REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Po dirbtinio apvaisinimo procedūros gimė pirmasis britų kūdikis, turintis trijų žmonių DNR

ŠaltinisCNA

Pirmasis Jungtinėje Karalystėje gimęs kūdikis, turintis trijų tėvų DNR, gimė po to, kai gydytojai atliko revoliucinę dirbtinio apvaisinimo procedūrą, kuria siekiama užkirsti kelią retoms, bet pavojingoms mitochondrijų ligoms, praneša CNA.

Žinią, kad nuo balandžio pabaigos Jungtinėje Karalystėje taikant šią procedūrą gimė „mažiau nei penki” vaikai, pirmasis pranešė laikraštis „The Guardian”. Tai pirmas kartas, kai Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos tarnyba (HFEA) patvirtino, kad šalyje šiuo būdu gimė vaikų. Siekdama apsaugoti privatumą, ji vengė atskleisti tikslų kūdikių skaičių.

Jungtinės Karalystės parlamentas patvirtino du embriono DNR keitimo metodus, į kuriuos įtraukiama trečiojo asmens genetinė medžiaga. Procedūra leidžiama tik toms poroms, kurios turi didelę tikimybę perduoti pavojingą mitochondrijų sutrikimą. Šie du metodai yra motinos verpstės perkėlimas (MST) ir pronuklearinis perkėlimas (PNT).

Pirmasis kūdikis su trijų tėvų DNR gimė 2016 m. Meksikoje po to, kai gydytojai šią procedūrą atliko panaudoję Jordanijos poros spermą ir kiaušialąstę.

Abiem būdais sukuriamas vaikas, turintis dvi genetines motinas ir vieną genetinį tėvą. Taikant PNT metodą taip pat reikia sunaikinti embrionus. Taikant MST metodą nebūtinai reikia sunaikinti embrionus, tačiau tyrėjai, atlikdami tyrimus, embrionus sunaikino.

Taikant MST iš motinos kiaušinėlių pašalinama branduolinė genetinė medžiaga ir perkeliama į donorinius kiaušinėlius, kurių branduolinė genetinė medžiaga pašalinama prieš apvaisinant juos tėvo sperma. Atliekant PNT, motinos kiaušinėliai pirmiausia laboratorijoje apvaisinami tėvo sperma, o tada branduolinė genetinė medžiaga perkeliama į donorinius kiaušinėlius, iš kurių pašalinta branduolinė genetinė medžiaga.

„Mitochondrijų donorystės gydymas suteikia šeimoms, sergančioms sunkiomis paveldimomis mitochondrijų ligomis, galimybę susilaukti sveiko vaiko, – teigiama HFEA pareiškime. – HFEA prižiūri patikimą sistemą, kuri užtikrina, kad mitochondrijų donorystė būtų vykdoma saugiai ir etiškai.”

Gegužės 10 d. HFEA įstatyminis patvirtinimo komitetas patvirtino šį gydymą 32 pacientams.

„Visos paraiškos dėl gydymo vertinamos individualiai pagal įstatyme nustatytus testus ir tik po nepriklausomų ekspertų konsultacijų, – rašoma pareiškime. – Mitochondrijų donorystės gydymas dar tik pradedamas, todėl HFEA toliau peržiūri klinikinius ir mokslinius pokyčius. … Suprantame, kad Niukaslo komanda tikisi netrukus paskelbti informaciją apie savo mitochondrijų gydymo programą recenzuojamuose žurnaluose.”

Kai 2015 m. Parlamentas svarstė pirminius tyrimus, jis susidūrė su Anglijos ir Velso katalikų vyskupų konferencijos pasipriešinimu, kuri kaltino jį pernelyg skubotu metodų patvirtinimu ir prieštaravo žmogaus embrionų naikinimui gydymo procese.

„Taip pat yra rimtų etinių prieštaravimų dėl šios procedūros, kurios metu naikinami žmogaus embrionai, – rašoma tuometiniame pareiškime. – Žmogaus embrionas yra nauja žmogaus gyvybė, todėl ji turėtų būti gerbiama ir saugoma nuo pat pradėjimo momento.”

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte