Prieš Velykas atrastos L. Truikio Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčiai tapytos drobės

Benediktinių vienuolyne rastos Liudo Truikio Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčiai tapytos drobės, praneša Benediktines.lt.

Pasakojama, kad Kauno šv. Mikalojaus presbiterijoje prieš Antrąjį pasaulinį karą kabėjo Liudo Truikio tapytos drobės, vaizduojančios dvylika apaštalų. Virš jų, vitražiniuose languose, būrėsi to paties dailininko sukurti adoruojantys arkangelai. Visas presbiterijos dekoro užmanymas buvo skirtas Švč. Sakramento pagarbinimui. Amžinajai adoracijai skirtas altorius buvo įrengtas pal. vysk. Teofilio Matulionio iniciatyva.

Po bažnyčios ir vienuolyno uždarymo 1948 m. kai kurie kūriniai ir bažnyčios įranga pateko į muziejus, kai kurie į kitas bažnyčias, vitražai išsaugoti juos užmūrijant, o apie tris „Apaštalų“ paveikslus nebuvo išlikę jokių žinių.

1992 m. atšventinus bažnyčią, susigrąžinta nemaža dalis įrangos, keletas kūrinių. Nuo tada per trisdešimt metų kas kiek laiko vis kas nors atsiranda – kartais žmonės atneša per sovietmetį išsaugotą bažnyčios turtą, o kartais patys daiktai nusprendžia pasirodyti.

„Šįkart su Kauno arkivyskupijos muziejaus komanda bažnyčios palėpėje netikėtai atradome ant sienos atbrailos užkeltą ruloną. Tik pradėjus jį vynioti pasirodė tapyba su L. Truikiui būdingu braižu – „Apaštalai“!” – pasakojama pranešime.

Kaip rašo „Kauno diena”, gavus vienuolyno vyresniosios pritarimą, radinys buvo nukeltas.

Išvyniojus ritinį, seserys ir visi buvę kartu nustebo – priešais jų akis visu ūgiu gulė dvylika L. Truikio apaštalų.

„Tyčia ar netyčia jie čia buvo pasislėpę, ir kiek metų jie pragulėjo niekas nežino. Stilizuotos bizantinės manieros apaštalų figūros darnia dera su arkangelų vitražais ir gotikine bažnyčios architektūra”, – priduriama seserų pranešime.

„Kauno diena” toliau pasakoja, kad įvertinus rastų drobių būklę, specialistai patarė jas atsargiai susukti atgal.

Trys maždaug 2 m pločio ir beveik 3 m aukščio drobės su apaštalais iškeliavo į vienuolyno patalpas, kuriose temperatūra panaši į buvusią palėpėje. Čia jos bus tol, kol sulauks restauratorių rankų.

Seserys benediktinės ruošiasi pildyti paraišką dėl restauravimo darbų.

Kada galima sulaukti šių drobių eksponavimo? „Kol kas jų niekur eksponuoti negalime, nes dažai nuo ilgo stovėjimo suvyniojus yra aptrupėję. Tris maždaug 2×2,80 m drobes reikia pritaisyti ant porėmių ir restauruoti. Ieškosime tam galimybių ir paramos”, – sako seserys benediktinės.

Prie drobių restauravimo aukomis prisidėti kviečiami ir tikintieji.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte