Šarūnas Vaitkus. Šventvagystė

Per švelnu būtų teigti, kad Palangos bendruomenę supurtęs naujausias vienos jaunimo grupės dainos klipas mane nemaloniai nustebino, o Palanga bei mūsų bažnyčia nuskambėjo ir tebeskamba tikrai labai keistame, ir tuo pačiu, sakyčiau, skandalingame kontekste. Ir aiškėja, kad ne tik klipo turinys, bet ir jo atsiradimo aplinkybės yra ganėtinai skandalingos.

Tikrai nesu prieš jaunimo saviraišką, norą kiek paprovokuoti ar išsiskirti iš daugumos, tačiau šįkart klipo kūrėjai ir grupės nariai peržengė įžūlumo ribas, demonstruodami nepagarbą tam, kas didžiajai daliai žmonių yra šventa – Dievo namams.

šįkart klipo kūrėjai ir grupės nariai peržengė įžūlumo ribas, demonstruodami nepagarbą tam, kas didžiajai daliai žmonių yra šventa – Dievo namams.

Net tik per didžiąsias šventes ateinančiam į bažnyčią žmogui, pamačius Palangos bažnyčioje nufilmuotą dainos vaizdo klipą, į galvą ateiną žodis – šventvagystė!

Klipe pamatytas vaizdas Palangos bendruomenę tiesiog šokiravo. Suprantu, kad turime ugdyti mąstančią visuomenę, ir saviraiškos laisvė turi būti palaikoma bei skatinama, taip pat akivaizdu, kad saviraiškos laisvės ribos yra didelės, tačiau vis dėlto tos ribos egzistuoja.

Leisdami reikštis savo kartais abejotinam kūrybingumui, pirmiausia turime įvertinti, ar neužgausime kitų žmonių jausmų, ar nenusivalysime kojų į tai, kas daugumai yra šventa. O gal tokiu skandalingu būdu grupė siekė tiesiog pigiai išgarsėti?

Palanga yra modernus Europos kurortas, kuris pasižymi inovacijomis, veržlumu ir atvirumu visiems žmonėms. Kiekvienas Palangoje ras savo poilsiui, kultūrinei saviraiškai vietą ir erdvę. Tačiau mes turime istorinių ar dvasinių erdvių, kurios negali būti naudojamos pažeidžiant žmonių jausmus, istorinę atmintį mūsų troškimą tai perduoti ateinančioms kartoms.

Postmodernizmo meno saviraiškos tendencijos dažnai pasitelkia neįprastas vietas ar saviraiškos būdus. Tačiau bažnyčia, kad ir kokios konfesinės bendruomenės bebūtų, negali būti naudojama tam tikriems įvykiams. Tai – sakraliausia erdvė, kurioje paliekame savo skausmus, savo viltis, susitinkam su savuoju vidiniu aš.

Ši situacija kelią rūpestį.

Ši situacija kelią rūpestį. Galbūt jaunimas manė darantis ypatingą kultūrinį performansą, galbūt klebonui nepaaiškino visko? Palangos klebonas teigė, kad, nors jis ir davė grupei leidimą filmuoti bažnyčioje, bet būtent toks filmavimo turinys suderintas nebuvo, ir apie tai nekalbėta. Kaip paaiškėjo išvydus rezultatą – naujausią grupės klipą – be reikalo. Todėl akivaizdu – privalu kur kas griežčiau kontroliuoti visų filmavimų Dievo namuose turinį. Nes, matome, pasitikėti vien filmuotojų sąmoningumu ir supratingumu yra per daug rizikinga.

Nenoriu nieko smerkti dėl šios situacijos, bet esu įsitikinęs, kad ateityje atsakingi asmenys turėtų labai rimtai įvertinti galimas pasekmes. Puikiai suprantu, kad 21 amžiaus tendencijos – laisvė, o ne ribojimai, ir kad į viską reikia žiūrėti liberaliau. Tačiau bažnyčia yra sakralinė vieta, čia žmonės būna tyloje, mintyse su Dievu, čia – Viešpaties namai. Todėl tokie dalykai ateityje nebegali kartotis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

24 KOMENTARAI

 1. Left/liberast-postmodern’izmas, kurį remia ir palaiko dabartinė “laisvės” valdžia jau nebe pirmą kartą bando įslinkti kaip senoji Edeno sodo gyvatė į bažnyčią, į Šeimą, į kultūrą, į švietimą, į mokyklas, mass-info erdves.
  Prieš porą metų Kretingos bažnyčioje Didiįjį ketvirtadienį “modernūs” aktoriai nuogi bandė irgi nufilmuoti “šventą” mėšlą! Tik dėka atsitiktinumo, filmavimo scena buvo sustabdyta ir “menininkai” išvyti lauk…
  Blaivi visuomenė ir tikintieji turėtų kreiptis į teisėsaugą, kad būtų užkirstas kelias šiam sąmoningam Tautos kiršinimui ir provokacijoms.
  Budėkime ir melskimės! Velnias, kaip riaumojantis liūtas sukasi aplink visą, kas tyra ir šventą…

  • ,,dabartinė “laisvės” valdžia,, tų jaunuolių neaugino, o tėvai, šiuos gi -seneliai. Adelė Dirsytė (prieš kiek metų) ta tema kalbėjo, nepacituosiu tiksliai, bet esmė ta, kad jei viduje žmogus ir šeima stiprūs, iš išorės ,,iškraipyti,, pasaulėvoką, sunaikinti juose vertybes labai ir labai nelengva.

 2. Pamokėlė katalikams – nu ne visi aplink geručiai. O žmonėms, išniekinusiems bažnyčią – gerai nesibaigs. Arba šiam gyvenime arba po mirties jų lauks kažkas tamsaus, panašiai kaip jų klipe. Sveiki atvykę į pragarą !!! Cha Cha Cha

 3. Ačiū Br.P.Vaineikiui už komentarą.Visi katalikai , manau , laukia, kad dvasininkai nebijotų pasisakyti , kai dergiama viskas , kas šventa.Ir kuo tolyn tuo įžulesni darosi nebrendylos, kurie į šventoves eina ne melstis, bet kurti savo „meną”.

 4. Tai, kad sitas jaunimelis tiesiog „istransliavo” tas vertybes, kurios jiems atvirai diegiamos, t.y rukyk zole, vartok alkoholi , sukurk vienalyte seima. Kodel tai padare baznycioje? Todel, kad sias vertybes jam diegia daugumoje kunigu ir vyskupu rekomenduota ir tikinciuju balsais isrinkta „krikscioniska” partija. Ji dabar uz tokiu vertybiu diegima turetu buti visu vyskupu ir kunigu ivardi nta kaip antikrikscioniska, taciau jie del finasines naudos sia valdzia vis paglosto, tyli, apsimeta, kad nieko nemato ir nesupranta. Panasiai kaip sitas klebonas del 500 euru nieko nemates ir nepastebejes.
  Sis ivykis tai materializacija tos Dievo isdavystes, kuri vyksra visoje Lietuvoje, prisidengiant meile kaip seile. Jaunimas tik atkartoja tikinciuju isrinktos ir vyskupu palaikomos „krikscioniskos” partijos vertybes.

 5. Šventvagystė, sukrėsta bendruomenė ir tam tikrose vietose negali vykti dalykai?

  Dar aiškiau reikia?
  pasaulietis aiškiai dėsto tai ką bažnyčios žmonės nesupranta. ar tik apsimeta? ne jaunimas yra kaltas ribas jie bandė ir bandys.

  šaunuolis meras ir žmonės!

  • -> Anonimas

   Nu jau koks gerutis kagėbisto Landsbergio pastumdėlis Vaitkus, tai nu teisiog jau nėra žodžių! – net leido Bilotaitės parankinėms pasisavinti VRM polisio kompleksą! O policininkai neturi net kur gydytis po savo sunkios tarnybos.

 6. Palangos Bažnyčioje kaip kokioj velnių irštvoj Siautėjo satanistų šaika su Aukštas Klebono- Dekano pareigas užimančio kunigo Leidimu už 500 eur — Tai Jis Yra Šio Nusikaltimo Bendrininkas !!! KODĖL Taip Solidariai Tyli Aukštieji Lietuvos Hierarchai – Vyskupai Kardinolas, Bažnytinis Tribunolas????? Šitas kunigas Nežino BIBLIJOS ? Karjerą Padarė Per Pinigus ??? Kaip Šitas kunigas Be Moralinių
  Vertybių gali būti kitų Kunigų Viršininkas- Dekanas ????? Parapijiečiai Esame Priblokšti!

 7. Tai pasirodo sitas meras, besipiktinantis jaunimeliu, kuris tik seka „krikscioniskos” partijos legalizuotomis vertybemis ir priklauso siai partijai. Veidmainis. Idomu kodel, kai buvo legalizuota si zole, jis nesipiktino savo partijos veikla. Cia tik tos jo partijos vaisiai, kuriu jis ir pats yra dalininkas. Tai tegul isstoja ir issizada tokios partijos. Betgi postai ir pinigai svarbiau:)
  Jaunimas kvailioja ir bando ribas. Kadangi krikscioniskos partijos ir baznycios tarnai sias ribas labai uz pinigus labai praplecia, tai jie tuo ir pasinaudoja.
  O dabar sitie pabalinti antkapiai bando nuo saves versti kalte jaunimui 🙂

   • o kas gi ta tavo partija? Kagėgistų gauja – lygiai tokių pačių kagėbistų, kaip senis Landsbergis. Gal dar sakysi, kad Andrikienė citavo Duginą Seime savo pačios sprendimu? – sakyk tiesiai švieisai, kad jai taip buvo liepta. Ir gal dar sakysi, kad G. Landbsergis bnorėjo savo patarėju pasiimti kagėbistą` Janušką atsitiktinai? Nieko neapgausi, su tavo landsbergynu viskas aišku. Ir įsikalk į galvą: dabar Rusijoje į valdžia ateina KGB generolų grupuotė, o tai reikšia, kad visi kagėbistai už Rusijos ribų bus aktyvuoti maksimaliu apkrovimu. Kaip manai? – kiek ilgai Maskva galvos, kad senis Landbsergis jai dar reikalingas?

 8. Tai tegul Palangos meras Vaitkus išstoja iš kagėbisto Landbsergio tvarto, kuris ranka rankon su narkomanų ir iškrypėlių gauja – KGB generolo A.Armono anūkės Armonaitės Laisvės partija. Mat koks gudrus šnekutis – prieš savivaldybių rinimus bando apsmesti tikinčiu! Vaitkau, tu esi fariziejus, apsimetėlis ir melagis – kur buvai anksčiau ir kodėl nepasakai tiesos savo partijai, kuri Seime prastūminėja iškrypėliams ir narkomafijai reikalingus įsttymus? Vaitkau, o kur tavo sąžinė – jeigus apskritai žinai, kas tai yra – buvo tada, kai Lietuvos Vyskupšų Konferencija pasakė savo poziciją apie iškrypėlių išsidirbinėjimą Seime? Palangiškiai, vykite lauk šitą Landsbergio šunį iš Palangos.

 9. ,, – Ir kas gi? – Henrikas Navarietis?
  – O kodėl gi ne?
  – Bet juk jis – hugenotas!
  – Jūs pamirštate – jis pakeitė tikėjimą.
  – Bet paskui atsižadėjo!
  – Tai, ką jis padarė dėl miesto, padarys ir dėl sosto.”

  (Aleksandras Diuma, ,,Grafienė de Monsoro”)

 10. nepasireiškia grėbiant rudenio lapus, savanoriaujant darbe su neįgaliasiais ar gyvūnais, o tik destruktyviais išsidirbinėjimais. Nuo tinginiavimo ir protelis atrofavosi.

  • Yra tokia patarlė – ,,Dyka duona užpakalį drasko”. Šiap patarlėje pavartotas trumpesnis žodis, čia jo neparašysi, bes esmė aiški. Kuomet žmogui nėra būtinybės rūpintis pragyvenimu ir artimaisiais, tuomet jis pradeda ieškoti neesamo.

 11. Manau viskas paprasta ir elementaru. Baznycios seimininkas vis delto yra klebonas. Tad klausimas jam,mielas pone,kodel isileidai i baznycia tokius veikejus? Ar buvai tai suderines su vyskupu? Nebuvai? Tai kaip tu,kuris atsakingas uz tau patiketus Dievo namus,isileidai tokius zmones? Nezinojai ka jie filmuos? Ir nereikia! Nes tiesiog neturejai isileisti. Bet kokiems klipams baznycia ne vieta.
  Taigi, klebonas kaltas ir jei mes neisivardijam normaliai dalyku,tai ir toliau ir dar baisesniu desis baznyciose. Vyskupas turetu toki klebonas tuoj pat deleguoti i garbinga kaimo parapija, ne tik del jo paties,bet kaip pamoka visiems kitiems klebonams,kad jie pirmiausia yra baznycios,kaip Dievo namu sergetojai,o ne trokstantys pinigu,garbes ir buti populiarus.
  Bet….
  Vyskupas Algis TIKRAI taip nepasielgs. Vyskupui viskas gerai,jam viskas tinka. Pasnekes ir praeis. Ne pirmas kartas. Ant jo veido israsyta kokiai linijai jis atstovauja,jis uz „taika” ir „ramybe”. Norestusi ryztingo,principingo vyskupo,mylincio Dieva ir zmones. O jam rupi tik klebonai,dekanai ir pinigai….vyskupe,pabuskit,juk jus esat ne tik dekanu ir klebonu vyskupas. Jus ir zmoniu ganytojas turetumet buti,negi nematot,kaip zmones nusivyle,kai tokiose situacijose ir toliau elgiates minkstai….

  • Tai paaukokite klebonui tuo 500 eurų, juk palanga ne garbinga kaimo parapija. Ten visi iš godulio drebantys diedukai ir bobutes nuomoja už aukso kaina sudvisusius kampus ir pakampes ,,vasarotojams,,, turite tu eurų kojinytese …

 12. Jeigu tai būtų spektaklis ir klipe išsakyta nuomonė to dalis – nesunku būtų atspėti apie ką kalbama ir iš ko tyčiojamasi. Naivi mero ir kitų, apsimestinai nesuprantančių kas slypi po tokio iššaukiančio jaunimo kūrybinio žingsnio, nuomonė.Sugeba įvertinti tik reperių chuliganišką elgesį bažnyčioje tarsi visos kitos bažnyčios žaizdos būtų nesvarbios.Visi, kas naudojasi bažnyčia ne Dievo garbinimui , niekuo nesiskiria nuo klipe išakomos nuomonės. Bažnyčia – Dievo namai. Visi, darantys iš Jos galvažudžių lindynę – visi tiek pat tokios „kultūros” kūrėjai.

 13. Kodėl klebonas nesirūpina jo atsakomybei pavestu šventu turtu ir nebuvo per filmavimą, ar bent jau moteriškę už prižiūrėtoją būtų palikęs? Gi ne kasdien filmavimai vyksta…

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia