REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Švedija stabdo brendimo blokatorių skyrimą jaunesniems nei 16 metų paaugliams dėl grėsmės sveikatai

Garsios Švedijos ligoninės, gydančios vaikus nuo lyties disforijos, gydytojai paskelbė, kad jie nebeskirs lytinių hormonų ar brendimą slopinančių vaistų jaunesniems nei 16 m. paaugliams.

Karolinskos universitetinė ligoninė pranešė, kad nuo balandžio 1 d. brendimo blokatoriai nebebus išrašomi jaunesniems nei 16 metų jaunuoliams. Ligoninės pranešime sakoma, kad pastaraisiais mėnesiais vis dažniau tiriamos eksperimentinės priemonės, augant jaunų pacientų skaičiui.

„Šie gydymo būdai gali turėti daug ir negrįžtamų neigiamų pasekmių, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, osteoporozė, nevaisingumas, padidėjusi vėžio rizika ir trombozė. Todėl sudėtinga įvertinti pavojų ir naudą kiekvienam pacientui, o dar sunkiau nepilnamečiams ir jų globėjams būti tinkamai informuotiems apie šiuos gydymo būdus“, – rašoma pranešime.

Pacientams nuo 16 iki 18 metų dar bus leista vartoti kryžminius lytinius hormonus; tačiau prieš skiriant vaistus, gydytojui rekomenduojama gauti teismo patvirtinimą. Ligoninė teigė, kad pacientai, jau vartojantys brendimo blokatorius ar kryžminius lytinius hormonus, bus atidžiai individualiai įvertinti, atsižvelgiant į kiekvieno paciento brandumo laipsnį ir gebėjimą duoti sutikimą.

„The Society of Evidence-Based Gender Medicine” draugija tokius Švedijos politikos pokyčius pavadino „takoskyros momentu“. „Naujoji Švedijos politika atitinka neseniai peržiūrėtas Suomijos gaires, kurios buvo pakeistos teikiant pirmenybę psichologiniai pagalbai ir paramai, o ne medicininėms intervencijoms, ypač jaunimui, vaikystėje neturėjusiam lyčių disforijos“, – trečiadienį sakė draugija. Švedija yra pirmoji šalis, nukrypusi nuo Pasaulio transseksualų sveikatos asociacijos (WPATH) rekomendacijų.

„WPATH ilgai save laikė pasaulio translyčių asmenų autoritetu. Tačiau pastaraisiais mėnesiais kelių šalių sveikatos priežiūros institucijos pačios atliko gairių peržiūras ir nustatė, kad įrodymai yra nepakankami, kad būtų galima pagrįsti ankstyvą medicininę intervenciją, kurią skatina WPATH gairės “, – pridūrė organizacija, kritiškai vertinanti ankstyvą intervenciją.

Švedijos politikos pokyčiai įvyko praėjus maždaug metams po to, kai buvo pranešta, kad 2008 – 2018 m. tarp paauglių mergaičių nuo 13 iki 17 metų amžiaus diagnozuota lyties disforija Skandinavijos šalyse išaugo maždaug 1500%.

Kovo mėnesio pranešime apie Švedijos medicinos centrą buvo minima Keira Bell byla Anglijoje, kurioje JK Aukščiausiasis Teisingumo Teismas praėjusių metų pabaigoje priėmė sprendimą prieš Londone įsikūrusią Tavistocko lyties kliniką teisminėje peržiūroje, kurioje nustatyta, kad jaunesni nei 16 metų jaunuoliai nėra pakankamai subrendęs duoti pagrįstą sutikimą dėl eksperimentinės intervencijos. K. Bell yra 24 metų moteris, kuri perėjo hormonų kursą paauglystėje Tavistock klinikoje. Ji gailėjosi dėl lyties keitimo ir teigė, kad nesugebėjo suprasti ilgalaikių pasekmių savo sveikatai.

Pasak Kalifornijoje gyvenančio endokrinologo Michaelo Laidlawo Rocklino, pirmasis oficialiai užfiksuotas atvejis, kai jaunam pacientui buvo naudojamas brendimą blokuojantis vaistas, buvo 1998 m. Nyderlanduose. Vaikų endokrinologas, dirbdamas kartu su psichiatru, nusprendė skirti vartoti Triptorelin 13 metų mergaitei, kenčiančiai nuo lyties disforijos, interviu „The Christian Post“ 2018 m. pasakojo endokrinologas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte