Naujoji KT pirmininkė D. Jočienė: šeima nėra vien santuoka

ŠaltinisBNS

Naujoji Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkė Danutė Jočienė įsitikinusi – pasipiktinimas visuomenėje dėl partnerystės įteisinimo veikiausiai kyla dėl to, kad žmonės painioja santuoką ir šeimą.

Interviu portalui lrt.lt teisėja priminė, kad santuoka galima tarp vyro ir moters, o šeima, kaip ne kartą yra aiškinęs ir KT, yra kur kas platesnė sąvoka, apimanti ne tik vyro ir moters bendrą gyvenimą, bet ir tos pačios lyties poras, vienišus tėvus, auginančius vaikus, senelius, auginančius anūkus.

„Šeima ir santuoka yra du skirtingi institutai. Pagal mūsų Konstituciją, pagal Europos žmogaus teisių konvenciją, kuri Lietuvai yra privaloma, yra tarptautinė mūsų ratifikuota sutartis, yra labai aiškios nuostatos, numatančios, kad santuoka yra sudaroma laisvu vyro ir moters sutikimu“, – portalui kalbėjo D. Jočienė.

Anot jos, kitas aspektas – šeimos konstitucinė koncepcija. KT vadovė priminė, kad dar 2011 metais šis teismas  plačiau išaiškino vadinamąją valstybinę šeimos koncepciją, ji apima ne tik šeimą, kuri sudaroma santuokos pagrindu. Į šitą sąvoką įeina ir tos pačios lyties asmenų gyvenimas kartu. Vėliau, 2019 metais, KT tą yra pakartojęs.

Negalima sakyti, kad šeima yra sukurta tik santuokos pagrindu.

„Ne kartą minėjau, kad reikia turėti omenyje ir tai, kad šeima apima taip pat ir išsiskyrusios mamos santykius su vaikais, kuriuos ji augina, arba vieno vaikus auginančio tėčio santykius su savo vaiku ar vaikais. Šeima taip pat apima senelių santykius su anūkais. Tad negalima sakyti, kad šeima yra sukurta tik santuokos pagrindu ir viskas, daugiau niekas neegzistuoja. Taip tikrai nėra, to negali būti“, – kalbėjo D. Jočienė.

„Mes čia turime kitus konstitucinius principus, kaip asmenų lygybės, nediskriminacijos principus. Ką tai reiškia? Kad valstybė, priimdama kad ir tą patį Partnerystės įstatymą, turi laikytis ir tarptautinių įsipareigojimų, tai yra ir nediskriminacijos, asmenų lygybės principo“, – pridūrė ji.

Dėl referendumo galimybės Partnerystės įteisinimo klausimu KT pirmininkė sakė nenorinti svarstyti, nes tai gali tapti KT nagrinėjimo objektu.

KT teisėja D. Jočienė paskirta 2014 metų kovą, o šiemet ji buvo patvirtinta KT pirmininke. D. Jočienė tapo pirmąja Lietuvos istorijoje KT vadove moterimi.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

14 KOMENTARAI

  1. Ir popiežius Pranciškus kalbėjo apie tai, kad neturime teisės atskirti nuo šeimos homoseksualius žmones, jei kuris nors iš jų pasijuto homoseksualus. Svarbiausia, kad, kaip ir KT pirmininkė sako, kad santuoka galima tik tarp vyro ir moters.

    • Patikslinant:
      1. Popiežius turėjo minty, kad tėvai neturi savo vaikų išmesti iš šeimos, jei vaikai homoseksualūs;
      2. Taip, Konstitucijoje aiškiai parašyta, Santuoka galima tik tarp vyro ir moters, TAČIAU ir partnerystė iš esmės siekia tokių pat teisių, kurias gauna ir susituokusieji. Popieriukas kitas, turinys tas pats 🙂

  2. nu jau prasideda. Susuko galvas, kad homoseksualumas nieko tokio, normalu. O čia jau velia žodžius ir iškreipia sąvokas.

    Kai kalbama apie ŠEIMOS SANTYKIUS, tada ir kalbama apie tėvų – vaikų, senelių – anūkų santykius. Tačiau tokiems santykiams reikia vyro ir moters. Kad gimtų vaikai, kad būtų su kuo tuos santykius kurti. Ar tas vyras su moterimi susituoks – jų reikalas. Jei tuoksis, bus šeima. Jei ne – sugyventiniai. Santykiai tarp dviejų tos pačios lyties asmenų niekaip netaps šeimos santykiais. Nes nebus jų vaikų. Taigi, nieko gero ši teisėja nepasako.

      • Jurgiui is kanapiu… Bandote velti sąvokas, siekdamas pritempti iki šeimos? Santuoka – šeimos pradžia ir pagrindas. Jei santuoka išyra, šeima neišyra: lieka seneliai, nepilna šeima ir kt. variantai. O darinys be santuokinės vyro ir moters sąjungos niekada netaps šeima, kaip niekada šeima netaps vienalyčių sugyvenimo būdas. Vienalyčiai – ne šeima, o sugyventiniai. Taškas.

        Ir apskritai, nuo kada mes nebesuprantame kas yra šeima? Kas čia per “briedai”? Jurgi, ar Jūs kilimo ne iš šeimos? Atsiradote iš dvieju vienalyčių? Reikėtu Jums duoti kokią Nobelio premiją :)))))

  3. ir čia konstitucinio teismo pirmininkė…kokia gėda. Kiek pamenu, tai vaikai, sulaukę pilnametystės nebėra šeimos dalis. Gyvenau su motina, kuri nebuvo mano šeimos dalis ir tai nurodyta įstatyme. Kas čia per fantazijos dabar staiga įvyko.

  4. or cia tiktu tokiai visuomenes lyderei pasiskaitineti musu dainiu – Maironi….kartui ir uzuojauta musu laikmecio poetams – nors ir gauna premiju, bet dabartine poezija nusivaziavusi i debesis

  5. Kirilkin ir jo partneris Klaipedoje ikure seima, ir ka jus jiems, nieko, komentaruose nuleisite gara, bet spalvotas traukinys vaziuoja, kad ir apteptas smala. Tevas James Martin SJ kovoja ir Papa laimina jo darba.

    • ar tikrai? Ar tikrai Kirilkinas sukūrė ŠEIMĄ? Ar tikrai popiežius laimina tai, ką Jūs rašote? Panašu į demagogiją.
      Tu tuuuuu – Jūsų traukinys pravažiavo pro jūsų stotelę – reikės laukti kito…

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte