REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Čekijos premjeras: karas Ukrainoje yra Europos išblaivinimas

ŠaltinisREMIX NEWS

Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala paragino šalis labiau padėti Ukrainai apsiginti nuo Rusijos agresijos ir greitai spręsti savo energetinės priklausomybės nuo Rusijos problemas.

Interviu naujienų agentūrai Seznam Zprávy Čekijos lyderis pakomentavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio prašymus įvesti neskraidymo zoną, be to, kad reikia toliau izoliuoti Rusiją, investuojant į alternatyvius energijos išteklius.

„Jei itin drąsų mūšį kariaujanti Ukraina neturės pakankamai karinės technikos, ji neturės jokių šansų laimėti prieš Rusiją“, –  Čekijos naujienų portalui sakė Fiala.

„Čekija daro viską, ką gali, daug šalių, turinčių Rusijos agresijos patirties, padeda. Tačiau padėti turi ir kitos šalys“, – pridūrė jis.

Čekijos ministras pirmininkas pakartojo, kad dabar šalys turi siųsti pagalbą, kurios Ukraina aiškiai reikalauja, o tai visų pirma yra karinės technologijos. Jis perspėjo, kad jei ukrainiečiai neturės pakankamai prieštankinių ir priešlėktuvinių raketų, jie negalės apginti savo miestų ir galiausiai žlugs.

Jis taip pat pakomentavo Lenkijos ministro pirmininko pavaduotojo Jarosławo Kaczyńskio planą dislokuoti NATO taikos palaikymo misiją Ukrainoje ir padarė išvadą, kad, nors ir džiugina tai, kad šalys kelia idėjas, taikos palaikymo misijos pasiūlymas „dar nėra labai konkretus“, todėl Europos šalys turėtų naudoti kitas priemones.

„Dabar turime teikti humanitarinę ir karinę pagalbą ir visomis priemonėmis stumti Rusiją į izoliaciją – tai sankcijos, diplomatinis spaudimas ir kitos priemonės“, – pareiškė Fiala.

neskraidymo zoną tam tikru mastu būtų galima pasiekti, jei ukrainiečiai turėtų pakankamai priešlėktuvinių raketų ir įrangos

Kalbėdamas apie neskraidymo zonos paskelbimą virš Ukrainos, Čekijos premjeras perspėjo, kad būtina labai gerai apgalvoti šį žingsnį ir suvokti jo pasekmes. Tačiau jis pridūrė, kad neskraidymo zoną tam tikru mastu būtų galima pasiekti, jei ukrainiečiai turėtų pakankamai priešlėktuvinių raketų ir įrangos. Tokiu būdu Ukraina gali tam tikru mastu užtikrinti neskraidymo zoną be tiesioginio karinio NATO sąjungininkų įsikišimo, dėl kurio kiltų konflikto eskalavimo rizika.

„Žinau, kad tai nėra neskraidymo zona, bet tai būdas padėti. Nemėgstu galvoti apie dalykus, kurie yra toli. Šiuo atveju visos NATO valstybės turėtų sutikti (su neskraidymo zonos paskelbimu), o mums toli gražu iki to“, – pareiškė Fiala.

Jis taip pat perspėjo, kad gali pasikartoti situacija po Krymo aneksijos, kai dauguma valstybių teigė, kad Rusijai šio pusiasalio užteks.

„To nepakako, ir Rusija dabar nebus patenkinta (tik Ukraina). Kalbama ne tik apie Mariupolį, Kijevą, Charkovą, bet ir apie Vidurio Europą, Baltijos šalis, Čekiją. Jei leisime Rusijai laimėti šį karą, viskas tuo nesibaigs. Tai svarbu“, – pabrėžė jis.

Esminis Ukrainos konflikto padarinys kitoms šalims turi būti Europos priklausomybė nuo Rusijos energetikos srityje, o per dabartinį konfliktą daugelio Europos valstybių mąstymas pasikeitė, atskleidė Fiala.

„Vokietija daugelį metų planavo savo energetikos politiką taip, kad šalis būtų labai priklausoma nuo Rusijos, ir dabar ją permąsto. Tai vyksta greitai, bet ne taip greitai, kaip mes visi norėtume. Kai kurios valstybės patyrė Rusijos agresiją ir nuo pat pradžių teigė, kad Putiną sustabdyti gali tik griežti ir aiškūs veiksmai. Tai buvo Baltijos šalys ir Vidurio bei Rytų Europos šalys“, – pažymėjo jis.

Kalbant apie energetinę priklausomybę nuo Rusijos, ne tokia svarbi dalis, pasak Fiala, yra nafta, sudėtingiau su dujomis. Jis priminė, kad praėjusiame neformaliame Europos Vadovų Tarybos susitikime šalys sutarė, kad ES tikslas turi būti kuo greičiau sumažinti priklausomybę nuo Rusijos.

„Dabar reikia veiksmų, kuriuos galime padaryti per kelis mėnesius, o gal metus, bet negalime jų padaryti per naktį. Deja, Europa nebuvo apgalvojusi savo saugumo. Mes už tai mokame dabar. Tai, kas vyksta Ukrainoje, yra tam tikra išblaivinimo forma“, – sakė Fiala.

Paklaustas, ar Vladimiras Putinas turėtų atsidurti Tarptautiniame baudžiamajame teisme, Fiala atsakė nedvejodamas.

„Tik pažiūrėkite į filmuotą medžiagą, kurią matome kiekvieną dieną, civilių gyventojų kančias, ką ten daro Rusija, užkariaudama tuos miestus. Tam nėra jokių pateisinimų“, – apibendrino jis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte