REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Žmogaus sąmonė atsiranda dar prieš gimimą – mokslininkai

ŠaltinisCELL.COM

Tarptautinė mokslininkų komanda padarė išvadą, kad žmogaus sąmonė gali atsirasti dar prieš gimimą.

Sąmonės atsiradimas yra viena svarbiausių biologijos, psichologijos ir filosofijos problemų. Nėra tiksliai žinoma, kaip ir kuriame onto- ir filogenezės etape atsiranda sąmonė, nors šia tema yra daug įvairių teorijų. Žmonių atveju, pagal kai kurias koncepcijas, sąmonė atsiranda praėjus keliems mėnesiams po gimimo, prieš pat vaikui sueinant metams (arba net gerokai vėliau). Kiti teigia, kad pirmosios sąmonės užuomazgos atsiranda netrukus po gimimo. Dar kiti mano, kad ji atsiranda dar prieš gimimą.

Monašo (Australija), Tiubingeno (Vokietija), Minesotos (JAV) ir Dublino Trejybės koledžo (Airija) universitetų neurobiologai ir psichologai, išanalizavę literatūrą šia tema, padarė tą pačią išvadą. Šios išvados pateiktos žurnale “Trends in Cognitive Sciences”. Mokslininkų teigimu, yra pakankamai įrodymų, patvirtinančių, kad žmogaus sąmonė atsiranda labai anksti, dar gerokai iki gimimo.

Tai įrodo dėmesio sutelkimo, įvairių pojūčių informacijos integravimo ir fizinių žymenų, susijusių su netikėtumo emocija ir dėmesio perorientavimu, tyrimai. Apibendrindami šių tyrimų rezultatus, mokslininkai priėjo prie savo atradimo: naujagimiai gali integruoti jutimines ir vystymosi kognityvines reakcijas į nuoseklią sąmoningą patirtį, kad suprastų kitų žmonių veiksmus ir suplanuotų savo pačių reakcijas, o tai reiškia, kad sąmonė jiems atsiranda dar iki gimimo.

Išnešioti naujagimiai yra linkę fiksuoti regėjimą ir turi daugybę reakcijų į nemalonius dirgiklius. Maži kūdikiai geba atskirti motinos balsą nuo nepažįstamo žmogaus balso, taip pat ryškias džiaugsmo ar pasibjaurėjimo veido išraiškas. Šiais gebėjimais kūdikiai skiriasi nuo žmonių su sunkiais smegenų pažeidimais, kurie kenčia nuo vadinamojo nereaguojančio budrumo sindromo, “vegetacinės” arba pokomatozinės būsenos. Manoma, kad tokie pacientai yra iš dalies pabudę, bet nėra tikrai sąmoningi. Atrodo, kad kūdikių elgesys yra kitoks.

Tačiau tikėtina, kad sąmonė, kaip tokia, “įsijungia” ne iš karto po jos “atsiradimo”, o palaipsniui, sinapsėms jungiantis ir kuriant pažinimo modelius. Tuo pat metu į klausimus, ar kūdikio sąmonę galima vadinti daline ar visaverte ir ar vaisius sapnuoja, dar nėra atsakyta.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte