REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Paryžiaus arkivyskupas paskelbė Dievo Motinos katedros atidarymo datą

ŠaltinisVATICAN NEWS

Vasario 2 dieną Paryžiaus arkivyskupas Laurent’as Ulrichas paskelbtame sielovadiniame laiške vyskupijai jau dabar paprašė pasižymėti Dievo Motinos katedros (Notre Dame de Paris), prieš penkerius metus nukentėjusios nuo didžiulio gaisro, atidarymo datą. Tegul šis įvykis tampa specialiu malonės laiku visai Dievo tautai Paryžiaus regione.

Dievo Motinos katedros rekonstrukcijos darbai vyksta sklandžiai ir koordinuotai, rašo arkivyskupas. Nors niekas negali garantuoti, kad neatsiras netikėtų kliūčių, šiuo metu yra visos priežastys manyti, jog Dievo Motinos katedra iškilmingai atvers duris 2024 metų gruodžio 8-ąją, per Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo liturginę iškilmę.   

2023 m. gruodžio 18 d., primena arkivyskupas, buvo palaiminta nauja gaidžio statula, kuri papuoš katedros bokšto smailę. Galima pridurti, jog gaidžio statula Prancūzijos ir kitų šalių varpinių ar bokštų viršuje iškeliama nuo seniausių laikų. Gaidys, pirmasis paskelbiantis apie auštančią dieną, simbolizuoja budrumą, Kristaus prisikėlimą Velykų rytą, gyvenimo pergalę prieš mirtį, šviesos pergalę prieš tamsą. Kartais gaidžio figūra turi ir vėjarodžio funkciją.

Maždaug dvi savaitės prieš Dievo Motinos katedros atidarymą į ją bus iškilmingai įnešta Dievo Motinos statula, kuri šiuo metu yra kitoje bažnyčioje. Paryžiaus arkivyskupas jau dabar pakvietė visus prisidėti prie didelės procesijos Paryžiaus gatvėse ta proga.

Dievo Motinos katedros atidarymo iškilmė tęsis tris dienas, nuo gruodžio 7-osios iki gruodžio 9-osios. Valstybė, kuri yra katedros savininkė, vėl atiduos jos raktus Bažnyčiai. Liturginėje ceremonijoje bus atidengti nauji vargonai ir giedami mišparai. Bus pašventintas naujas altorius ir aukojamos pirmosios Mišios. Nors Nekaltojo Prasidėjimo iškilmė liturginiame kalendoriuje minima gruodžio 8-ąją, katedroje ji bus švenčiama gruodžio 9-ąją, antrąjį advento sekmadienį. Gruodžio 8 d. taip pat prasidės liturginės maldos oktava, kuri tęsis iki gruodžio 15 d. O ypatingas malonės laikas tęsis šešis mėnesius, iki 2025 birželio 8-osios, kai bus švenčiamos Sekminės. Paryžiaus arkivyskupas paprašė, kad visos arkivyskupijos parapijos per šį laikotarpį surengtų nedidelę, kad ir kelių valandų piligrimystę į Dievo Motinos katedrą, nes be galo svarbu, kad visa arkivyskupijos Dievo tauta aplankytų savo katedrą – ne vien ryškios valstybės ir visuomenės figūros, dvasininkija, aukotojai ir kiti, nors, žinoma, jiems bus parodytas deramas dėkingumas ir pagarba.

Kodėl taip svarbu, kad Dievo Motinos katedros atidarymas taptų visos Dievo tautos, ypač gyvenančios arkivyskupijos teritorijoje, švente? Nes katedra, pabrėžia arkivyskupas L. Ulrichas, yra vyskupijos bažnyčia-motina, kurioje reziduoja vyskupas. Žinoma, ne dėl vyskupo asmeninės garbės, o todėl, kad, kaip nurodė Vatikano II Susirinkimas, „Bažnyčia ypatingai atsiskleidžia, visai Dievo tautai pilnai ir aktyviai dalyvaujant toje pačioje liturginėje šventėje, ypač toje pačioje Eucharistijoje, jungiamai vienos maldos ir vieno altoriaus, vadovaujamai vyskupo, apsupto kunigų ir patarnautojų“ (Sacrosanctum Concilium, 41). Šia prasme vyskupo katedra yra ypatinga bažnytinio gyvenimo vieta, krikščionišką gyvenimą maitinančių sakramentų vieta, tikėjimo į Triasmenį Dievą ir liudijimo centras tam tikroje teritorijoje ir tos teritorijos istorijoje. Nuo XII amžiaus tūkstančiai kunigų ir diakonų buvo įšventinti Paryžiaus Dievo Motinos katedroje, tūkstančiai žmonių pakrikštyti, čia tarnavo daugybė jo pirmtakų vyskupų, pažymi Paryžiaus katalikų ganytojas L. Ulrichas. Taip pat, pridūrė jis, Paryžiaus širdyje esanti Dievo Motinos katedra yra visiems, ne vien katalikams, ne vien tikintiems, tūkstančių miesto, krašto ir žemyno istorijos įvykių liudininkė. Pasak arkivyskupo, tikintieji džiaugsmu dėl katedros atidarymo dalinasi su visais, kurie ją myli.

„Siūlau ir net primygtinai prašau, kad katedros atidarymo šventė ir susijęs šventinis laikotarpis būtų skirti visiems tikintiesiems, visoms amžiaus grupėms ir visiems socialiniams sluoksniams“, – sielovadiniame laiške vyskupijai pakartojo Paryžiaus arkivyskupas.

Laiške jis mini Bažnyčios Paryžiaus vyskupijoje ir platesniame kontekste laukiančius kitus esminius ateinančių mėnesių ir metų įvykius, visų pirma 2025 metų Šventuosius metus. Dievo Motinos katedros atidarymo renginiai taip pat bus įžanga į Jubiliejų. Kitas pasirengimas žingsnis – katechezių apie sakramentus visose parapijose 2024 ir 2025 metais programa, nes tenka konstatuoti, kad daugeliui amžininkų jų gilioji prasmė menkai ar paviršutiniškai suprantama. Tuo pat metu, kai yra statoma akmeninė katedra, turi būti statoma ir brolių bei seserų, Evangelijos skelbėjų žodžiais ir veiksmais, katedra. Taip pat rugsėjį Paryžiuje, bendradarbiaujant su Šv. Egidijaus bendruomene, bus surengtas „Tarptautinis susitikimas dėl taikos“, kuriame dalyvaus įvairių religijų lyderiai ir iškilūs visuomenės veikėjai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte