S. Skvernelis: V. Landsbergis tikrai nebuvo valstybės vadovas

ŠaltinisBNS

Seimo opozicija greičiausiai nepalaikys valdančiųjų iniciatyvos Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį pripažinti valstybės vadovu, teigia opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.

„Rytoj mes turime opozicinių frakcijų susitikimą, bet tai, kiek buvo iš anksčiau žinomos nuomonės, tai manau, kad palaikymo čia sunku būtų tikėtis. Matyt, valdantieji to ir nenori, nes jeigu būtų norėję, tai tokiu klausimu būtų pasiderinę ir išgirdę opozicijos nuomonę“, – BNS pirmadienį sakė buvęs premjeras.

Jis taip pat teigė, kad konservatorių frakcijos Seime seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė jį informavo, kad bus teikiamas toks įstatymo projektas, tačiau su opozicija jis nebuvo derintas.

„Kolegė šiandien ryte informavo, kad bus toks įstatymo projektas teikiamas, tiesiog žiniai. Bet jeigu tu norėtume turėti sutarimą, pritarimą, tai manau, kad tokiu svarbiu klausimu turi ieškoti platesnio sutarimo. Nežinau, ar baigiantis sesijai vėl reikėtų grįžti prie to klausimo. Matėme bandymą Seime Emanuelio Zingerio paruoštą rezoliuciją prastumti, matėme ankstesnius bandymus, tai buvo istorija ir tie žmonės, kurie žino, pripažįsta, kad V. Landsbergis buvo faktinis vadovas, ar tą reikia įstatymiškai įrašyti?“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Įstatymo dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teisinio statuso projektą pirmadienį registravo Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen, konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Laisvės frakcijos seniūnė Seimo narė Ieva Pakarklytė, konservatorė Paulė Kuzmickienė.

Tarp įstatymo projekto iniciatorių įvardijama ir premjerė Ingrida Šimonytė, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Projekte siūloma įtvirtinti, kad „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas“.

Įstatyme būtų įrašyta, kad Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas pagal 1990 metų kovo 11 dienos Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą buvo aukščiausiu Lietuvos pareigūnu ir „nuo 1990 m. kovo 11 d. iki 1992 m. lapkričio 25 d. turėjo ir vykdė konstitucinius valstybės vadovo įgaliojimus“.

Iniciatoriai teigia projektą parengę „įvertinę politines, istorines ir teisines aplinkybes ir atliktą darbą, lėmusius Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko išskirtinį konstitucinį, politinį ir teisinį statusą, vykdant tautos atstovų jam pavestą darbą“.

Tuo metu Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas atliko tam tikras funkcijas – jis tikrai nebuvo tai, ką šiandien įprasmina Konstitucija valstybės vadovo statusu.

Anot S. Skvernelio, toks įstatymo projektas yra „keistokas“.

„Keistokas įstatymo projektas, nelabai ką ir nusakantis. Dar keisčiau, kad jis pateikinėjamas paskutinėmis sesijos dienomis. Na, ir argumentai, aišku, norima traktuoti istoriją kitaip. Atgal žiūrint keisti istorinius faktus aš nematau nei prasmės, nei būtinumo, nei padorumo“, – teigė opozicijos lyderis.

„Visi žino, kokios yra aplinkybės, faktinės aplinkybės yra žinomos, bet jos yra tokios, kad ponas Landsbergis buvo išrinktas į LTSR Aukščiausiąją Tarybą pirmininku, po to atgaline data buvo pakeista, kad tai Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas. Tuo metu Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas atliko tam tikras funkcijas – jis tikrai nebuvo tai, ką šiandien įprasmina Konstitucija valstybės vadovo statusu“, – kalbėjo jis.

Seime jau buvo bandoma suteikti valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui praėjusią kadenciją, tačiau tuometinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio iniciatyva nesulaukė buvusių valdančiųjų politinio palaikymo.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

6 KOMENTARAI

  1. O tai kas tada buvo vadovas? Gal Gorbaciovas? O gal Brazauskas buvo AT pirmininkas ir paskelbe nepriklausomybe? Keista skaityti tokius SS papezejimus… Atrodo, kad Skvernelis per daug susireiksmino, lyg pats butu vadovas tuo laikmeciu.
    Tas faktas, kad senasis Landzbergis mokejo susikurti priesu, niekinti rinkejus ir velti intrigas bei seti baime, nera pakankamas norint gincyti akivaizdzia tuometinio valstybes vadovo pozicija.
    Dabar gi V.L. tenka atsiimti uz ta mobinga, kuri dare savo laiku… Uzuojauta jam.

  2. Lansbergis nori pabūti prezidentu atgaline data. Prezidentą Lietuvoje renka tauta. Landsbergis nebuvo, nėra ir, deja, jau nebus Tautos išrinktas prezidentas. Net jei ir jo partiečiai taip nuspręstų, tauta to niekad nepripažins ir į istoriją pateks kaip faktų klastotojas. Ar tokios garbės trokštama? Gal jau metas garbaus amžiaus senoliui pradėti galvoti apie dangaus karalystę, o ne apie šio pasaulio įvertinimą ir šlovę? Kaip bežiūrėtum, bet žmogaus gyvenimas šioje žemėje yra baigtinis …

    • V.Landsbergis Lietuvos vadovu tapo (ATPirmininku) dar prieš mūsų konstitucijos priėmimą, kur valstybės vadovas – prezidentas. Neviduriuokit, brangučiai, išgirdę pavardę Landsbergis…

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis