REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Naujos antikorupcinės normos Vatikane, laukiant finansinį skaidrumą vertinančios ataskaitos

„Pasak Šventojo Rašto, kas yra ištikimas mažuose dalykuose, tam galima patikėti tvarkyti ir didelius dalykus“, – sakoma ketvirtadienį Vatikane paskelbtame popiežiaus Pranciškaus „Motu proprio“, kuriuo įvedamos papildomos antikorupcinės normos, skirtos Romos kurijos ir Vatikano valstybės institucijų vadovams.

Visi vadovai turės pasirašyti kas dvejus metus atnaujinamą deklaraciją, kad nebuvo nuteisti, kad jiems nėra iškeltos baudžiamosios bylos dėl korupcijos, sukčiavimo, terorizmo, pinigų plovimo, nepilnamečių išnaudojimo, mokesčių vengimo, kad neturi pinigų ar investicijų (nei pats, nei per tarpininkus) mokestiniuose rojuose ir šalyse, kuriose yra didelė pinigų plovimo ar terorizmo finansavimo rizika, kad neturi akcijų įmonėse, kurios veikia nesuderinamai su Bažnyčios socialiniu mokymu. Deklaracijoje taip pat turės patvirtinti, kad visas kilnojamas ir nekilnojamas deklaranto turimas turtas kyla iš teisėtų veiksmų.

Deklaraciją Šventojo Sosto Ekonomikos sekretoriatui turės pateikti asmenys, einantys keturių aukščiausių kategorijų pareigas (nuo dikasterijoms vadovaujančių  kardinolų iki mažesnių padalinių direktorių pavaduotojų) ir visi, kurie atlieka su pinigų tvarkymu susijusias administracines funkcijas bei vykdo kontrolę. Esant pagrindui, Ekonomikos sekretoriatas turės teisę tikrinti deklaracijose pateiktos informacijos teisingumą.

Galiausiai pagal naują įstatymą visiems Romos kurijos ir Vatikano valstybės darbuotojams draudžiama vykdant savo pareigas priimti dovanas, kurių vertė viršija 40 eurų.

Naujasis popiežiaus „Motu proprio“, kartu su 2020 m. gegužės 19 d. išleistomis finansinio skaidrumo normomis, žymi mėginimą pertvarkyti Vatikano finansų sistemą ir jos valdymą po pastaraisiais metais viešumon iškilusių neskaidrių investicijų atvejų, įskaitant investicijas į nekilnojamąjį turtą Londone.

Šiuos skandalus lydėjo beprecedenčiai veiksmai – pareigų ir titulo neteko su korupcijos šešėlio dengiamomis investicijomis siejamas kardinolas Giovanni Angelo Becciu. Dalis Šventojo Sosto Valstybės sekretoriato funkcijų buvo perduotos Ekonomikos sekretoriatui, kurį popiežius Pranciškus įsteigė, siekdamas užtikrinti finansų kontrolę ir skaidrų valdymą. Siekiant apsivalyti nuo korupcijos pasitelkti ir išorės auditoriai.

Artimiausiu metu turėtų būti paskelba ilgai laukta Europos Tarybos kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu priemonių įvertinimo ekspertų komiteto (MONEYVAL) ataskaita, vertinanti Šventojo Sosto pažangą vykdant reformas, skirtas užtikrinti finansinių procesų skaidrumą.

Parengta pagal „Vatican News“ ir „Catholic News Service“ informaciją.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte