REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

R. Fico: buvusi vyriausybė per Covid pandemiją nužudė 20 tūkst. slovakų

ŠaltinisBNS

Viena iš ilgiausiai gyvuojančių Slovakijos partijų SMER, kuri kitais metais švęs savo 25-metį, surengė metinį suvažiavimą.

Pirmoje savo kalbos dalyje R. Fico kritikavo buvusią vyriausybę ir jos vadovybę (už kovido beprotybę ir karo kurstymą), antroje dalyje kalbėjo apie partijos tikslus, o mažiau nei po dviejų valandų kalbą baigė žodžiais: “Jie mūsų nepalaužė”.

Tarp svečių buvo Bulgarijos atstovų, Didžiosios Britanijos, Kinijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, taip pat Kubos, Čekijos ir Vengrijos ambasadorių.

Daugiau nei 20 metų politinės patirties dėka R. Fico žino, kaip mobilizuoti savo žmones ir sutelkti dėmesį į patikrintas rinkimų temas, dėl to, nors ir laimėjo rinkėjų balsus, jis buvo tarp politikų, linkusių į alternatyviąją sceną. “Tai partijos suvažiavimas, ne vyriausybės posėdis, tad nustokite būti tokie rimti, juk mes laimėjome rinkimus, dėl Dievo meilės”.

Blanardas pasveikino Fico, nuskambėjo nacionalinis himnas ir tylos minute buvo pagerbtas žuvusiųjų už Slovakiją atminimas.

Savo kalboje Fico norėjo pristatyti kitų metų viziją. “Penktą kartą laimėjome parlamento rinkimus. Esame absoliučiai geriausia, tai pabrėžiu tūkstantį kartų, politinė partija šiuolaikinės Slovakijos istorijoje ir norime tokie išlikti”, – sakė jis.

Kalbos pradžioje jis taip pat užsiminė apie neteisėtus buvusios vyriausybės veiksmus Kovid-19 pandemijos metu, pagyrė alternatyvią žiniasklaidą ir užsipuolė ankstesnę vyriausybę dėl represijų ir privalomo skiepijimo. Keturios žiniasklaidos priemonės – Denník N, Denník Sme, Markízu ir Aktuality rėmusios COVID politiką – negavo akreditacijos. Nuo praėjusios savaitės jos tapo nepageidaujami svečiai vyriausybės pastate.

“Slovakijoje vis atviriau kalbama apie 20 000 netinkamo šalies valdymo ir beprasmiškų vyriausybės sprendimų aukų”, – tęsė keturiskart premjeras. Jis nori paremti politikų, kurie nori patraukti atsakomybėn ankstesnę vyriausybę, pastangas ir neketina remti Pasaulio sveikatos organizacijos, kuri kenkia suverenioms valstybėms, kai kalbama apie kovos su pandemija valdymą. “Tokią nesąmonę galėjo sugalvoti tik godžios farmacijos kompanijos”, – sakė jis.

Po 2020 m. rinkimų SMER buvo vadinama nurašyta partija, kurios oponentai džiaugėsi, kad socialdemokratija suskilo į dvi grupes, kai Peteris Pellegrini paliko partiją, kad įgytų rinkimų teisę. “Tačiau natūralu, kad mes vėl susitikome bendradarbiauti vyriausybėje. Neatsitiktinai prieš pirmalaikius rinkimus nuolat pabrėždavome, kad naujos vyriausybės formavimo pagrindas turėtų būti SMER ir HLAS susijungimas”, – sakė jis.

Atsakydamas į narystės Europos socialistų partijoje sustabdymą, R. Fico sakė nežinąs, kodėl jie įsikišo, nes tai ta pati partija kaip ir anksčiau. “SMER nėra tie kuris sukasi ten, kur pučia vėjas”, – sakė jis ir pridūrė, kad už sustabdymo stovi Portugalija. Narystė partijoje jiems niekada nebuvo naudinga, o Fico prisimena tik daug kritikos. “Kada per pastaruosius 20 metų Europos socialistų partija mums padėjo? Kada? Neprisimenu”, – pridūrė jis.

Andrejaus Danko partija, koalicijos partnerė SNS, užsienyje buvo kritikuojama daugiausia dėl to, kad pasirinko radikalesnį kelią. Prieš rinkimus SNS susijungė su trimis mažesnėmis kraštutinių dešiniųjų organizacijomis, o keli jos nariai buvo Liaudies partijos “Mūsų Slovakija”, kurios lyderis Marianas Kotleba buvo nuteistas už ekstremizmą ir taip pat neteko mandato, kandidatai.

Robertas Fico kaltino politikus, kurie vadovavo Slovakijai praėjusią kadenciją, dėl dabartinės šalies būklės. “Mūsų nesunaikino, kad turėjome kitokią nuomonę apie Covidą, nebuvome sunaikinti todėl, kad turėjome kitokią nuomonę apie Ukrainą, ir nebuvome sunaikinti bandymais mus suimti už politinę veiklą”, – sakė jis.

“Mūsų nesunaikino, kad turėjome kitokią nuomonę apie Covidą, nebuvome sunaikinti todėl, kad turėjome kitokią nuomonę apie Ukrainą, ir nebuvome sunaikinti bandymais mus suimti už politinę veiklą

“Nežinau, ar ES yra opozicijos politikas, kuris per trejus metus keturis kartus buvo teisiamas dėl savo politinių pažiūrų. Ne dėl korupcijos, o dėl savo politinių pažiūrų”, – sakė jis užsienio svečiams. R. Fico kartu su Tiboru Gašparo ir Robertu Kalinaku ankstesnė valdžia apkaltino daugybe “nusikaltimų”.

“Man pasisekė, kad nepakliuvau į kalėjimą, nes jei po dviejų spaudos konferencijų, kuriose pasakėme tiesą, jie būtų mane pasodinę į kalėjimą dėl mano politinių pažiūrų, nei jūs, nei aš šiandien čia nesėdėtume, nes partija būtų sunaikinta”, – sakė jis.

R. Fico taip pat kalbėjo apie prezidento ir Europos Parlamento rinkimus. “Partijos pirmininko pavaduotojas Luboszas Blaha taip pat išreiškė susidomėjimą rinkimais, Europos Parlamentas tikrai laukia tavęs, Luboszai”, – sakė R. Fico. Neseniai opozicija norėjo jį atleisti už tai, kad perėmęs parlamento pirmininko pavaduotojo pareigas jis pakabino revoliucionieriaus Che Guevaros portretą vietoj prezidentės Zuzanos Čaputovos, tačiau koalicija užblokavo posėdį. Prieš kelias dienas jis taip pat išleido savo knygą “CHE”.

Be to, jis taip pat kalbėjo apie būtinybę keisti Baudžiamąjį kodeksą ir Baudžiamojo proceso kodeksą, taip pat apie būtinybę keisti specialiąją prokuratūrą. Jis, be kita ko, paragino skubiai pakeisti Pranešėjų įstatymą, kuris šiuo metu saugo tyrėjus, susijusius su Janu Churilla ir Liubomiru Daneku.

Partijos tikslas – stabilizuoti šalį ir finansus bei vėl laimėti. R. Fico taip pat įvardino pagrindinius SMER partijos politinius tikslus. Visų pirma svarbiausias iš jų – sėkminga vyriausybė, kuri baigsis 2027 m. pergale parlamento rinkimuose. Savo kalboje jis išdėstė, į ką vyriausybė turėtų sutelkti dėmesį artimiausiais mėnesiais. “Sėkmingą vyriausybę matau ne kaip skaičių, rodiklių ar diagramų rinkinį. Sėkmingi būsime tik tada, kai 2027 m. žmonės supras, kad 2027 m. bus geriau, taikiau ir saugiau”, – sakė jis.

R. Fico pabrėžė, kad reikia politinio stabilumo ir pastangų sumažinti konfliktus koalicijoje. Jis taip pat paragino priimti greitus politinius sprendimus, kad būtų parodytas suinteresuotumas “protingu ir tvariu tempu stabilizuoti sutrikusius viešuosius finansus”. Taip pat reikia sukurti pakankamus finansinius rezervus, kad būtų galima kompensuoti aukštas energijos kainas, ypač namų ūkiams.

Pasak R. Fico, vyriausybė taip pat turėtų nedelsdama nuspręsti, kaip regionams, miestams ir savivaldybėms pervesti kuo daugiau Europos Sąjungos fondų lėšų ir kiek įmanoma supaprastinti administracinę naštą joms gauti. Jis taip pat paragino “per rekordiškai trumpą laiką” patvirtinti licencijavimo tvarką ir viešųjų pirkimų sąlygas reglamentuojančių teisės aktų pakeitimus. Pasak Ministro Pirmininko, taip pat reikėtų susitarti dėl geriausio pasiūlymo dėl Švietimo sistemos, kad pakeitimai įsigaliotų nuo 2024/2025 mokslo metų pradžios.

Jis taip pat patvirtino, kad vyriausybė pradėjo derybas dėl naujų užsienio investicijų. “Turime ką svarstyti, šiuo metu peržiūrime projektus. Visada kyla klausimas dėl valstybės pagalbos masto”, – sakė jis. Jis taip pat mano, kad jo pareiga yra remti kiekvieną Slovakijos bendrovę, kuri nori veikti užsienio rinkose.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

7 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte