nereikia būti religingam, kad įvertintum šio labai ankstyvo vieno iš didžiųjų Italijos Renesanso laikų“ pirmeivių darbo grožį ir neapdorotą emocinį patrauklumą.

Paskutinis žodis, tikriausiai, turėtų tekti popiežiui Jonui Pauliui II, kuris 1982 m. Fra Angelico paskelbė palaimintuoju. Popiežiaus motu proprio pradžioje buvo Giorgio Vasari, Renesanso meno rašytojo, citata. Jis apibūdino Beato Angelico (taip jis visada buvo žinomas Italijoje): „tas, kuris atlieka Kristaus darbą“.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte