Lenkijoje braška valdančioji koalicija

ŠaltinisAFP-BNS

Lenkijos dešiniojo sparno valdančioji koalicija antradienį ėmė byrėti, premjerui Mateuszui Morawieckiui (Mateušui Moraveckiui) atleidus iš savo pavaduotojų vienos jaunesniosios partnerės lyderį.

„Mano atleidimas faktiškai reiškia valdančiosios koalicijos iširimą“, – žurnalistams sakė Jaroslawas Gowinas (Jaroslavas Govinas), partijos „Sutarimas“ lyderis.

J. Gowinas bei jo politinė jėga pastaraisiais mėnesiais turi vis daugiau nesutarimų su savo pagrindine partnere „Vieningosios dešinės“ koalicijoje dešiniojo sparno partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

Vis dėlto J. Gowino atleidimas nereiškia, kad vyriausybė automatiškai sugrius. Dar turės įvykti parlamentarų balsavimas dėl pasitikėjimo ministrų kabinetu.

„Sutarimas“ turi 10 atstovų 460 vietų parlamente, tad šiai partijai pasitraukus iš valdančiosios koalicijos, ši nebeturėtų daugumos, ir jai gali tekti siekti kraštutinių dešiniųjų paramos.

Jei visi J. Gowino partijos parlamentarai paliks koaliciją, kuriai priklauso dar viena jaunesnioji partnerė, „Vieningoji dešinė“ kontroliuotų Seime tik 222 vietas.

Visgi vyriausybės atstovas Piotras Mulleris (Piotras Miuleris) pareiškė: „Nesu įsitikinęs, kad dėl to prarasime daugumą.“

Vyriausybės dauguma trečiadienį bus išbandyta per svarbų balsavimą dėl kontroversiško žiniasklaidos rinkos įstatymo, tapusio vienu pagrindinių nesutarimų objektų koalicijoje.

„Kas išsigąs?“

Dienraščio „Rzeczpospolita“ komentatorius Jacekas Nizinkiewiczius (Jacekas Nizinkevičius) sakė, kad J. Gowino atleidimas buvo „politinis sukrėtimas“, bet tai „nebuvo netikėta“.

Jo manymu, PiS mėgins įtikinti parlamentarus iš J. Gowino partijos ir toliau remti vyriausybę.

„Kas išsigąs ir pasiduos PiS spaudimui?“ – klausė J. Nizinkiewiczius.

J. Gowinas skundėsi, kad sužinojo apie savo atleidimą iš žiniasklaidos ir sakė, jog jo partija palieka vyriausybę „pakeltomis galvomis“.

Jis sakė nesutinkąs su vyriausybe dėl mokesčių didinimo ir pasiūlyto įstatymo, dėl kurio JAV bendrovei „Discovery Inc.“ gali tekti parduoti jos turimą Lenkijos transliuotojo TVN kontrolinį akcijų paketą. 

Pastarasis įstatymas sukėlė būgštavimų dėl žiniasklaidos pliuralizmo Lenkijoje, ypač po to, kai valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „PKN Orlen“ perėmė regioninę žiniasklaidos grupę „Polska Press“.

Anksčiau antradienį protestuoti dėl minėto įstatymo į Lenkijos gatves išėjo tūkstančiai demonstrantų.

„Esama kažko simboliško tame fakte, kad apie mano atleidimą paskelbta tuo metu, kai visur Lenkijoje vyksta demonstracijos prieš „TVN įstatymu“ pramintą teisės aktą“, – žurnalistams sakė J. Gowinas.

„Šis įstatymas aiškiai pažeidžia žiniasklaidos laisvės principą“, – teigė jis ir pridūrė, kad jo priėmimas „pastūmėtų mus į akistatą su JAV, kurios yra svarbiausios mūsų sąjungininkės gynybos požiūriu“.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis