Svarbiausi savaitgalio įvykiai Lietuvoje ir pasaulyje

ŠaltinisBNS

Koronaviruso situacija:

* Lietuvoje šeštadienį pranešta apie 575 naujus COVID-19 atvejus bei 12 mirties atvejų. Sekmadienį paskelbta apie 321 naują atvejį ir dar 11 mirčių. Sekmadienio duomenimis, pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 242,5 atvejo.

* Į mitingą už prigimtines žmogaus teises šeštadienio popietę Vilniaus Katedros aikštėje susirinko keli šimtai žmonių. Renginio dalyviai buvo nešini vėliavomis ir įvairiais plakatais, reikalavo atšaukti karantiną, privalomą kaukių dėvėjimą, nutraukti vakcinaciją ir atverti sienas.

* Protestai prieš ribojimus šeštadienį vyko ir kitose ES šalyse. Vokietijoje kilo ir neramumai – policija šalies centriniame regione esančiame Kaselio mieste dujomis ir guminėmis lazdomis vaikė protestuotojus. Tai buvo vienas didžiausių šiais metais protestų prieš karantiną.

* Vilniaus regione pastaruoju metu didinamas COVID-19 sergantiems žmonėms skirtų lovų skaičius, Kauno regione – mažinamas. Anot Santaros klinikų, tai sostinėje lovų užimtumo didėjimas siejamas su banguojančia epidemiologine situacija ir naujomis koronaviruso atmainomis.

* Prancūzija, Lenkija ir Ukraina šeštadienį įvedė naujas ribojamąsias priemones, siekdamos stabdyti COVID-19 atvejų skaičiaus augimą. Lenkijoje dauguma parduotuvių, viešbučiai ir kino teatrai nedirbs ateinančias tris savaites. Panašios priemonės įvestos ir Ukrainos sostinėje Kijeve, dalyje Prancūzijos mėnesį neveiks nebūtiniausių prekių parduotuvės. Griežtinti suvaržymus ketina ir Vokietija.

* Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) šeštadienį pagrasino sustabdyti „AstraZeneca“ vakcinų eksportą, jei iš pradžių savo siuntų negaus Europos Sąjunga.

* Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) penktadienį gavo pirmąją dozę bendrovės „AstraZeneca“ vakcinos nuo COVID-19, tikindamas visuomenę, kad šie skiepai yra saugūs.

* Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad šalis užsakys Rusijos sukurtos vakcinos „Sputnik V“, jeigu šį preparatą bus leista naudoti Europos Sąjungoje. Ji pridūrė, kad Berlynas gali ir vienašališkai įsigyti šio preparato, jeigu Bendrija jo nepirks.

* Briuselyje ketvirtadienį ir penktadienį numatytas Europos Sąjungos viršūnių susitikimas dėl Europoje įsibėgėjančios trečiosios koronaviruso bangos vyks vaizdo formatu, o ne asmeniškai, kaip buvo planuota anksčiau.

Vyriausybės šimtadienis. Premjerės Ingridos Šimonytės Ministrų kabinetas šeštadienį minėjo savo šimtadienį. Jos rėmėjai atkreipia dėmesį, kad per šį laikotarpį pavyko sumažinti COVID-19 sergamumo ir mirtingumo rodiklius. Kritikai teigia, kad karantino suvaržymai buvo diskriminaciniai, parama verslui vėluoja, o Vyriausybės programos plane trūksta konkretumo dėl mokesčių, švietimo, sveikatos reformų.

Rastas kūnas. Neryje prie Verkių malūno šeštadienį rastas nuskendusio vyro kūnas. Įtariama, kad tai – prieš beveik mėnesį ant Neries ledo į vandenį įlūžęs dviračių sporto treneris Vaidas Rimkus.

Olimpiada be žiūrovų iš užsienio. Dėl besitęsiančios koronaviruso pandemijos į šiemet planuojamą surengti atidėtą Tokijo olimpiadą nuspręsta neįleisti žiūrovų iš užsienio. Pranešama, kad sporto gerbėjams užsienyje parduota apie 1 mln. bilietų. Organizatoriai pažadėjo grąžinti pinigus, tačiau pinigų grąžinimo taisykles nustatys vadinamieji įgaliotieji bilietų perpardavėjai, vykdantys pardavimą už Japonijos ribų. Jie nustato iki 20 proc. bilieto kainos siekiančius mokesčius ir nėra žinoma, ar šie mokesčiai bus grąžinti.

Istorinis ugnikalnio išsiveržimas. Vos už 40 kilometrų nuo Islandijos sostinės Reikjaviko penktadienio vakarą išsiveržė 900 metų neveikęs ugnikalnis. Lava ėme lietis iš plyšio netoli Fagradalsfiadlio kalno Reikjaneso pusiasalyje. Vos už kelių kilometrų yra Islandijos Keblaviko tarptautinis oro uostas ir nedidelis Grindaviko žvejų uostas, tačiau bendrai rajonas yra negyvenamas ir išsiveržimas nelaikomas pavojingu.

Žemės drebėjimas. Prie Japonijos įvyko 7,2 balo žemės drebėjimas, paskelbtas įspėjimas dėl galimo cunamio. Per drebėjimą šalies sostinėje Tokijuje siūbavo pastatai. Japonijos meteorologijos agentūros pranešime nurodoma, kad galimos maždaug metro aukščio cunamio bangos.

Neskelbtas vizitas. JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) atvyko į Afganistaną iš anksto neskelbto vizito. Kaip skelbia afganų televizija „ToloNews“, vizito metu planuojama surengti susitikimus su Afganistano aukšto rango pareigūnais. L. Austinas atvyko Vašingtonui peržiūrint taikos susitarimą su Talibanu, pasiektą 2020 metais Dohoje. Jis numato, kad JAV ir jų sąjungininkų kariai bus išvesti iš šalies iki šių metų gegužės, su sąlyga, kad talibai jų nepuls.

Atleistas Turkijos centrinio banko vadovas. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdoganas) atleido centrinio banko vadovą Naci Agbalą (Nadžį Ahbalą), pakeisdamas jį ekonomistu ir buvusiu valdančiosios partijos įstatymų leidėju Sahapu Kavcioglu (Šachapu Kavdžiohlu). Buvęs finansų ministras N. Agbalas, vertinamas kaip rinkai palankus veikėjas, šias pareigas ėjo vos nuo lapkričio mėnesio. N. Agbalas atleistas centriniam bankui ketvirtadienį smarkiai padidinus pagrindinę palūkanų normą iki 19 procentų. R. T. Erdoganas garsėja kaip aukštų palūkanų normų priešininkas ir kadaise jas yra pavadinęs „viso blogio motina“.

Pasitraukė iš Stambulo konvencijos. Turkija, prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdogano) dekretu, pasitraukė iš moteris nuo smurto ginančios Stambulo konvencijos. 2011 metais priimtą Europos Tarybos dokumentą pasirašė 45 šalys ir ES. Lietuva, kaip ir kelios kitos šalys, kol kas konvencijos nėra ratifikavusi. Tarybos teigimu, Turkijos pasitraukimas yra „labai bloga žinia“ ir „didžiulė nesėkmė“.

Renka šalies vadovą. Kongo Respublikoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuos boikotuoja pagrindinė opozicija. Manoma, kad veteranas lyderis, 77 metų Denisas Sassou Nguesso (Denisas Sasu Ngeso), laimės prieš šešis pretendentus, tarp kurių yra ekonomistas, 2016 metų rinkimuose antras likęs Guy-Brice’as Parfait Kolelasas (Gi Brisas Parfė Kolelasas), šeštadienį atskleidęs, kad jis sunkiai serga.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis