RSF: naudojantis pandemija varžoma žiniasklaidos laisvė

ŠaltinisBNS

Už žiniasklaidos laisvę kovojanti tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Žurnalistai be sienų“ (RSF) antradienį paskelbtoje metinėje ataskaitoje pažymi, kad naudojantis pandemija „labai smarkiai“ varžoma žiniasklaidos laisvė.

RSF parengtas naujas Pasaulio žiniasklaidos laisvės indeksas (World Press Freedom Index), kuriame įvertinta padėtis 180 valstybių, rodo, kad 73 proc. pasaulio šalių visiškai ar iš dalies blokavo žiniasklaidos laisvę.

RSF nurodo, kad šalys 2019 metų pabaigoje kilusia pandemija naudojasi kaip priežastimi neleisti žurnalistams gauti informacijos, bendrauti su šaltiniais ir rengti reportažus įvykių vietose.

Ypač tai pasakytina apie Aziją, Artimuosius Rytus ir Europą, pažymi organizacija.

Taip pat kilo problemų dėl visuomenės pasitikėjimo pačia žurnalistika. Pasak RSF, 59 proc. 28 šalyse apklaustų žmonių teigė, kad žurnalistai „tyčia bando klaidinti visuomenę skelbdami informaciją, kuri, kaip jie žino, yra klaidinga“.

2021-ųjų Indekse nurodoma, kad 73 šalys „visiškai blokavo“ žurnalistiką ar jai „rimtai trukdė“, o dar 59 šalys žurnalistiką „varžė“. Nurodoma, kad daug vyriausybių slopindamos žiniasklaidos laisvę pasinaudojo pandemija.

„Žurnalistika yra geriausias vaistas nuo dezinformacijos, – sakoma RSF generalinio sekretoriaus Christophe’o Deloire’o (Kristofo Deluaro) pareiškime. – Deja, jos gamybą ir platinimą pernelyg dažnai blokuoja politiniai, ekonominiai, technologiniai ir, kartais, net kultūriniai veiksniai.“

Paskutinėse indekso vietose yra Eritrėja, Šiaurės Korėja, Turkmėnistanas, Kinija ir Džibutis, o pirmosiose –  Norvegija, Suomija, Švedija, Danija ir Kosta Rika.

RSF nurodė, kad bendrai žiniasklaidos laisvė pasaulyje per praėjusius metus sumažėjo nedaug – tik 0,3 proc., tačiau atkreipė dėmesį, kad nuo 2013-ųjų, kai buvo paskelbtas pirmas toks indeksas, ši laisvė sumažėjo 12 procentų.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis