REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Indijos kardinolas vadovaus Azijos vyskupų konferencijai

ŠaltinisCNA

Šeštadienį, vasario 22 d., Bankoke (Tailandas) vykusiame Azijos vyskupų konferencijų federacijos (FABC) posėdyje kardinolas Filipe Neri Ferrão (Filipas Neris Ferajas), Goa ir Damano arkivyskupas, buvo išrinktas naujuoju federacijos pirmininku.

71 metų F. Ferrão pakeis kadenciją baigiantį prezidentą kardinolą Charlesą Maungą Bo, Jangono (Mianmaras) arkivyskupą, o jo trejų metų kadencija prasidės 2025 m. sausio mėn.

Goa prelatas šiuo metu eina Indijos katalikų vyskupų konferencijos, kuri yra nacionalinė šalies lotynų apeigų vyskupų konferencija, pirmininko pareigas. Tai atskiras organas nuo Indijos katalikų vyskupų konferencijos, kuri yra viršnacionalinė lotynų apeigų vyskupų asamblėja, taip pat Sirų-Malabarų Bažnyčios sinodo ir Sirų-Malankarų Katalikų Bažnyčios sinodo eparchijos vyskupų.

Nepaisant smarkaus Bažnyčios narių skaičiaus mažėjimo Vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikoje, pasaulyje grynojo pakrikštytųjų katalikų skaičiaus didėjimo sąlygomis, Bažnyčia Azijoje nuolat augo.

Remiantis 2021 m. duomenimis, kuriuos paskelbė Šventojo Sosto statistikos tarnyba „Annuarium Statisticum Ecclesiae”, Azijoje iš viso yra 149,1 mln. katalikų, t. y. 3,31 proc. regiono, kuriame gyvena apie 4,5 mlrd. žmonių. Tačiau iš viso pasaulyje gyvenančių vienuolių seserų skaičiaus 175 494, arba 28,9 proc., gyvena Azijoje, o kunigų skaičius, palyginti su 2019 m. duomenimis, išaugo 1 proc.

Katalikų skaičiaus Azijoje didėjimas ir auganti jos svarba pasaulinėje arenoje atsispindėjo ir popiežiaus Pranciškaus sprendime išplėsti atstovavimą Azijos šalims Kardinolų kolegijoje.

Šiuo metu iš 129 kardinolų elektorato – jaunesnių nei 80 metų amžiaus kardinolų, turinčių teisę balsuoti būsimoje konklavoje, – 22 yra iš Azijos, taigi šis regionas yra antras pagal dydį atstovas šventojoje institucijoje.

Per 2022 m. rugpjūčio 27 d. konsistoriją, kurios metu F. Ferrao gavo raudonąjį biretą, Mongolija, Rytų Timoras, Singapūras ir Pietų Korėja įgijo naujus kardinolus – rinkikus. Visos keturios minėtos šalys yra atstovaujamos FABC. Popiežius Pranciškus įėjo į istoriją kaip pirmasis pontifikas, 2023 m. apsilankęs Mongolijoje, neturinčioje prieigos prie jūros.

Per pastaruosius kelerius popiežiaus Pranciškaus pontifikato metus taip pat buvo atnaujintas diplomatinis aktyvumas regione – tai liudija 2023 m. Šventojo Sosto ir Vietnamo susitarimas, pagal kurį šioje šalyje nuolat gyvenantys popiežiaus atstovai gali būti nuolatiniai rezidentai. Šį padidėjusį aktyvumą taip pat liudija pastaruoju metu gausūs vyskupų paskyrimai Kinijos Liaudies Respublikoje pagal Kinijos ir Vatikano susitarimo, kuris bus atnaujintas spalio mėnesį, nuostatas.

Tačiau Bažnyčia Azijoje neapsieina be problemų, pradedant susirūpinimu dėl blogėjančios religinės laisvės Honkonge ir baigiant aštriais vidiniais nesutarimais Sirų-Malabarų Bažnyčioje dėl tinkamos celebranto stovėsenos per Mišias, dėl kurių 2023 m. gruodį įsikišo popiežius ir pateikė ultimatumą.

2023 m. lapkritį „Fides” pranešė apie F. Ferao pastabas Romoje susirinkusiems 300 Indijos kunigų, vienuolių ir seminaristų, kuriose jis svarstė apie daugiakultūrį Bažnyčios Indijoje kontekstą, kurį apibūdino kaip „gražių kultūrų, kalbų, tautybių ir ritualų gobeleną”, pabrėždamas, kaip svarbu išlaikyti „tvirtą Indijos kunigų kultūrinę ir tautinę tapatybę”.

FABC buvo įsteigta 1970 m. lapkričio 29 d. Maniloje (Filipinai) vykusiame 180 Azijos vyskupų susitikime. Popiežius Paulius VI, atvykęs į Filipinų sostinę savo istorinės septynių dienų apaštališkosios kelionės į Aziją, Okeaniją ir Australiją metu, kalbėjo naujai įsteigtai asamblėjai ir gyrė ją kaip apčiuopiamą Vatikano II susirinkimo reformų pavyzdį ir kaip didelį žingsnį į priekį inkultūracijos, arba bažnytinės lokalizacijos, procese.

Visos Azijos konferenciją šiuo metu sudaro 17 vyskupų konferencijų (atstovaujančių 27 šalims), taip pat Sirų-Malabarų Bažnyčios sinodas ir Sirų-Malankarų Bažnyčios sinodas kaip visateisiai nariai. Jos asocijuotaisiais nariais taip pat yra Honkongo vyskupija, Makao vyskupija (abu Kinijos Liaudies Respublikos specialieji administraciniai regionai) ir Nepalo apaštališkasis vikariatas.

Kinijos regioninė vyskupų konferencija, Kinijos Respublikos (Taivano) vyskupų konferencija, yra asocijuota narė, o Kinijos Katalikų Bažnyčios vyskupų konferencija, Kinijos Liaudies Respublikos vyskupų konferencija, kurios nepripažįsta Šventasis Sostas, nėra šios organizacijos narė.

F. Ferrao gimė 1953 m. Goa valstijos kaime. Į kunigus jis buvo įšventintas 1979 m. ir, ėjęs įvairias pastoracines pareigas gimtojoje vyskupijoje, studijavo Popiežiškajame Urbono universitete, kur 1988 m. įgijo biblinės teologijos licenciato laipsnį, o 1991 m. – katechetikos ir pastoracinės teologijos licenciato laipsnį Briuselyje įsikūrusiame Tarptautiniame institute “Lumen Vitae”.

1993 m. popiežius Jonas Paulius II jį paskyrė Goa ir Damano pagalbiniu vyskupu, o 2004 m. – tos pačios vyskupijos arkivyskupu; šios pareigos taip pat siejamos su Rytų primo ir Rytų Indijos patriarcho titulais, atsižvelgiant į istorinę Goa miesto svarbą Portugalijos imperijai ir kaip vartų, kuriais nuo XVI a. pradžios į Aziją ėjo katalikų misijos.

F. Ferrão yra poliglotas, kalba konkanų (viena iš 22 Indijos konstituciškai pripažintų kalbų ir oficiali Indijos Goa valstijos kalba), anglų, portugalų, ispanų, italų, prancūzų ir vokiečių kalbomis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte