ŠMSM komentaras dėl mokytojų išeitinių išmokų: dėmesį reikia skirti ne pasitraukimui, bet pritraukimui

ŠaltinisŠMSM

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (toliau – ŠMSM) informavo, kad visiems mokytojams, kurie sulaukia pensinio amžiaus ir išeina į pensiją, pagal Darbo kodeksą priklauso dviejų vidutinių darbo užmokesčio dydžių išeitinė išmoka, pateikus prašymą. Ją skiria darbdavys. Ji mokama iš klasės krepšelio ar savivaldybės lėšų.

Tam, kad būtų paskatinta mokytojų kaita, dar 2015 metais buvo pradėta įgyvendinti priemonė, numatanti išeitines išmokas mokytojams, kai darbo sutartis nutraukiama šalių susitarimu. ŠMSM teigia, kad tai papildoma priemonė, kuri siejama su mokytojų skaičiaus optimizavimu, kai darbo sutartis nutraukiama šalių susitarimu, ir ji nėra privaloma pagal Darbo kodeksą.

Šios priemonės kasmetinis biudžetas yra tvirtinamas Seimo, pinigai skiriami iš valstybės biudžeto, atsižvelgiant į finansines valstybės galimybes.

2015–2018 m. skiriama suma labai svyravo – nuo 1,6 mln. Eur iki 3,2 mln. Eur, o 2019 m. šiai priemonei lėšų iš viso nebuvo skirta.

Praėjusios kadencijos Vyriausybė šiems metams pasiūlė biudžetą, kuriame numatė 1 mln. mokytojų išeitinėms išmokoms.

2020 m. mokytojų išeitinėms išmokoms panaudota 4,8 mln. eurų. Išmokas gavo apie 1 300 mokytojų.  Valstybės biudžete buvo numatytas 1 mln. eurų, tačiau atsižvelgiant į didelį lėšų poreikį šios priemonės finansavimas liepos mėnesį padidintas iš skolintų lėšų. Šis panorusių palikti darbą mokytojų skaičiaus padidėjimas labiausiai susijęs su tuo, kad dalis mokytojų taip nutarė dėl smarkiai pasikeitusių darbo organizavimo sąlygų, būtinybės pamokas vesti nuotoliniu būdu.

Ministerija iki kiekvienų metų gegužės 1 dienos išsiaiškina galimą savivaldybių poreikį papildomoms išmokoms ir paskirsto valstybės biudžete šiam tikslui patvirtintą sumą. Pagal savivaldybių ir valstybinių mokyklų iki gegužės 31 dienos pateiktas paraiškas, 2021 m. lėšų poreikis sudaro 6,4 mln. Eur. Išmokų prašoma 1475 mokytojams.

Tačiau patirtis rodo, kad tai negalutiniai skaičiai, dalis mokytojų pakeičia apsisprendimą ir lieka toliau dirbti mokyklose. Nesant galimybių patenkinti visą išmokų poreikį, šalys gali sutarti dėl mažesnės išeitinės išmokos. Pasikeitus pasitraukimo sąlygoms, darbuotojai gali pakeisti savo apsisprendimą ir likti toliau dirbti mokykloje. Apsisprendimui turės įtakos ir tai, kad yra didelė tikimybė, kad nuo rugsėjo visi mokytojai ir mokiniai grįš į mokyklas ir tęs įprastas pamokas. 

Lėšų skyrimo tvarkoje nustatyta, kad tais atvejais, kai turima valstybės biudžeto lėšų suma yra mažesnė už savivaldybių ir valstybinių mokyklų paraiškose pateiktą valstybės biudžeto lėšų poreikio sumą, skiriama valstybės biudžeto lėšų suma yra proporcingai mažinama, atsižvelgiant į turimas valstybės biudžeto lėšas.

Pažymėtina, kad šiais metais savivaldybių finansavimas didėja net apie 141 mln. eurų. Tad savivaldybės taip pat galėtų prisidėti prie šios priemonės įgyvendinimo.

Numatoma šią mokytojų kaitos priemonę persvarstyti, atsižvelgiant į kintantį mokytojų poreikį. ŠMSM sako, kad reikia atsižvelgti į tai, kad kai kuriose mokyklose, savivaldybėse jau fiksuojamas mokytojų trūkumas. Todėl ministerija turi elgtis apdairiai priimdami sprendimus finansiškai skatinti patyrusių mokytojų pasitraukimą. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad šiuo metu Lietuvoje trūksta daugiau nei 350 privalomų dalykų mokytojų ir 504 pedagoginės pagalbos specialistų, o po 3–5 metų, jei nebus imtasi papildomų priemonių, poreikis išaugs 5 kartus.

Taigi ŠMSM teigia, kad ši skatinimo priemonė buvo aktuali anksčiau, dabar atėjo laikas, kai didesnį dėmesį reikia skirti ne pasitraukimui, bet pradedančių mokytojų pritraukimui į mokyklas, nes mokytojų pradeda trūkti.

Ministerija skatina jaunimą rinktis pedagogikos studijas, jiems skiriamos 300 eurų stipendijos. Šios ir kitos priemonės turėtų padėti per artimiausius metus išvengti mokytojų trūkumo.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

  1. CHA CHA CHA… Pažadėjau – patiešijau, netęsėjau – negriešijau. Eilinį kartą iš pedagogų pasityčiota. Gal ministerija mano, kad nors vienas parašęs prašymą persigalvos? Ir kodėl toks nutarimas ne rugsėjo menesį? O kaip su lygių galimybių įstatymu? Vienam duodu, kitam ne? Nebūkite, jauni žmonės, pedagogais, tokio žeminančio valdžios požiūrio, kaip pedagogų atžvilgiu nėra. Iš čia ir visuomenės nuomonė, kad pedagogai nieko neveikia, tik atostogauja ir dideles algas gauna.

  2. Atidirbau 40 metų, nes darbas patiko, sulaukiau daug mokinių ir tėvų padėkų. Vadinasi, dirbau nuoširdžiai. O iš ŠMSM – štai tokia ,,padėka“. Šlykštu klausytis tų jų pompastiškų, bet nenuoširdžių sveikinimų Mokytojo dienos proga. Realybė – visai kitokia. Visą laiką jaučiausi valdžios išnaudojama ir nuvertinta, už daugiau nei etatu dirbdama ir gaudama ketvirčiu mažiau, nei gamykloj dirbantis jaunuolis su viduriniu išsilavinimu. Dabartinis jaunimas yra protingas ir už apgailėtiną atlyginimą tokio psichologiškai sunkaus darbo tikrai nedirbs. Gal ir atsiras, kas susižavės tais 300 e stipendija, bet labai maža dalis pasiliks dirbti mokyklose, kaip infantiliai mąsto ministerija. Jei valdžios požiūris nesikeis ir toliau taip ,,stengsis“ padaryti mokytojo profesiją prestižine, mokytojų trūkumas bus gerokai didesnis, nei čia pateikti skaičiai. Nemaža dalis išeinančių dar norėtų ir pajėgtų dirbti. Šlykštu darosi skaitant straipsnyje išsakytą mintį, neva išeiname todėl, kad nuotolinis mokymas ar pasikeitusios darbo sąlygos. Mes išmokome dirbti įvairiom platformom, nes esame lankstūs, tobulėjame ir mokomės visą gyvenimą. Akivaizdu, kad dėl amžiaus tapome ŠMM bereikalingu balastu, taip ir nesulaukę tinkamo valdžios įvertinimo.

  3. Kaip nesupranta, kad išeina iš mokyklos ne dėl amžiaus. O dėl darbo sąlygų. O moka kiek? Todėl ne stipendijas reikia didinti, o kelti mokytojams atlyginimą. Bus, kad baigs mokslus ir dings būsimieji mokytojai į užsienį.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis