Minimos pirmojo Kauno arkivyskupo 150-osios gimimo metinės

Šiandien, pirmadienį, rugsėjo 18 d., 12 val. šv. Mišios Kauno arkikatedroje – buvo minimos pirmojo Kauno arkivyskupo Juozapo Jono Skvirecko (1873 – 1959) 150-osios gimimo metinės.

Liturgijai vadovavo Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas.

Pirmasis Kauno arkivyskupas Juozapas Jonas Skvireckas / Kauno arkivyskupijos nuotr.

„Dėkojame Dievui už arkivyskupo Skvirecko tarnystę. Tegul Dievas jam dovanoja dangų“, – sakė Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas rugsėjo 18-ąją šv. Mišiose paminint pirmojo Kauno arkivyskupo Juozapo Jono Skvirecko 150-ies metų gimimo jubiliejų Kauno arkikatedroje, kur 1919 metais vyko ir vyskupo Skvirecko konsekracija – pirmoji nepriklausomoje Lietuvoje. O šią dieną už arkivyskupo tarnystę dėkojo Kauno ganytojai – arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, kardinolas Sigitas Tamkevičius SI, vyskupas pagalbininkas Saulius Bužauskas, prelatas Vytautas Steponas Vaičiūnas OFS, Kauno I dekanato dekanas monsinjoras Vytautas Grigaravičius bei Kauno miesto parapijų kunigai.

Homiliją pasakęs vyskupas Saulius Bužauskas atkreipė dėmesį į šeimą, išauginusią 10 vaikų, iš kurių vyriausiasis Juozapas Jonas Skvireckas buvo išleistas studijuoti seminarijoje ir rengtis kunigystei. Homilijoje paminėti nuo 1926 metų Kauno arkivyskupu paskirto J. J. Skvirecko iškiliausi tarnystės momentai: dar iki paskyrimo arkivyskupu jis bendradarbiavo su arkivyskupu palaimintuoju Jurgiu Matulaičiu. Arkivyskupo Skvirecko vadovavimo metais buvo surengti pirmasis Lietuvos Eucharistinis kongresas bei pirmasis arkivyskupijos sinodas. Jis rūpinosi VDU Katalikų teologijos fakultetu, Katalikų mokslų akademijos įsteigimu.

Nuo pat sovietų okupacijos pradžios 1940 metais arkivyskupas Skvireckas buvo nusiteikęs ginti Katalikų Bažnyčios savarankiškumą Lietuvoje, nebendradarbiauti su valdžia. Todėl vokiečiams traukiantis, 1944 metais buvo priverstas palikti Lietuvą, apsigyvenęs Austrijoje seserų vienuolyne jis laikė save tremtiniu, savo jėgas ir santaupas skyrė Bažnyčiai. Tremtyje jis vėl grįžo prie savo atlikto Šventojo Rašto vertimo atnaujinimo darbų.

Šventojo Rašto vertimas iš lotynų į lietuvių kalbą (Šventąjį Raštą yra pavadinęs Dievo meilės žodžiu) – vienas reikšmingiausių arkivyskupo J. Skvirecko darbų. 1911–1937 m. Kaune šešiais tomais išleistas visas jo išverstas Šventasis Raštas. Vertimas, ypač Naujojo Testamento, ne vieną sykį išleistas pakartotinai. 1955–1958 m. Romoje išleistas jo paties pataisytas viso Šventojo Rašto vertimas.

1959 m. gruodžio 3 d. Skvireckas mirė Zamse ir buvo palaidotas vienuolyno koplyčioje.

1998 m. lapkričio 25 d. arkivyskupo palaikai pergabenti į Lietuvą, lapkričio 28 d. palaidoti Kauno arkikatedros kriptoje. Daugiau.

Kauno arkivyskupijos kurijos nuotraukose – Kauno arkivyskupijos pirmojo Eucharistinio kongreso bei pirmojo arkivyskupijos sinodo (1934 m.) fotoakimirkos.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

4 KOMENTARAI

  1. Dominikonams nuo jo rankos kliuvo, del ju intrigu, paskelbe jiems interdikta ! Dominikonai ir sunyko, po 1990 atsikure labai sunkiai.

  2. Jaunas ganytojas sveikina susirinkusius kardinolą, vyskupą saulių, mielą prelotą vaičiūną katedros kleboną gragaravičius ir ….. mužikus Kauno kunigus, kurie nepriklauso I-ai klasei. Tik darbiniai arkliai pono dvaro chebroje. Šlykštu pastoviai girdėti laipsniavimą visų dvaro laipsnių ir ….. mužikų visus dalyvaujančius kunigus. Sovietinis reliktas ar viduramžių chierarchija kurios jau nebeliko? Juk dar 5 geri metai ir … visų brolių kunigų mužikų nebeliks užkamšyti visas vyskupijos skyles.

    • Lenkas atidirbineja mitra, nieko nuostabaus, klases visada buvo, ir liks, pirma, antra, trecia, ir nustumtieji. Ismirs muzikai ir aprarnaus tas ju parapijas kiti. Pagaliau atves is Nigerijos, Filipinu, Indijos, Indinezijos.

  3. Ant kunigo Smetoniaus padėjai kryžių vyskupe? Nešauk sau į koją. Tamkevičius spjovė ant kunigo Bitkausko, išmetė į Suvalkiją. Dabar pats atsiprašei ir davei Kėdainius. Pulsi į kojas ir kunigui Martinkui, turėsi atsiprašyti ir duoti parapiją Kaune. Laikai keičiasi America

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte