Vytautas Sinica. Įtampa tik augs

Vakarykštis mitingas buvo paskelbtas dėl protingo tikslo – prieštarauti vyriausybės nutarimo projektui, kuriuo siūloma įtvirtinti drastišką nepasiskiepijusių atskirtį ir faktiškai atvirai pripažįstama, kad jis skirtas ne spręsti kokias problemas, o tiesiog per baimę ir nepatogumus priversti žmones skiepytis. Visiškai pritariu, kad tokiam nutarimui reikia prieštarauti. Visiškai suprantu į mitingą susirinkusius žmones, kurių absoliuti dauguma visiškai normalūs ir patyčios iš jų nepagrįstos.

Tačiau mitingą paskelbė skandalais garsėjanti Astra Astrauskaitė, pridėjo reikalavimų paleisti Seimą, pristatė kartuvių ir Holokausto parodijų, leido scenoje greta padorių profesorių (pagarba ir užuojauta joms) kalbėti visai eilei odiozinių ar net atvirai antivalstybinių veikėjų (A. Paleckis, V. Lėkštutis, E. Vaitkus, Celofanas, V. Uspaskichas, galima tęsti), o galiausiai nusišalino paskelbusi mitingo pabaigą ir palikusi per dieną įaudrintus žmones. Kiekvienas tada elgėsi pagal kultūrą – adekvatūs žmonės (dauguma) išsiskirstė, neadekvatūs ėmėsi Seimo.

Nemačiau jokių A. Astrauskaitės ar kitų organizatorių bandymų tą agresiją sustabdyti, priešingai, prieš vidurnaktį ji feisbuke skelbė, kad liberalfašizmas bus nuverstas, taip pat be jokių komentarų dalinosi straipsniu apie apsuptą Seimą.

Kaip suprantu agresorių niekaip nenuramino ir mitinge kalbėję ir šiaip buvę Seimo nariai, o kai kurios jų padėjėjos net sulaikytos už dalyvavimą riaušėse. Tai yra ne tik neatsakingas – tai yra nesveikas elgesys. Šešėlis dėl šių įvykių dabar bus metamas – Tapinas tą jau vakar darė – visiems taikiems ir adekvatiems mitingo dalyviams, nors jie, savaime suprantama, negali būti už tai atsakingi.

Nuoširdžiai užjaučiu visus vakar nukentėjusius pareigūnus. Dėl visai kitko, bet taip pat užjaučiu ir idealistus, kurie į šį mitingą sudėjo viltis, pastangas ir širdį. Gali būti, kad jūs taip nesijaučiate, kad jūsų įspūdis po vakar geras, bet po vakaro įvykių šalies akyse (taigi medijose) tai tikrai gerai neatrodys ir norėto tikslo nepasieks.

Būtent valdžia labiausiai laimėjo iš vakar dienos įvykių.

Nors nuosekliai provokavo pyktį visuomenėje ir net, drįsčiau spėti, darė tai tyčia, būtent valdžia labiausiai laimėjo iš vakar dienos įvykių. Paradoksaliai Darbo partijos apmokėtas mitingas buvo naudingiausias konservatoriams. Manau, taip buvo be galo pakenkta pačiam pirminiam mitingo tikslui – kovoti su privalomu skiepijimu ir juo paremtu visuomenės supriešinimu.

Dabar visi kalba apie riaušes, net ne apie mitingą, ir jau tikrai ne apie vyriausybės nutarimą, kurio dalis nuostatų vakar buvo VRM atšauktos, bet tai niekam neberūpėjo. Dabar valdžiai rankos atrištos daug labiau nei buvo prieš mitingą. Kokį naratyvą ji norės kurti ir kaip įžūliai naudotis vakar dienos įvykiais – pamatysime, bet galimybės plačios. Tobulas pavyzdys, kas nutinka su teisinga idėja blogose rankose.

Besimeldžanti moteris prie Seimo riaušių metu / BNS nuotr.

Bet viena aišku, protestai tikrai nesibaigs, įtampa visuomenėje tik augs, jeigu nesikeis valdžios elgesys. Jau kurį laiką daug kalbama apie tai, kokia supriešinta yra Lietuvos visuomenė, apie atėjusius kultūrinius karus, šeimos sampratas ir panašiai. Žiniasklaida nuolatos pila vandenį ant šio malūno patyčiomis iš tariamai pažangai nepritariančių žmonių, o dabar dar lyg pasityčiojimui pridėtas vyriausybės projektas faktiškai uždaryti namuose nepasiskiepijusius. Ne todėl, kad to reikalautų epidemiologinė situacija, ne. Tiesiog todėl, kad jeigu neapsikęs tokių sąlygų, tai net ir bijodami ar abejodami, nueis ir pasiskiepys. Ko pasiekiama tokiais veiksmais? Užspeistas į kampą ir viltį praradęs žmogus pasiryžęs bet kam.

Užspeistas į kampą ir viltį praradęs žmogus pasiryžęs bet kam.

Ar valdžia pasimokys iš to, kokią įtampą sukūrė jos visuomenės kiršinimas? Nemanau. Vakar Tomas Vytautas Raskevičius rašė: „Tai, kas šį vakarą įvyko prie Seimo, yra visus šiuos metus neapykantą kursčiusių šiknių atsakomybė. Valstybė negali tapti agresyvios saujelės įkaite.“ Suprantama, rašė apie mitingo organizatorius. Tačiau daugybė žmonių pastebėjo, kad jo tezė tobulai tinka ir valdančiųjų rateliui – jie yra ta agresyvi kurstanti saujelė. Vargu, ar šią išvadą jie sau pritaikys. Jeigu ne, rugsėjį būsiantys įvykiai susilauks slopinimų kaip kaimyninėse šalyse, arba bus dar baisesni.

Blogiausia, ką dabar galėtų padaryti valdžia, tai kaip skiriant kokią liguistą bausmę ar kerštą vėl grįžti prie projekto, nuo kurio vakar jau buvo atsitraukusi. Ne skiepai ir ne dar kas nors, o visuomenės santarvė, pasitikėjimo svetimu žmogumi ir valdžia, susikalbėjimo, vadinamojo socialinio kapitalo auginimas šiandien turėtų būti valdžios politikos pirmas prioritetas ir į šį tikslą kreipiami, juo matuojami visi priimami sprendimai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

26 KOMENTARAI

 1. Tarpukario Lietuvoje buvo panašūs scenarijai. Ūkininkų streikus kurstydavo ir kunigai…(Dabar turim keletą.) Jei pasikartos – laukim rusų…

  • Akivaizdu, kad Jums kunigai kliūna, kai jie čia tikrai nieko nedaro, o savo parapijose ramina žmones, kviesdami tarpusavio meilei ir maldai. Nevertėtų matyti, kas Jums norima, o kas yra iš tikro.

   • „Šeimų marše“ matė ir girdėjo kun. Grigą, kalbantį apie išangę. Statutinis pareigūnas – egzorcistas…Emeritai vyskupai …( Nors jie galėtų ir turėtų pasidomėti, ar visi jų būrio nariai liustravosi…)
    ĮSPĖJAME KOMENTARO AUTORIŲ „NETROLINTI“!

 2. Gerbiamas Vytautai, Jūs drauge su Nida Vasiliauskaite ir kitais išsilavinusiais žmonėmis taip pat turite prisiimti atsakomybę už tą visą susikursčiusią minią. Tik nedidelė dalis dieninio susibūrimo buvo padori. Intelektualai pirmiausia patys turi susilaikyti nuo neapykantos, prasivardžiavimo ir kitaminčių niekinimo savo straipsniuose, įrašuose, net nuo užuominų apie tai, ir nepalaikyti radikalių komentarų savo paskyrose. Antraip kuo jie geresni už konservatorius, kuriuos taip nuoširdžiai keikia?
  Minia, tai yra stichija, neklauso filosofijų, o griebia vėzdą – visus tuos destruktyvius šūkius, prasivardžiavimus ir raginimus sunaikinti. Pasibjaurėjau kai kuriais plakatais, kur iškraipomos politikų pavardės, minimi „peršikimai“, „pašiknučiai“ ar kažkaip panašiai.
  Jei esate nepatenkinti dabartine valdžia, burkitės ateinantiems rinkimams, o ne kurstykite žmonių suirzimą, nes kiekvienas yra nepatenkintas daugeliu dalykų savo gyvenime, ir štai atsiranda proga destruktyviai išsilieti.
  Aišku, kad vakar buvo suprofanuotos ir geros idėjos, nes naktinis chuliganizmas labai įspūdingai pasirodė.

 3. Kas stebėjo visą rugpjūčio 10 d. eigą prie seimo, galėjo susidaryti ir kitokią nuomonę. Labai padeda filmuotos medžiagos, pradedant – kaip išvakarėse padarytas Orlausko pranešimas ir baigiant šios dienos spaudos konferencija iš seimo su signataru Vaišvila. Manau, bus daugiau faktų, kurie atskleis tikrą įvykių eigą ir neduos vienus norint kaltinti, o kitus imti ir išteisinti. Na, o vaizdelis toks, kad tauta tikrai pažadinta, kuri buvo užmigdyta letargo miegu, kaip ta varlė, nejudėjo pamažu, šildoma, kol būtų išvirta. Pažiūrėsime, kurios pusės dvasia stipresnė, nes dabar vyksta ryški dvasinė kova. Matyt br. Pauliaus ėjimas aplink seimą su Monstrancija pajudino visą velniavą jame.

  • Taigi stebėjome visą mitingą per šią svetainę, 9 valandas, filmavo patys dalyviai nuo Mažv.bibl.laiptų, visos kalbos girdėjosi

 4. jūs durnele, Nida, apsimetat? Pasiskaitykit mėnesio susirašinėjimus maršininkų grupėse, ten visi tik neapykantos kalba ir kalba, su pagaliais ir akmenimis seniai raginosi prie seimo važiuoti. Dabar ji netiki, kad taip ir įvyko.
  Skaitykite daugiau: alfa lt aktualijos lietuva n-vasiliauskaite-sianakt-mire-demokratija

 5. Kad jau šios dienos įdėta internete filmuota medžiaga, aiškiai parodė, kad spec. tarnybos iš anksto pasiruošė provokacijoms. Tik aklas gali tai nematyti arba nenorėtų matyti.

  • Visiškai nesvarbu, provokacija ar ne provokacija. Mitingo organizatoriai to niekaip nesmerkė, niekaip nestabdė, nieko nedarė, kad būtų kitaip. Mitinge skambėjo baisiausių žmonių baisiausios kalbos ir niekas jų nenušvilpė, tik plojo. Žmonės patys gal ir nepuolė policijos, bet policijai reikalaujant jie apskritai turėjo išsiskirstyti po mitingo oficialios pabaigos, o ne sėdėti per naktį prie Seimo ar juo labiau ne supti ir versti kažką daryti ar nedaryti Seimo narius. Buvo padaryta viskas, kad provokacijos pavyktų, trumpai tariant, prisiprašyta.

 6. Nenorėkite per daug iš Astrauskaitės – ji liaudies tribūnė, kovotoja, bet ne strategė. Tam jai trūksta komandos ir palaikymo. Tačiau ji dirba didžiulį darbą ir padarė daug daugiau negu ta nuo proto nušokusi Vyriausybė, kuri nori suvaryti žmones į segregaciją ir užklijuoti žmonėms lipdukus ar žvaigždes, kaip hitlerininkai žydams (berods, jau kai kurie pasiskiepijusieji klijuojasi lipdukus). Juk pradžioje ir hitlerininkai dar nežudė žydų, o pradėjo segreguoti – kuo į tai išvirto, žinome. Tad aliuzijos į žydiškas žvaigždes visai suprantamos: nes pradžioje hitlerininkai juk nešaudė žydų, o TIK neleido jiems eiti šaligatviais (kaip valdantieji norėjo TIK neleisti važiuoti transportu ir t.t. nepasiskiepijusiems). Ačiū Astrai, tik dėl jos surengto mitingo valdantieji išsigando ir sušvelnino tas patyčias, kurios iš esmės yra nukreiptos į senukus (nes jaunimas turi automobilius – jų nepagasdinsi).

 7. Mitingo organizatorė gal 4, gal 5 (tiek aš girdėjau, nes stovėjau prie scenos) prašė pasitraukti nuo Seimo. jūs vadovaujatės agentūros“Jedna pani povidziala“ žiniomis. O kuo čia džiaugtis? Konstitucijos nepaisymu, teisinantis“ ir kiti taip daro“????? Lietuvių tautos ypatybė: lėtai įsisiūbuoja, bet eina iki pergalės. Kirgizijoje ne vienas prezidentas buvo nuverstas, o seimelis išvaikytas, naujųjų ponų rūmai sudeginti. Niekas apie tai nerašė ir neinformavo.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis