Talibai kovoja dėl paskutinės jų nekontroliuojamos Afganistano provincijos

ŠaltinisBNS

Talibanui besipriešinantys kovotojai penktadienį pranešė besistengiantys atremti „smarkius“ puolimus Afganistano Pandžšyro slėnyje, islamistams siekiant užimti šią paskutinę jų nekontroliuojamą provinciją.

Pastangos sudaryti taikos susitarimą tarp abiejų pusių žlugo, o Talibanas dabar siekia galutinai užbaigti savo žaibišką karinę kampaniją, per kurią rugpjūtį perėmė likusios Afganistano dalies kontrolę.

„Talibanas turi didelį pranašumą“, – komentavo Australijoje dirbantis Afganistano analitikas Nishankas Motwani (Nišankas Motvanis). Jis pažymėjo, kad islamistai yra padrąsinti pastarojo meto pergalių.

„Jie yra labai gerai ginkluoti, o psichologinis veiksnys yra jų naudai, nes jie itin greitai sužlugdė vyriausybę“, – pridūrė ekspertas.

Talibanas pasisavino didžiulį ginklų ir karinės įrangos arsenalą, kurį dabar jau nugalėtai Afganistano kariuomenei prieš pasitraukdamos iš šalies buvo perdavusios Jungtinės Valstijos. Be to, kovotojus remia iš kalėjimų jų paleisti asmenys.

„Talibanas taip pat turi ir šturmo būrius, be kita ko, pasitelkiančius mirtininkų taktiką“, – pažymėjo N. Motwani.

Manoma, kad Nacionalinio pasipriešinimo fronto (NRF), vienijančio Talibanui besipriešinančius kovotojus ir buvusias Afganistano saugumo pajėgas, taip pat turi reikšmingų ginklų atsargų slėnyje, esančiame maždaug už 80 km į šiaurę nuo Kabulo.

Trečiadienį Talibano aukšto rango pareigūnas Amiras Khanas Muttaqi (Amiras Chanas Mutakis) išplatino garso pranešimą, kuriame teigiama, kad islamistų pajėgos apsupo slėnį. Be to, Pandžšyro gyventojai raginami įtikinti kovotojus sudėti ginklus.

„Norintiems kariauti pasakykite „gana“, – ragino A. Kh. Muttaqi.

Atsinaujinusios atakos

Tačiau daugelis afganistaniečių būgštauja, kad naujoji valdžia griežtumu nenusileis pirmajam Talibano režimui, gyvavusiam 1996–2001 metais.

Naujieji valdytojai žada šįkart elgtis nuosaikiau, tačiau daugelis Pandžšyro gyventojų tokius pažadus vertina labai skeptiškai.

Praėjus kelioms valandoms po Talibano įspėjimų, islamistai atnaujino puolimus, atakuodami iš piečiau Pandžšyro esančios Kapisos, taip pat iš Chavako perėjos, esančios į vakarus nuo slėnio

Abi stovyklos teigia, kad jų priešininkai patyrė reikšmingų nuostolių.

Tačiau su slėniu sudėtinga palaikyti ryšius, todėl naujienų agentūrai AFP nepavyko vietoje patvirtinti gautų pranešimų.

Penktadienį NRF atstovas Ali Maisam Nazary (Ali Maisamas Nazaris) pranešė, kad ankstesnę naktį Talibanas surengė daugiau atakų. Manoma, kad A. M. Nazary yra už slėnio ribų, bet palaiko glaudžius ryšius su pagrindiniu lyderiu Ahmadu Massoudu (Ahmadu Masudu).

„Pandžšyre vyksta smarkios kautynės, – nurodė NRF atstovas. – Jis [A. Massoudas] aktyviai gina slėnį.“

Pastarasis yra velionio partizanų vado Ahmado Shaho Massoudo (Ahmado Šaho Masudo) – dar vadinto „Pandžšyro liūtu“ už tai, kad sugebėjo iš pradžių atsilaikyti prieš Sovietų Sąjungos, o paskui prieš pirmojo Talibano režimo pajėgas – sūnus.

Pranešama, kad A. Massoudas siekia regiono autonomijos. Trečiadienį jis pareiškė, kad Talibanas pasiūlė jam „vieną ar du postus“ naujoje administracijoje, tačiau jis atsisakė tokio sandorio.

„Talibanas pasirinko karo kelią“, – pareiškė NRF vadas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis