Jaroslawas Kaczynskis pripažino, kad Izraelis Lenkijai pardavė šnipinėjimo programą

ŠaltinisAP-BNS

Įtakingiausias Lenkijos politikas pripažino, kad šalis įsigijo pažangią šnipinėjimo programą iš Izraelio stebėjimo programinės įrangos gamintojos „NSO Group“, tačiau paneigė, kad ji buvo naudojama prieš jo politinius oponentus.

Lenkijos valdančiosios konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis) viename interviu sakė, kad programinę įrangą „Pegasus“ dabar kovai su nusikalstamumu ir korupcija naudoja daugelio šalių slaptosios tarnybos. Jis pažymėjo, kad „Pegasus“ yra technologiškai pažangesnė už anksčiau naudotas sekimo sistemas, neleidusias tarnyboms skaityti šifruotų pranešimų.

„Būtų blogai, jeigu Lenkijos tarnybos neturėtų tokios priemonės“, – J. Kaczynskis sakė interviu, kuris bus publikuotas savaitraščio „Sieci“ pirmadienio numeryje. Ištraukas iš šio interviu penktadienį paskelbė naujienų portalas wPolityce.pl.

Interviu buvo duotas po naujienų agentūros „The Associated Press“ pranešimo, kad prie Toronto universiteto įkurta visuomeninė kibernetinio saugumo organizacija „Citizen Lab“ nustatė, jog „Pegasus“ šnipinėjimo programa buvo panaudota prieš tris Lenkijos valdžios kritikus.

Ketvirtadienį žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ nepriklausomai patvirtino „Citizen Lab“ išvadą, kad „Pegasus“ buvo naudojama prieš „Pilietinės platformos“ (PO) narį senatorių Krzysztofą Brejzą (Kšyštofą Breizą), koordinavusį opozicijos 2019 metų rinkimų kampaniją. Iš K. Brejzos telefono pavogtos trumposios žinutės buvo iškraipytos ir transliuojamos per valstybės kontroliuojamą televiziją, vykdant šmeižto kampaniją pačiame rinkimų kampanijos įkarštyje. 

K. Brejza tvirtina, kad rinkimai nebuvo teisingi, nes valdančioji partija galėjo turėti prieigą prie jo rinkimų kampanijos taktikos planų.

Atskleista informacija sukrėtė Lenkiją, padėtis buvo lyginama su prieš pusę amžiaus kilusiu Votergeito („Watergate“) skandalu JAV, pasigirdo raginimų sudaryti tyrimų komisiją parlamente.

J. Kaczynskis sakė nematantis priežasties tokios komisijos sudarymui. Jis paneigė, kad šis stebėjimas turėjo kokios nors įtakos 2019 metų rinkimams, kuriuos jo partija laimėjo nedidele balsų persvara.

„Ten nieko nėra – jokio fakto, išskyrus opozicijos isteriją. Nėra jokios „Pegasus“ bylos, jokio sekimo, – sakė J. Kaczynskis. – Jokia „Pegasus“, jokios paslaugos, jokia slapta gauta informacija neturėjo įtakos 2019 metų rinkimų kampanijai. Jie pralaimėjo, nes pralaimėjo. Šiandien jiems nederėtų ieškoti tokių pasiteisinimų.“

„Citizen Lab“ teigimu, „Pegasus“ taip pat buvo naudota prieš advokatą Romaną Giertychą (Romaną Gertychą), atstovaujantį keliems opozicijos politikams bylose prieš valdančiąją partiją PiS, ir opozicijos veikėją, prokurorę Ewą Wrzosek (Evą Vžosek).

Anksčiau J. Kaczynskio sąjungininkai neigė, kad Lenkija įsigijo ir naudojo šnipinėjimo programą „Pegasus“.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) „Citizen Lab“  paskelbtą informaciją pavadino „melagienomis“ ir leido suprasti, kad minėtus asmenis šnipinėti galėjo užsienio žvalgybos tarnybos. Šią mintį vyriausybės kritikai atmetė sakydami, jog jokia kita vyriausybė negali būti suinteresuota šnipinėti šiuos tris veikėjus.

Lenkijos gynybos viceministras Wojciechas Skurkiewiczius (Vojcechas Skurkevičius) dar gruodžio pabaigoje tikino, esą „Lenkijos tarnybos neturi „Pegasus“ sistemos. Ji nėra naudojama kam nors stebėti ar sekti mūsų šalyje.“

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Lenkija įsigijo „Pegasus“ 2017 metais už vadinamojo Teisingumo fondo lėšas. Šis fondas buvo skirtas pagalbos nusikaltimų aukoms teikimui ir nusikaltėlių reabilitacijai. Remiantis transliuotojo TVN ir dienraščio „Gazeta Wyborcza“ atliktu tyrimu, šia programa naudojasi Centrinis kovos su korupcija biuras – valdančiosios partijos kontroliuojama speciali tarnyba, sukurta kovai su korupcija.

„Biudžeto lėšos buvo išleistos svarbiam visuomeniniam tikslui, susijusiam su kova su nusikalstamumu ir piliečių apsauga“, – nurodė J. Kaczynskis.

Nuo 2015 metų buvo atskleista dešimtys piktnaudžiavimo „Pegasus“ programa atvejų. Daug jų praėjusiais metais atskleidė pasaulinis žiniasklaidos konsorciumas. Ši Izraelyje įsikūrusios bendrovės „NSO Group“ sukurta šnipinėjimo programa buvo naudojama siekiant pasiklausyti žurnalistų, politikų, diplomatų, teisininkų ir žmogaus teisių aktyvistų daugelyje pasaulio šalių – nuo Artimųjų Rytų iki Meksikos.

Ši programa Lenkijoje kelia ypač didelį susirūpinimą, nes buvo panaudota ne kokioje nors represinėje autokratinėje valstybėje, o Europos Sąjungos narėje. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte