Kunigas Robertas Grigas: tikintieji išmoko atsirinkti, kurių politikų religingumas nuoširdus

AUTORIUSTOMAS ČYVAS
ŠaltinisKAUNIEČIAMS

Kunigai turi teisę kalbėti apie politiką, kaip ir visi kiti žmonės, bet politikų – merų, premjerų, Seimo narių ir prezidentų – nedera rinktis pagal tai, kiek uoliai jie fotografuojasi bažnyčioje, – mano kunigas, disidentas, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius Robertas Grigas.

Neseniai buvęs Konstitucinio Teismo vadovas, dabar Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto teisės fakulteto dekanas, Dainius Žalimas viešai pasipiktino, kad kunigai drįsta „lįsti į politiką” ir skalbti „antikonstitucines idėjas”. Nes mes, kaip teigia maestro, gyvename pasaulietinėje valstybėje. Ką Jūs į tai? Kur yra riba tarp katalikų kunigo nuomonės raiškos ir „lindimo į politiką”?

-Į pono D. Žalimo teiginius daugybę kartų atsakyta ir vyskupų, ir visuomeniškai aktyvių kunigų, ir pasauliečių katalikų viešuose pasisakymuose dalyvavimo politikoje temomis. Tai net nesinori kartotis, nes kas norėjo – išgirdo, o kas dėl įvairių motyvų negirdi – iš naujo klaus to paties. Nebent galima tiktai paryškinti KT buvusio pirmininko poziciją galėtų du retoriniai klausimai: Ar, priimdami šventimus, kunigai Lietuvoje netenka dalies savo pilietinių teisių? Ar tai, kad gyvename pasaulietinėje valstybėje, reiškia, kad daliai piliečių (šiuo atveju, krikščionių dvasininkų) nesuteikiamos kai kurios konstitucinės teisės?

Kur dar kunigams negalima „lįsti”? Merai, prezidentai, ministrai, Seimo nariai nevengia fotografuotis ir filmuotis Kauno Sobore, Vilniaus arkikatedroje. Tai politinių viešųjų ryšių dalis. Gal politikai kartais „lenda į religiją”, kai tai naudinga?

-Dėl politikų gretinimosi prie Bažnyčios, dalyvavimo viešose pamaldose – man regis, per 30 metų atkurtos Nepriklausomybės dauguma tikinčiųjų jau išmoko atsirinkti, kurių viešųjų asmenų religingumas nuoširdus, neproginis, pasireiškiantis ir pastovia tikėjimo praktika, ir gerais darbais, ir atitinkamu balsavimu už krikščioniškas vertybės įtvirtinančius įstatymus. Manau, tokius asmenis Bažnyčios žmonės turėtų pastebėti ir rinkimuose palaikyti. Taip ir patarčiau parapijiečiams.

Dabartinis Kauno meras Visvaldas Matijošaitis mišių nevengia. Jūs, kaip atidžiai politiką stebintis kunigas, galite pasakyti – ar padės jam tai rinkimuose? Kitas politikas interviu gyrėsi, kad suremontavo savo pinigais kelias bažnyčias. Dar kitas akcentavo, kad, jam būnant meru, bažnyčios buvo suremontuotos. Čia argumentas, renkantis politiką?

-Žinoma, kad ne. Jeigu politiko „maldingumas“ staigiai prabunda prieš rinkimus (o po jų vėl nežinia kur dingsta) – tai gali nuteikti įžvalgesnius tikinčiuosius netgi ironiškai. Ir suveikti priešingai, negu kandidatas galbūt vylėsi. Politikus, valdininkus turėtume rinktis ne pagal jų formaliai deklaruojamą konfesinę priklausomybę, o pagal jų gerą valią ir kompetenciją, išreikštą jau nuveiktais darbais piliečių labui. Tik ne parodomuoju pamaldumu.

Pats asmeniškai sulaukiate priekaištų dėl „lindimo kur nereikia“?

-Beveik kasdien tokių priekaištų susilaukiu. Kaip ir sovietmečiu. Priimu tai kaip tendencingą, neteisėtą cancel culture (liet. nutildymo kultūros) taikymą. Ji, deja, būdinga ne tik Lietuvai, bet ir išvis dabar madinga Vakaruose.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

5 KOMENTARAI

  1. Kunige Robertai, ačiū, kad likote ištikimas Dievui ir Tėvynei ir nuosekliai visą gyvenimą einate šiuo keliu, rodydamas tikro krikščionio, kai mintys, žodžiai ir darbai nesipjauna tarpusavyje, bet harmoningai išplaukia iš Dievo ir artimo meilės. Kaip norėtųsi, kad Lietuvos kunigai imtų pavyzdį iš Jūsų … Kas begali būti svarbiau žmogui už Dievą ir Tėvynę? Juk to mus moko ir didysis Meilės Įsakymas.

  2. Baisu kai žmogui senatvinis marazmas prasideda. Klausai kunigo ir supranti, kad proto negalia turintis žmogus kalba.
    Kažkas džiaugiasi, kad žmogus liko ištikimas dievui..įdomu, na jei jūsų Dievas moko nekęsti, tai lai jūsų Dievas su jumis.
    Matau per amžius jūsų Dvievas jums geras šventoves sutvėrė ir kaip visuomet dengdamiesi divo vardu turtus kraunatės.
    Na, bet gal ateis kada į žemę pranašas, kuris visus šiuos kunigus gražins atgal į pragarą, kur jų vieta.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis