REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Carlos Perona Calvete. Ką ES – Tuniso susitarimas reiškia Europai?

Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni, Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen savaitgalį vėl lankėsi Tunise.

Po ankstesnio birželio 11 d., įvykusio vizito metu su pietine Europos kaimyne sudarytas partnerystės susitarimas -memorandumas.

Šią partnerystę sudaro penki ramsčiai:

Pirma, tarpusavio ryšiai: Tai apima Tuniso galimybę dalyvauti programoje “Erasmus+” ir kurti “talentų partnerystes”, kad jaunimas galėtų studijuoti ir dirbti ES. Ji taip pat apima nuostatas dėl Tuniso mokyklų modernizavimo.

Antra, ekonominis vystymasis: Bus skatinamas Tuniso ekonomikos augimas, be kita ko, teikiant ES makrofinansinę pagalbą ir trumpalaikę paramą biudžetui.

Trečia, investicijos ir prekyba: Šiuo metu ES yra pagrindinė Tuniso užsienio investuotoja ir prekybos partnerė, tačiau susitarimu siekiama pritraukti daugiau privačiojo sektoriaus investicijų, įskaitant investicijas į skaitmeninį, vandentvarkos ir žemės ūkio sektorius. To bus siekiama rudenį įsteigiant “investicijų forumą”, taip pat baigiamas rengti išsamųjį oro susisiekimo susitarimą. Daugiausia dėmesio bus skiriama investicijoms į skaitmeninį sektorių, vandentvarką ir tvarų žemės ūkį.

Ketvirta, atsinaujinančioji energija: Tuniso atsinaujinančiosios energijos potencialas bus išnaudotas, o ES suteiks reikiamą technologiją. Bus tęsiami tokie projektai, kaip povandeninis kabelis ELMED, sujungsiantis Tunisą su Italija, į kurį bus investuota daugiau kaip 300 mln. eurų. Bus sukurta strateginė partnerystė energetikos srityje, kad būtų paspartintas perėjimas prie atsinaujinančios energetikos ir sukurtos darbo vietos.

Penkta, migracija: Tunisas stiprins bendradarbiavimą su ES šioje srityje: vykdys pasienio kontrolę, imsis veiksmų prieš neteisėtai žmones gabenančių asmenų ir prekeivių žmonėmis tinklus, taip pat dalyvaus nelegalių migrantų gelbėjimo operacijose Viduržemio jūroje. Visų pirma turi būti susitarta dėl kovos su neteisėtu žmonių gabenimu operatyvinės partnerystės.

Visų pirma turi būti susitarta dėl kovos su neteisėtu žmonių gabenimu operatyvinės partnerystės

Šios priemonės ES kainuos 100 mln. eurų. Vis dėlto von der Leyen taip pat paminėjo legalios migracijos palengvinimą, o tai yra problemiška, atsižvelgiant į tai, kad neigiamas masinės migracijos socialinis poveikis nepriklauso nuo asmenų teisinio statuso.

Politiniu požiūriu ir trumpuoju laikotarpiu, atsižvelgiant į tai, kad pastaruoju metu žiniasklaida neigiamai atsiliepė apie Tuniso konstitucines reformas, tokios populiarios asmenybės kaip von der Leyen dalyvavimas padeda normalizuoti Tuniso prezidento Kaïs Saïed padėtį tarptautiniu mastu. Be to, tai sustiprina Meloni prioritetus Europos lygmeniu ir apskritai pabrėžia Italijos strateginę svarbą Europos diplomatinei sistemai.

Pagal Meloni – Mattei planą, jei ši partnerystė duos teigiamų rezultatų ir taps pavyzdžiu kitoms Afrikos šalims jų santykiuose su ES, Afrikos vystymasis gali padėti absorbuoti migraciją įdarbinant vietos gyventojus, o kai kuriais atvejais taip pat užtikrinti alternatyvius energijos srautus į Europą.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte