REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Ariogaloje malda palydėtas tremtinių, politinių kalinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydis „Su Lietuva širdy“

Rugpjūčio 5 d., šeštadienį, į Ariogalą sugrįžo tradicinis tremtinių, politinių kalinių ir Laisvės kovų dalyvių sąskrydis „Su Lietuva širdy“. Ariogalos Šv. arkangelo Mykolo parapija dalinasi renginio įspūdžiais.

„Tai didžiausias mūsų rajone vykstantis renginys, sutraukiantis tūkstančius dalyvių, pagerbiamas aukščiausios šalies valdžios atstovų, Bažnyčios hierarchų. Šiųmečiame sąskrydyje, jau 33-iajame, pirmą kartą lankėsi ir svečiai iš Austrijos, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos”.

Priimtos dvi rezoliucijos

„Mes jau 33 kartą susirenkame Ariogaloje, prie Dubysos slėnio, visi kaip broliai ir seserys, ne tik pasimatyti, pabendrauti, bet ir aptarti politinių aktualijų. Mumyse dar gyva Lietuvos rezistencijos dvasia“, – pagrindinius susibūrimo tikslus priminė vienos iš jo organizatorių – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) pirmininkas dr. Gvidas Rutkauskas.

Sąskrydis prasidėjo tradiciškai – šventine eisena nuo Ariogalos šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios Dubysos slėnio link, Lietuvos ir Ukrainos vėliavų pakėlimo ceremonija. Šv. Mišias tremtiniams, politiniams kaliniams ir laisvės kovotojams pagerbti Dubysos slėnyje aukojo Kauno arkivyskupas emeritas kardinolas Sigitas Tamkevičius.

Susidomėjimo sulaukė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus parengta paroda „Laikom frontą!“, skirta legendinio Lietuvos partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolio, dimisijos kapitono Antano Lukšos-Arūno 100-osioms gimimo metinėms.

Vyko susitikimai su Lietuvos Respublikos Seimo, Europos Parlamento nariais, buvo pristatomi dokumentiniai filmai apie Lietuvos partizanus.

Kasmet sąskrydžio dalyviai priima rezoliucijas aktualiausiais šaliai klausimais. Šįmet, kaip ir ankstesniais metais, pasirašyti du dokumentai.

„Pirmoji rezoliucija – dėl karo Ukrainoje. Mes didžiuojamės ir remiame mūsų Vyriausybę, kuri palaiko Ukrainą, tikime, kad karas pasibaigs jos naudai – Ukraina bus laisva ir nepriklausoma šalis, Europos Sąjungos, NATO narė. Akcentuojame ir tai, kad mes, politiniai kaliniai ir tremtiniai, esame jau pergyvenę okupaciją ir žinome, kokie yra jos padariniai. Jeigu Lietuva nebūtų buvusi okupuota, dabar gyventume kaip to nepatyrusios Vakarų Europos šalys“, – pristatydamas rezoliuciją „Dėl karo veiksmų Ukrainoje“ kalbėjo G. Rutkauskas.

Taip pat pasirašyta rezoliucija dėl Lietuvos komunistų partijos (LKP) nusikalstamos veiklos.

„Šiame dokumente pabrėžiame, kad LKP kalta dėl lietuvių tremčių, Sibire patirtų vargų, visų karo ir pokario netekčių. Pritariame tiems Seimo nariams, kurie iškėlė šį klausimą ir paruošė įstatymo projektą, kuris, deja, nuolat atidėliojamas. Mūsų bendruomenei tai vienas pagrindinių klausimų. Noriu pabrėžti, kad mes, kaip ir įstatymo projekto kūrėjai, siekiame žinoti tų žmonių vardus ir pavardes, bet nereikalaujame jokių represijų, draudimų dalyvauti politikoje, užimti aukštus postus ar panašiai“, – rezoliucijos esmę aiškino LPKTS pirmininkas.

Sulaukta užsieniečių, valdžios atstovų

Anot G. Rutkausko, šįmet į sąskrydį susirinko du tūkstančiai dalyvių, ketvirtadaliu daugiau nei praėjusiais metais.

„Iki šiol mūsų būrys tik mažėjo. Žmonės silpsta, nebegali atvažiuoti, galų gale miršta, tokie yra gyvenimo dėsniai, nors dar ne taip seniai vos tilpdavome Dubysos slėnyje. Bet džiugu, kad jau ne pirmi metai tenka matyti jaunų veidų, vaikų – į sąskrydį atvykstama šeimomis, vadinasi, tradicija bus tęsiama“, – kalbėjo G. Rutkauskas.

Sąskrydis šįmet pirmą kartą sulaukė svečių iš užsienio. Tarptautinei organizacijai sovietų nusikaltimams pasmerkti (Inter-Aco), kurios būstinė įsikūrusi Vokietijoje, atstovavo šešių asmenų delegacija. Jiems padarė didelį įspūdį ketvirtą dešimtmetį skaičiuojanti sąskydžio tradicija, tęsianti laisvės kovų istoriją, neleidžianti jai nugrimzti į užmarštį. Savo emocijas jie išsakė kaip pasididžiavimą lietuviais, kurie išlaiko vienybę ir sugeba būti girdimu balsu valstybės gyvenime.

„Džiaugiamės, kad atvyko lenkai, atstovaujantys Sibiriečių organizacijai. Su jais ne taip seniai užmezgėme ryšį, kurį dabar sutvirtinome, aptarėme ateities planus. Buvo latvių tremtinių atstovai, taip pat ukrainiečių“, – vardijo G. Rutkauskas.

Su sąskrydžio dalyviais bendravo ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Buvo perskaitytas prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į sąskrydžio dalyvius.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

5 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte