REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Škotijoje kraujo donoras vyras turėjo pasiaiškinti, ar nėra nėščias

Vyras Škotijoje negalėjo duoti kraujo, nes šalies Nacionalinei sveikatos tarnybai atsisakė patvirtinti, kad nėra nėščias.

Didžiosios Britanijos spauda rašo, kad vyriškis, beje, gydytojas, toks S. McAndrew, buvo neįleistas į kraujo donorystės centrą Eiro mieste, Škotijoje, kai atsisakė atsakyti į  „beprotišką” klausimą, ar yra nėščias.

Savo ruožtu Škotijos nacionalinė kraujo perpylimo tarnyba teigė, kad šis klausimas buvo įvestas prieš metus dėl  „donorų saugumo”, todėl visi, nepriklausomai nuo lyties, turi patvirtinti, ar yra nėščia / nėščias, ar pastaruoju metu buvo nėščia / nėščias. Pasak tarnybos atstovo spaudai, „šis klausimas užduodamas dėl donoro saugumo, kadangi kraujo davimas gali būti kenksmingas nėščiosioms arba neseniai gimdžiusioms.“

Gydytojas McAndrew sakė, kad iki pandemijos jis buvo nuolatinis kraujo donoras, ir po pandemijos vėl užsiregistravo duoti kraujo. Tačiau slaugytoja jam pasakė, kad būti donoru jis nebegali, kadangi atsisakė atsakyti į privalomos anketos klausimą, ar laukiasi kūdikio. Toks klausimas į donoro anketą buvo įtrauktas dėl politkorektiškumo, siekiant įtikti transseksualams, kurie psichologiškai save priskiria skirtingai lyčiai, negu yra jų biologinė lytis. Transseksualų aktyvistai tvirtina, kad vyrai gali pastoti, kadangi, jų nuomone, transseksualai, kurie biologiškai yra moterys, psichologiškai gali save laikyti vyrais ir tuo pagrindu gali vadintis vyrais.

Visgi daktaras McAndrew tvirtina, – kadangi jis yra vyras, todėl „negali būti nėščias”. Jis sakė, kad „negali patikėti, jog jie (sveikatos tarnyba) atsisakytų kraujo donoro vyro, remdamiesi vien tuo, kad jis atsisakė pranešti, ar yra nėščias. Sakyti, kad tai beprotiška, jau būtų per maža“. „Galiu suprasti tuos, kurie siūlė ‚tiesiog pažymėti tą langelį‘, kad būtų galima atlikti donorystę. Tačiau tai yra principo reikalas“ – sakė vyriškis. Pasak jo, su tokiu elgesiu Kraujo perpylimo tarnyba „šaudo sau į kojas“, kadangi donorystė yra labai reikalinga.

Praėjusiais metais britų laikraštis „The Telegraph” atskleidė, kad vidinėje Škotijos Nacionalinės sveikatos tarnybos ataskaitoje buvo raginama „apskritai atsisakyti sveikatos priežiūros organizavimo pagal lytis”, siekiant įtikti translyčiams pacientams. Tokiu būdu turės „nelikti“ ligų, priskiriamų „vyrams“ ir „moterims“. To reikalauja perėjimas prie „įtraukios kalbos” sveikatos priežiūros tarnybose. Mat jau kuris laikas Nacionalinės sveikatos tarnybos komunikacijoje nyksta nuorodos į moteris ir vietoj jų vartojamas terminas „žmonės, kurie turi menstruacijas”.

Jau keletą metų terminai „vyras“ ir „moteris“ yra palaipsniui trinami iš Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos sistemos pranešimų. Oficialiuose interneto svetainių puslapiuose apie moterų sveikatą moterys jau visai neminimos, arba vartojami bendriniai terminai „žmogus“, „asmuo“, įskaitant patarimus apie kiaušidžių ir gimdos vėžį, menopauzę, gimdymą ir gausias mėnesines.

Jau keletą metų terminai „vyras“ ir „moteris“ yra palaipsniui trinami iš Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos sistemos pranešimų.

Pavyzdžiui, anksčiau oficialios gairės dėl kiaušidžių vėžio buvo pradedamos žodžiais, kad tai „yra viena dažniausių moterų vėžio rūšių”, dabar šis sakinys išnyko kartu su bet kokiu moterų paminėjimu. Gimdos vėžio apžvalga anksčiau buvo pradedama nuoroda į „moterų reprodukcinę sistemą”, liga apibūdinama, kaip „pasitaikanti menopauzę išgyvenusioms moterims”, tačiau naujoje versijoje nėra jokios nuorodos į moteris. Interneto puslapyje apie persileidimus anksčiau buvo rašoma, kad „daugumai moterų persileidimas yra vienkartinis įvykis, ir ateityje jos vėl sėkmingai pastoja”, o dabar jame tiesiog nurodoma „daugumai žmonių”.

Vis dėlto toks sveikatos biurokratų požiūris susilaukė protestų. Daugiau nei tūkstantis sveikatos priežiūros tarnybos darbuotojų (gydytojų, slaugytojų ir kitų specalistų) pareikalavo, kad tinklalapiuose vėl būtų vartojamas žodis „moteris” ir pasmerkė „diskriminacinę politiką, kenkiančią moterims”. Pasak jų, „kalbos apie lytį pašalinimas yra diskriminacinis ir gali sukelti teisinį ginčą… būtina sugrąžinti pagarbų bendravimą lyties pagrindu, atitinkantį moterų sveikatos priežiūros poreikius. Būtina vartoti moteriškus apibūdinimus moterų kūnams, kalbant apie moterų sveikatos problemas, priešingu atveju tai rodo nesirūpinimą moterimis, yra nepagarbu ir įžeidžia moteris.“

Nacionalinės sveikatos tarnybos atstovas spaudai savo ruožtu sako, kad „tarnybos interneto svetainėje yra pateikiama informacija visiems, ir tarnyba nuolat peržiūri puslapius, siekdama užtikrinti, kad juose būtų vartojama įtrauki, pagarbi ir skaitytojams aktuali kalba“.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte