Konservatoriai: aukštą SND akcizą kompensuosim mokesčiu už CO2

ŠaltinisBNS

Seimui pirmadienį pradedant kelias dienas truksiančią neeilinę sesiją, skirtą spręsti sausio pabaigoje Lietuvoje protestavusių žemdirbių reikalavimus, konservatorius, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė sako, kad nuo šių metų itin pakeltą suskystintų naftos dujų (SND) akcizą būtų galima kompensuoti 2025-aisiais pusei metų atidedant mokestį dėl išmetamo anglies dioksido (CO2).

„Kadangi pats įsigaliojimas yra nuo 2025-ųjų, tai nėra šiuo metu degantis klausimas, bet kompensacijos mechanizmas pasireikštų, kad galima būtų nukelti pusei metų CO2 dedamosios naftos dujoms įsigaliojimą, tai reiškia, kad nuo kitų metų liepos 1 dienos tiktais įsijungtu CO2 dedamosios taikymas“, – LRT radijui pirmadienį sakė M. Lingė.

„CO2 dedamoji yra apie 36 eurai už toną būtent naftos dujoms, tai galim pasiskaičiuoti, kad pusmetis tokio mokesčio yra tikrai didesnė ir palankesnė suma negu dabar tuos keletą mėnesių galiojęs didesnis tarifas“, – pridūrė M. Lingė.

Tuo metu socialdemokratė Seimo narė Rasa Budbergytė teigė, kad tokiam pasiūlymui nebuvo pakankamai pasiruošta – paklaustas apie tikslią tokio pakeitimo finansinę įtaką M. Lingė teigė, kad ji šiuo metu nėra suskaičiuota.

Aš galvoju, kad kadangi buvo padaryta tikrai labai drastiška klaida, jūs rengdami projektus turėjote viską apgalvoti ir net kiekvieno dujų baliono kaina turi būti labai svarbi

„Aš galvoju, kad kadangi buvo padaryta tikrai labai drastiška klaida, jūs rengdami projektus turėjote viską apgalvoti ir net kiekvieno dujų baliono kaina turi būti labai svarbi. Ne todėl, kad yra rinkimai, o todėl, kad darant klaidas jas reikia ir ištaisyti iki galo ir labai aiškiai žinoti tas pasekmes, kurios bus, tos gerosios, tos blogosios. Ir man atrodo, kad jūs eilinį kartą, valdantieji, to nepadarėte“, – LRT radijui pirmadienį sakė R. Budbergytė.

Vis dėl to, ji teigė, kad šią idėją palaikytų.

„Bet koks jūsų siūlomas kompromisas yra geriau negu tai, kas yra šiandien“, – sakė R. Budbergytė.

Parlamentarams pirmadienį bus pateiktos Akcizų įstatymo pataisos, kuriomis siūloma buitiniams vartotojams namų šildymui, taip pat dujų balionams bei verslui sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą nuo 304,1 euro iki 41 euro už toną.

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas praėjusį penktadienį po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda teigė, kad ūkininkų Vyriausybės pasiūlytas SND akcizas netenkina. Pasak I. Hofmano, akcizas turėtų būti toks pat ar mažesnis nei kaimyninėse šalyse – Lenkijoje jis siekia 13 eurų, o Latvijoje tokio akcizo nėra.

G. Nausėda mano, kad nuo sausio padidintas SND akcizas turėtų būti kompensuotas ir tuomet grąžintas iki šių metų buvęs tarifas. 

Aplinkos ministerija siūlė SND akcizą, kurį moka gyventojai ir verslas, sumažinti iki 70,58 euro už toną. Vyriausybė tam nepritarė, bet ministras Simonas Gentvilas teigė, kad analogiškas isūlymas gali atsirasti Seime.  

Naujas akcizas įsigaliotų kovo 1 dieną.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

  1. Kas per nesąmonė – už suskystintas dujas akcizą labiausiai permokėjo tie, kas šildėsi jomis namus. Kokia kompensacija kaimų ir miestelių namų savininkams jei juos atleistų nuo kažkokio vairuotojams taikomo co2 mokesčio? ir šiaip viskas tiesiog tobulai – pagal visas taisykles. Iš pradžių nesveikai užkeltas mokestis, tada atleidžiamas kažkiek – visi patenkinti ir net nekreipia dėmesio, kad šalia atsiranda ir visokie co2 mokesčiai… Realybė – prieš metus nebuvo akcizo dujoms, o dabar jau turėsim vieną didžiausių- 41 eur regione ir šalia to dar co2 mokestį ir jausimės pakankamai laimingi. Švabas jėga:)

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte