Tyrimas atskleidė, kad dvynių gimstamumas pasiekė piką

ŠaltinisAFP-BNS

Šiuo metu beveik kas 40-as pasaulyje gimstantis vaikas yra dvynys, tad dvynių gimstamumas yra pasiekęs dar niekada anksčiau neregėtas aukštumas, sakoma penktadienį paskelbtoje studijoje ir nurodoma, kad pagrindinis to veiksnys yra dirbtinis apvaisinimas.

Kasmet pasaulyje gimsta daugiau nei 1,6 mln. dvynių, rašoma mokslo žurnale „Human Reproduction“ paskelbtame tyrime.

„Santykinis bei absoliutus dvynių skaičius pasaulyje yra didžiausias, koks yra buvęs nuo XX amžiaus vidurio, ir tai tikriausiai bus visų laikų didžiausias“ jų gimstamumo rodiklis, sakė vienas iš straipsnio bendraautorių, Oksfordo universiteto profesorius Christiaanas Mondenas (Kristijanas Mondenas).

Pasak mokslininkų, prie didesnio dvynių gimstamumo prisideda išsivysčiusiose šalyse nuo 8-o dešimtmečio labiau išplitusios pagalbinės reprodukcijos technologijos. Be to, dabar vaikų dažniau susilaukia vyresnio amžiaus moterys, kurioms tikimybė susilaukti dvynių yra didesnė.

Dažniau naudojamos kontracepcijos priemonės, moterų sprendimas susilaukti vaikų vyresnio amžiaus ir sumažėjęs bendras gimstamumas taip pat įvardijami kaip išaugusio dvynių gimstamumo veiksniai.

Šiam tyrimui mokslininkai duomenis rinko 135 šalyse 2010–2015 metais.

Didžiausias dvynių gimstamumas stebimas Afrikoje, kuri, anot mokslininkų, „genetiškai skiriasi“ nuo kitų pasaulio žemynų. 

Padidėjęs dvynių gimstamumas skurdesnėse pasaulio šalyse kelia susirūpinimą, sakė vienas iš mokslininkų.

„Dvynių gimdymai yra susiję su didesniu kūdikių ir vaikų mirštamumu bei komplikacijomis tiek kūdikiui, tiek motinai gimdymo metu ir po jo“, – sakė Mondenas.

„Turėtume skirti daugiau dėmesio dvynių likimui mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse“, – sakė tyrimo bendraautorius Jeroenas Smitsas (Jerunas Smitsas).

Jis pridūrė, kad Užsachario Afrikoje dažni atvejai, kai vienas dvynių miršta pirmaisiais gyvenimo metais, o ankstesnių tyrimų duomenys rodo, kad tai sudaro apie 200–300 tūkst. mirčių kasmet.

Mokslininkai teigė, kad rekordinį dvynių skaičių nulėmė dizigotinių – iš dviejų kiaušialąsčių išsivysčiusių – dvynių gimstamumo padidėjimas.

Monozigotinių (identiškų) dvynių gimimų skaičius lieka nepakitęs.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte