REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Indijos AT teigia neturintis įgaliojimų įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas

ŠaltinisBNS

Indijos Aukščiausiasis Teismas antradienį nusprendė, kad jis neturi įgaliojimų įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas, ir pareiškė, kad tokio pobūdžio reformą turėtų inicijuoti parlamentas.

Per penkerius metus nuo tada, kai AT panaikino kolonijinių laikų įstatymus, draudžiančius homoseksualius santykius, ministro pirmininko Narendros Modi (Narendros Modžio) vyriausybė priešinosi veiksmams, kuriais siekiama teisiškai įtvirtinti tos pačios lyties asmenų partnerystę.

Šiais metais kelių tos pačios lyties porų advokatai ragino teismą suteikti šių žmonių santykiams visišką teisinį pripažinimą, tačiau penkių narių teisėjų kolegija nusprendė, kad santuokų lygybės išplėtimas yra parlamento prerogatyva.

„Nustatyti santuokos teisę yra parlamento ir valstijų įstatymų leidžiamosios valdžios kompetencija“, – sakė Aukščiausiojo Teismo pirmininkas D. Y. Chandrachudas (D. J. Čandračudas). 

AT sprendime pažymima, kad pagal galiojančią teisę konstitucija negarantuoja pagrindinės teisės į santuoką tos pačios lyties asmenims.

Ji suteikia teisę sudaryti santuoką poroms, kuriose vienas asmuo ar abu yra translyčiai, jei vienas jų save identifikuoja kaip vyrą, o kitas – kaip moterį.

D. Y. Chandrachudas pridūrė, kad Indija privalo pripažinti tos pačios lyties asmenų santykius ir apsaugoti juos nuo diskriminacijos.

„Mūsų gebėjimas jausti meilę ir prieraišumą vienas kitam leidžia mums jaustis žmonėmis“, – sakė D. Y. Chandrachudas. 

Ji suteikia teisę sudaryti santuoką poroms, kuriose vienas asmuo ar abu yra translyčiai, jei vienas jų save identifikuoja kaip vyrą, o kitas – kaip moterį

„Šis teismas pripažino, kad lygybė reikalauja, jog queer sąjungos ir asmenys nebūtų diskriminuojami“, – nurodė jis, paminėdamas asmenis, kurie nepatenka į lyties ir seksualumo normas. 

Prie teismo susirinkę žmonės, kurie tikėjosi švęsti, kad Indija taps antrąja Azijos valstybe po Taivano, įteisinusia tos pačios lyties asmenų santuokas, šią žinią sutiko su nusivylimu.

„Mūsų netenkina tai, ką pasakė teismas“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė 27-erių Siddhantas Kumaras (Sidhantas Kumaras). 

„Tai tęsiasi jau daugelį metų, mes kovojame dėl teisinio pripažinimo“, – teigė jis. 

„Turime išlikti stiprūs ir tęsti kovą“, – pridūrė S. Kumaras. 

Pasak pareiškėjų, įteisinus tos pačios lyties asmenų santuokas, jie galėtų naudotis kai kuriomis teisinėmis sutuoktinių privilegijomis, pavyzdžiui, įvaikinimo, draudimo ir paveldėjimo.

„Visuomenėje priimtos vertybės“

Tačiau N. Modi vyriausybė griežtai nepritaria tos pačios lyties asmenų santuokoms ir pareiškė, kad bet kokie pokyčiai šiuo klausimu yra parlamento, o ne teismų reikalas.

„Bet koks kišimasis (…) visiškai sugriautų trapią asmeninių įstatymų pusiausvyrą šalyje ir visuomenėje priimtas vertybes“, – sakoma vyriausybės pranešime. 

„Tos pačios lyties asmenų gyvenimas kartu kaip partneriai ir lytiniai santykiai (…) nepalyginami su Indijos šeimos koncepcija – vyras, žmona ir vaikai“, – priduriama jame. 

20 metų Siddhantas Rai (Sidhantas Rajus), kuris buvo minioje prie teismo, sakė, kad nesitiki, jog N. Modi valdančioji partija „Bharatiya Janata“ (BJP) oficialiai pritars tos pačios lyties asmenų santuokoms.

„Esu nusivylęs šiandienos sprendimu, – sakė jis AFP. – Kol BJP yra valdžioje, nematau, kad artimiausiu metu būtų priimtas mums palankus sprendimas.“

Santuoką reglamentuoja konkrečių religijų šeimos teisės aktai, pavyzdžiui, musulmonų ir hinduistų santuokos įstatymai.

2018 metais priimtu svarbiu sprendimu buvo panaikintas britų kolonijinių laikų įstatymas, pagal kurį homoseksualūs santykiai buvo laikomi nusikaltimu. Praėjusiais metais teismas taip pat nusprendė, kad kartu gyvenantys nesusituokę asmenys arba tos pačios lyties poros turi teisę į socialines išmokas.

Tačiau visų pagrindinių Indijos religijų – hinduistų, musulmonų, džainistų, sikhų ir krikščionių – lyderiai taip pat nepritaria tos pačios lyties asmenų sąjungoms.

Daugiau nei 30 šalių leidžia tos pačios lyties asmenų santuokas, o daug kitų pripažįsta tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas.

Nors didžiojoje Azijos dalyje homoseksualumas toleruojamas, Taivanas pirmasis regione leido tos pačios lyties asmenų santuokas po 2017 metais Konstitucinio Teismo priimto reikšmingo sprendimo.

Vietnamas, Tailandas ir Nepalas taip pat žengė žingsnius tos pačios lyties asmenų partnerystės pripažinimo link.

 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte