REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Popiežiaus žinia Pasaulinei socialinės komunikacijos dienai: įsiklausykime ir išgirskime vieni kitus

ŠaltinisVATICAN NEWS

Sausio 24 dieną paskelbta Pranciškaus žinia šiemetinei Pasaulinei socialinės komunikacijos dienai, minimai 56 kartą. Joje Šventasis Tėvas išsamiai aptaria klausymosi, įsiklausymo aspektą komunikacijoje. Jis yra lemiamas komunikacijos gramatikoje, tai tikro dialogo sąlyga.

Pasak popiežiaus, prarandame sugebėjimą išklausyti priešais mus esantį žmogų tiek kasdieniuose reikaluose, tiek svarbiais visuomeniniais gyvenimo klausimais. Tuo pat metu kiekvieno iš mūsų giliausias troškimas yra būti išgirstam.

Klausymasis taip pat yra esminė tikėjimo sąlyga: Dievas į mus kreipiasi, o mes klausydamiesi atsiliepiame. Atrodo, kad Dievas teikia pirmenybę klausai, galbūt todėl, kad tai juslė, paliekanti daugiausia laisvės. Ir Jėzus daug kartų ragina savo mokinius įsiklausyti.

Klausymasis taip pat yra esminė tikėjimo sąlyga: Dievas į mus kreipiasi, o mes klausydamiesi atsiliepiame.

Kodėl nepajėgiame išgirsti kito, nors turime puikią klausą? Nes galime turėti vidinį kurtumą. Klausymasis susijęs ne vien su klausos organais, bet su visu žmogumi. Tai turima galvoje, kai sakoma „klausytis širdies ausimis“, pradedant nuo savo paties giliausio troškimo susisieti su kitais ir su Kitu.

Kad klausymasis iš tiesų taptų geros komunikacijos dalimi, turime vengti kelių dalykų, deja, paplitusių socialiniuose tinkluose, viešajame gyvenime: klausymasis nėra žodžių, kuriuos vėliau instrumentalizuojame, atrinkimas, nėra jis „monologas dviem balsais“.

Klausymasis, tad ir dialogas, kenčia, jei pirmenybę teikiame ne tiesai, o konsensusui arba klausytojams daromam įspūdžiui. Be įsiklausymo nėra įmanoma ir gera, subalansuota, išsami ir patikima žurnalistika. Kai kuriose situacijose, ypač kai trūksta laisvės, klausymasis ir pastangos būti išklausytam reikalauja didelės kantrybės. Garsus Vatikano diplomatas kardinolas Agostino Casaroli tai vadino „kantrybės kankinyste“.

Klausymasis susijęs ne vien su klausos organais, bet su visu žmogumi.

Pasak popiežiaus, labai svarbu įsiklausyti ir į visuomenę, sužeistą pandemijos ir jos sužadintų socialinių pasekmių. Greta pandemijos popiežius minėjo ir „infodemiją“ – nepasitikėjimą komunikacija, taip pat oficialia.

„Bažnyčioje taip pat yra labai daug poreikio klausytis ir įsiklausyti vieniems į kitus. Tai pati brangiausia ir labiausiai gaivinanti dovana, kurią galime padovanoti vieni kitiems“, – pažymi popiežius paskutinėje 56 Pasaulinės socialinės komunikacijos dienos žinios dalyje, primindamas, kad ir sinodininį kelią galima nusakyti kaip įsiklausymą vienas į kito ir Šventosios Dvasios balsą.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte