REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Negali būti teisės iš kito žmogaus atimti gyvybę – lenkų akademikas

ŠaltinisREMIX

Interviu portalui gosc.pl teisės ekspertas ir akademikas dr. Tomaszas Snarskis (Tomašas Snarskis) pakomentavo Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) pasiūlymą įtraukti teisę į abortą į ES pagrindinių teisių chartiją, ir iškėlė klausimą, ar tokia teisė apskritai turėtų egzistuoti.

„Esu giliai įsitikinęs, kad aborto laikymas žmogaus teise yra nesusipratimas. Negali būti teisės, kuri liestų kito žmogaus gyvybės atėmimą. Pagrindinė žmogaus teisė yra teisė gyventi”, – teigė ekspertas, aiškindamas, kad visos kitos teisės praranda prasmę, kai gyvybės apsauga nelaikoma didžiausia vertybe.

Tačiau Gdansko universiteto docentas pripažino, kad tam tikruose teisiniuose dokumentuose, pavyzdžiui, konstitucijose, gali būti numatytos absoliutaus teisės į gyvybę laikymosi išimtys. Kaip pavyzdį galima paminėti mirties bausmę, kuri Europos žmogaus teisių apsaugos sistemoje numatyta karo metu arba kaip išimtinė kriminalinė bausmė už sunkiausius nusikaltimus po teisingo teismo proceso.

T. Snarskis pabrėžė, kad mirties bausmė niekada nebuvo traktuojama kaip žmogaus teisė. Be to, ekspertas paaiškino, kad išskirtinė situacija, kai pasveriamos vertybės, pavyzdžiui, kitų žmonių gyvybės apsaugos atveju, nėra lygiavertė pareiškimui, kad egzistuoja teisė atimti iš žmogaus gyvybę.

Jis pabrėžė, kad tokia situacija turėtų būti kuo labiau ribojama ir eliminuojama, o ne atvirkščiai.

„Atsižvelgiant į šią žmogaus teisių perspektyvą, kuriai aš pritariu, teisė į abortą yra tiesiog nesuprantama. Sunku paaiškinti, kaip kas nors galėtų turėti tokią žmogaus teisę. To pasekmė – teiginys, kad vaisius, žmogus iki gimimo, nėra atskiras asmuo, o tai reiškia, kad jis neturi savo gyvybės ir teisės gyventi bei tą gyvybę saugoti”, – sakė jis.

Jis pabrėžė, kad toks požiūris paneigtų visą žmogaus teisių prasmę jų dabartinėje formoje. Jis pabrėžė, kad žmogus turi teisę gyventi, nesvarbu, ar dėl to susitarta teisiniuose dokumentuose, ar ne.

„Žmogus turi teisę gyventi ne todėl, kad ji buvo kur nors kodifikuota, o todėl, kad ji kyla iš žmogiškumo”, – teigė jis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

7 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte