Prof. dr. Andrius Macas. Geometrija matematikoje ir geometrija teologijoje

Jėzuitų ordinas (taip suprantu, jei jį atstovauja lietuvis tėvas jėzuitas) ir Vilniaus Universiteto kapelionas kviečia visus balandžio 9 paklausyti James Martin. Pasiskaičiau – panašu įdomios, jei ne labai kontraversiškos, reputacijos paskaitininko.

Komunikacine prasme įdomiai sukomponuotas ir skelbimas: kamputyje prelegentas ir popiežius, kaip nihilobstat garantas, ir labai kryptingas kvietimo tekstas, vadinamoji anotacija. Komunikacine prasme – tobula. Jungsis daug tikinčiųjų – naivių avelių. Tik kas ten jas pasitiks. Tėvas jėzuitas lietuvis ir jo kolega iš užjūrių? Oi, ne tik. Tikrasis „didžėjus“ šio žaidimo užkulisiuose yra kitas. Rimtesnis.

Kai mokiausi Kauno Saulės gimnazijoje matematikos, o tai buvo sustiprinta matematikos mokykla, patyrėme įvairių filosofinių pasivaikščiojimų po matematikos pasaulį. Puikiai žinome, kad trikampio kampų suma lygi 180 laipsnių. Tai Euklido geometrija. Tačiau yra ir kitokia geometrija. Rymano (sferinė) arba Lobačevskio (hiperbolinė) geometrijoje trikampio kampų suma ne 180 laipsnių. Daugiau arba mažiau, bet ne 180.

Mokykloje, o vėliau ir universitete, kai per atsiskaitymus dėstytojams bandydavau „prakišti“ įdomybes – jie sakydavo, kad pradžioje dera išmokti klasiką, kad galėtum gerai ir tinkamai improvizuoti. Net animaciniame filme „La troškinys“ sakoma, kad improvizuoti kulinarijoje – šefo darbas.

Norisi besijungiančiųjų šį penktadienį į paskaitą paklausti, ar jie klasikinę „euklidinę“ tikėjimo matematiką jau taip gerai moka, kad taip drąsiai brenda į alternatyvias išgaubtas tikėjimo geometrijas?

Norisi besijungiančiųjų šį penktadienį į paskaitą paklausti, ar jie klasikinę „euklidinę“ tikėjimo matematiką jau taip gerai moka, kad taip drąsiai brenda į alternatyvias išgaubtas tikėjimo geometrijas? Kas tas sferas ir hiperboles „išlenkia ir gaubia“, teks kiekvienam apmąstyti ir atsakyti. Tik ar ne į Alisos veidrodžių karalystes tai nuves? Ir dar išgaubtas. Ir kokia ten bus geometrija. Bulgakovo mistinis užjūrio profesorius Wolandas. Ir Getė Wolandą vieną kartą mini. Ar ne Wolando geometrija bus penktadienį pristatoma?

Dar apie sferas. Mėgstu ir aš „nukirtinėti kampus“. Kartais tai visai logiška, jei jokio moralinio pažeidimo nėra. Kartais, kai darau kažką ne taip – labai norisi gaubti tieses taip, kaip man reikia, pritaikant jų išgaubimą prie situacijos. Tačiau savo karčia patirtimi galiu drąsiai teigti, kad ir kaip tuo momentu apsimoka gaubti sferas ar iš tiesių daryti hiperboles, kad ir kaip tai naudinga tuo momentu, atokiame periode tai ne tik laimės neatneša, tačiau tai po truputį neša beviltišką nusivylimą viskuo. Blogai, jei Tavęs niekas nestabdo. Atrodo visi „gaubimo bizniai“ eina kaip iš pypkės, o laimės nėra. Beviltiškai nėra.

Eiti tiese – sunku. Bet pabaigoje labai gera. Atsimenu tokią smulkmeną (oi kaip gerai ją atsimenu): 11 klasėje dalyvavau Ateitininkų moksleivių akademijoje Anykščiuose, tuometiniame Anykščių „Šilelyje“. Pagrindiniai ar bent jau dominuojantys organizatoriai buvo tėvai jėzuitai. Pagal amžiaus grupę buvau „gandras“, o mano fiancée, būsima žmona, pagal amžiaus grupę – „zuikis“. Įpusėjus akademijai „zuikiai“ ėjo į žygį prie Puntuko. Galvojau ir aš paėjėti kartu. Kur tau! „Zuikių“ vadovai leido. „Gandrų“ – tai yra mano – neleido. Teko paklusti. Bet kaip pikta buvo. Ūūūūūū. Tačiau po kelių valandų – taip pikta jau nebuvo. O atsisveikinimas su neleidusiu eiti vadovu buvo nuostabus ir apibūdinamas vienu žodžiu – tėviškas. Tas vadovas ir dabar vaikšto aiškiais ir tiesiais keliais. O aš gavau pamoką, kurią, tiesa, pagal savo „lankstų būdą“ mokausi vėl ir vėl.

Po labai įdomias pievas braido dabar tėvai jėzuitai. Anksčiau buvo kitaip.

Šis tekstas apmąstymui. Prieš kažkur jungiantis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

6 KOMENTARAI

  1. aciu. Labai taikliai. jei tiesa tampa tai, kas kiekvienam asmeniskai jauciama, kaip tiesa. tada nebegalesime (ar nenoresime) ne tik konstuktyviai diskutuoti, bet ir blogiau – prarasime pazinta Tiesa, Jezaus Kristaus Tiesa.

  2. Labai ačiū autoriui už vaizdžiai pateiktą teisingą nuomonę. Nes dabar daug kas gudrauja, klausdami kaip Pilotas: O kas yra tiesa? Na, brol, jei būdamas katalikas (ar bent jau krikščionis) nežinai, kas yra tiesa , tai … Ir kaip graudu matant, kad truks pliš stengiamasi politkorektiškai įtikti šio pasaulio kunigaikščiams. Kažin, ką pasakytų Jėzus dabar, atėjęs pas mus? Ir ką mes Jam padarytume? Šiuolaikiniais metodais?

    • Manau, kad dabar yra atėjęs ANTIKRISTAS, tik jo mes negirdime ir nematome fiziškai. Tačiau jaučiame, kad melas (tiesos nebuvimas) liejasi, kaip patvinusi upė, kad blogis (meilės nebuvimas) pavadinamas gėriu, kai vertybė pakeičiama į šlamštą, kai siejama baimė, anarchija ir įsigali nežabotas totalitarizmas. Vadinasi, antikristas, būdama dvasia ir nematoma, įsibrovė ir netrukdomai veikia mūsų rankomis per mūsų protą. Štai čia yra tas reiškinys, kai žmogus atsisakė Dievo, o kur Jo nėra, ten įsigalėjo piktoji dvasia. Taip, taip ji, pirmiausia, panoro būti nematoma ir neminima, o po to ėmėsi veiklos, šalindama viską, kas yra iš Dievo. ES išmetė iš savo konstitucijos Dievą, toliau visoje Europoje buvo nukabinėjami kryžiai ir net reikalaujama žmogui viešai nesikabinti kryželio ant kaklo.

    • Klausiate „Kažin, ką pasakytų Jėzus dabar, atėjęs pas mus? Ir ką mes Jam padarytume? Šiuolaikiniais metodais?“ Nesitikėkime, kad Jėzaus antras atėjimas bus fiziniame kūne. Dvasinis kūnas yra be galo pranašesnis už fizinį. Prisiminkime Ievą ir Adomą, kurie padarę nuodėmę pasijuto nuogi. Manau, kad Jėzui atėjus antrą kartą visi esantys su nuodėme „sėdės krūmuose“ iš gėdos ir baimės, nes nuodėmė bus atvira visiems ir labai deginanti.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis