Talibanas sparčiai stiprina savo pozicijas aplink Kabulą

ŠaltinisAFP-BNS

Talibanas sekmadienį toliau stiprino savo pozicijas aplink Kabulą, užėmęs daugiau didelių Afganistano miestų, o izoliuota sostinė liko vieninteliu stambiu vyriausybės kontroliuojamu miestu.

Talibai ankstų sekmadienį užėmė rytinį Džalalabadą, o vos keliomis valandomis anksčiau – šiaurinės Balcho provincijos sostinę Mazari Šarifą, kur karo vadas ir buvęs viceprezidentas Abdul Rashidas Dostumas (Abdul Rašidas Dostumas) buvo sutelkęs jam ištikimas sukarintas pajėgas, griežtai nusistačiusias prieš Talibaną.

Talibano puolimo mastas ir sparta apstulbino afganistaniečius ir JAV vadovaujamą aljansą, skyrusį milijardus šiai šaliai, kai Talibano režimas buvo nuverstas per karinę intervenciją po Rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose prieš 20 metų.

Artėjant JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) nustatytam galutiniam terminui išvesti paskutines amerikiečių pajėgas iš Afganistano, talibams pasiduodavo pavieniai afganistaniečiai kariai, daliniai ir net ištisos divizijos. Tokiu būdu į kovotojų rankas patenka vis daugiau transporto priemonių, ginkluotės ir karinės įrangos, leidžiančios jiems dar labiau spartinti savo žaibišką puolimą.

„Pabudome šįryt su baltomis Talibano vėliavomis visame mieste. Jie atėjo be kovų“, – nurodė vietos gyventojas Ahmadas Wali (Ahmadas Valis), patvirtindamas socialiniuose tinkluose Talibano paskelbtą pareiškimą.

Atrodo, kad Afganistano prezidento Ashrafo Ghani (Ašrafo Ganio) vyriausybei lieka nedaug galimybių Talibanui faktiškai apsupus Kabulą: arba ruoštis kruvinai kovai dėl sostinės, arba kapituliuoti.

Šeštadienį A. Ghani pareiškė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų remobilizacija yra „aukščiausias prioritetas“.

Jis neužsiminė ketinąs atsistatydinti arba prisiimti atsakomybę dėl susiklosčiusios padėties, bet sakė, kad vyksta „konsultacijos“, mėginant užbaigti karą.

„Vykdydamas istorinę misiją neleisiu mūsų tautai primestam karui sukelti daugiau mirčių“, – rimtu tonu sakė A. Ghani, sėdėjęs šalia Afganistano vėliavos.

„Dėl to pradėjau plačias konsultacijas vyriausybėje su vyresniaisiais, politiniais lyderiais, liaudies atstovais ir tarptautiniais partneriais, kad būtų pasiektas protingas ir aiškus politinis sprendinys, kuriuo būtų numatyta taika ir stabilumas Afganistano žmonėms“, – pridūrė jis.

Tačiau Mazari Šarifo ir Džalalabado praradimas yra didžiuliai vienas po kito suduoti smūgiai A. Ghani ir jo vyriausybei.

Todėl dabar bet kokiose derybose dėl sostinės pasidavimo visos kortos yra Talibano, kuris turi kovotojų už mažiau nei valandos kelio nuo Kabulo, rankose.

JAV prezidentas J. Bidenas įsakė dislokuoti papildomus 1 000 amerikiečių karių, kurie padės užtikrinti ambasados darbuotojų ir tūkstančių afganų, kurie dirbo Amerikos pajėgoms ir dabar bijo Talibano keršto, skubią evakuaciją iš Kabulo.

Jie prisijungs prie 3 tūkst. amerikiečių karių, pasiųstų į Afganistaną pastarosiomis dienomis, ir tūkstančio dar likusių šalyje po to, kai J. Bidenas gegužę paskelbė apie galutinį karinių pajėgų išvedimą iki rugsėjo 11 dienos.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis