REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

JAV Aukščiausiasis Teismas byloje priėmė žodžio laisvės užtikrinimui svarbų sprendimą

Penktadienį JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė svarbų sprendimą byloje 303 Creative v. Elenis, kuriuo patvirtino visų amerikiečių žodžio laisvę, teigdamas, kad, „kaip jau seniai nusprendė šis teismas, galimybė mąstyti patiems ir laisvai reikšti savo mintis yra viena iš labiausiai branginamų mūsų laisvių ir dalis to, kas palaiko mūsų Respublikos stiprybę“. Laisvės gynimo aljanso (angl. Alliance Defending Freedom, ADF) advokatai atstovauja Denverio apylinkės grafikos menininkei ir interneto svetainių dizainerei Lorie Smith (Lori Smit) ir jos studijai 303 Creative, kurią Koloradas cenzūravo beveik septynerius metus.

„JAV Aukščiausiasis Teismas teisingai patvirtino, kad vyriausybė negali versti amerikiečių kalbėti to, kuo jie netiki. Teismas pakartojo, kad nekonstituciška valstybei iš viešosios erdvės pašalinti jai nepatinkančias idėjas, tame tarpe ir įsitikinimą, kad santuoka yra [išskirtinai] vyro ir žmonos sąjunga“, – sakė ADF generalinė direktorė, prezidentė ir generalinė patarėja Kristen Waggoner, kuri Aukščiausiajame Teisme bylinėjosi Lorie ir 303 Creative vardu. „Nesutikimas nėra diskriminacija, o vyriausybė negali klaidingai įvardyti kalbos kaip diskriminacijos, kad galėtų ją cenzūruoti. Lorie dirba su visais, įskaitant klientus, kurie identifikuojasi kaip LGBT. Kaip pabrėžė teismas, jos sprendimai rašyti kalbą visada priklauso nuo to, kokios žinutės prašoma, ir niekada nuo to, kas jos prašo. Sprendimas aiškiai parodo, kad nediskriminavimo įstatymai ir toliau tvirtai galioja ir kad vyriausybei niekada nereikėjo versti kalbėti, kad užtikrintų prekių ir paslaugų prieinamumą.“

„Tai laimėjimas visiems amerikiečiams“, – pridūrė R. Waggoner. „Vyriausybė neturėtų cenzūruoti Lorie už tai, kad ji išsako savo įsitikinimus apie santuoką, kaip neturėtų bausti LGBT grafikos dizainerio už tai, kad jis atsisako kritikuoti tos pačios lyties asmenų santuokas. Jei norime laisvės sau, turime ją ginti ir kitiems.“

2016 m. ADF advokatai Lorie Smith vardu padavė Kolorado valstiją į teismą dėl piktnaudžiavimo valstijos įstatymais pažeidžiant JAV Konstituciją. Jie teigė, kad Aukščiausiojo Teismo sprendimas Smith naudai būtų naudingas visiems amerikiečiams, nepriklausomai nuo jų įsitikinimų, ir padėtų nutraukti beveik du dešimtmečius trukusią antikonstitucinę vyriausybės prievartą prieš menininkus. Naujojoje Meksikoje fotografė Elaine Huguenin nutraukė savo veiklą; Vašingtone gėlių menininkė Barronelle Stutzman buvo priversta išeiti į pensiją; Niujorke fotografei ir tinklaraštininkei Emilee Carpenter (Emili Karpenter) gresia šešiaženklės baudos ir net kalėjimas; o Kolorado valstija pasinaudojo būtent šioje byloje nagrinėjamu įstatymu, kad nubaustų tortų menininką Jacką Phillipsą (Džeką Filipsą), kuris po daugiau nei dešimtmetį trukusio bylinėjimosi baigia trečiąjį teismo procesą.

Aukščiausiasis Teismas, panaikindamas JAV 10-osios apygardos apeliacinio teismo sprendimą, aiškiai nurodė, kad vyriausybė negali priversti Smith rašyti jos įsitikinimus pažeidžiančių kalbų, lygiai taip pat kaip negali priversti už abortus pasisakančio režisieriaus kurti dokumentinį filmą, remiantį judėjimą už gyvybę, lesbietės dailininkės piešti iliustracijas krikščioniškai knygai apie santuoką ar demokrato publicisto rašyti respublikonų kalbų tekstus.

„Laisvė mąstyti ir kalbėti yra viena iš neatimamų žmogaus teisių. Leisdami klestėti visoms nuomonėms, kaip suprato [Konstitucijos] kūrėjai, mes galime patikrinti ir patobulinti savo mąstymą ir kaip individai, ir kaip tauta“, – rašė Aukščiausiasis Teismas savo nuomonėje.

„Esu nepaprastai dėkinga už JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimą, kuriame sakoma, kad galiu laisvai kurti meną, atitinkantį mano įsitikinimus, nebijodama, kad Koloradas mane nubaus“, – sakė Smith. „Tai pergalė ne tik man, bet ir visiems amerikiečiams visoje mūsų didžioje šalyje – tiems, kurie pritaria mano įsitikinimams, ir tiems, kurie turi kitokius įsitikinimus. Nesvarbu, ar esate LGBT grafikos dizaineris, žydų kaligrafas, ateistinių kalbų rašytojas, ar fotografas, pasisakantis už gyvybę, vyriausybė neturėtų nė vieno iš mūsų versti kalbėti to, kuo netikime. Myliu žmones ir dirbu su visais, įskaitant tuos, kurie save identifikuoja kaip LGBT. Man visada svarbiausia, kokios žinutės prašoma, o ne jos prašantis asmuo. Tikiuosi, kad nepaisant to, ką žmonės galvoja apie mane ar mano įsitikinimus, visi džiaugsis, kad teismas palaikė kiekvieno iš mūsų teisę laisvai kalbėti.“

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte