EŽTT atmetė gėjų skundą dėl krikščionių kepėjų neiškepto torto

Pagaliau baigėsi vadinamoji Gėjų torto byla, trukusi daugiau nei septynerius metus ir kainavusi šimtus tūkstančių svarų. Ieškinys, kuriame buvo teigiama, kad Šiaurės Airijos LGBT teisių aktyvistas Gareth Lee (Garetas Li) buvo diskriminuojamas, nes krikščionys kepyklos savininkai atsisakė iškepti jam tortą su užrašu „Palaikyk gėjų santuoką”, yra atmestas.

Europos Žmogaus Teisių Teismas skundą atmetė kaip „nepriimtiną”. Prisiminkime, kaip viskas prasidėjo ir vyko.

2014 metų gegužės mėnesį „Ashers Baking Company” kepykla, esanti Belfaste, gavo užsakymą iškepti tortą, kurio kaina buvo 36.50 svarai. Ant torto turėjo būti pavaizduoti „Sesame Street” lėlės Bert ir Ernie (Bertas ir Ernis).

„Sesam Street” – tai amerikiečių mokomoji laida vaikams, susidedanti iš lėlių vaidybos, dokumentikos bei animacijos. Bert ir Ernie veikėjai šioje laidoje yra gėjai. Tortą užsakė Gareth Lee, LGBT palaikymo grupės Queer Space narys. Kepinys turėjo būti skirtas privačiam vakarėliui, kuriame bus paminėta Tarptautinė diena prieš homofobiją (gegužės 17 d.).

Užsakymas buvo priimtas, pinigai sumokėti, bet po 2 dienų kepyklos savininkai krikščionys paskambinę užsakovui pasakė, jog torto iškepti negali dėl užrašo ant jo.

G. Lee užsirūstino ir pradėjo teisinį bylinėjimąsi su kepykla, kuriame jį palaikė Š. Airijos Lygiateisiškumo Komisija, dėl jo seksualinės orientacijos diskriminavimo, ir laimėjo bylą grafystės teisme 2015 metais bei Š. Airijos apeliaciniame teisme 2016 metais.

Kepyklos savininkai Daniel ir Amy McArthur (Danielis ir Eimi Makarturai), palaikomi Krikščionių Instituto, 2018 metais kreipėsi į Aukščiausiąjį Teismą ir bylą laimėjo.

Aukščiausio Teismo išaiškinimas buvo toks: „Kepyklos savininkai atsisakė iškepti tortą ne dėl užsakovo seksualinės orientacijos, bet dėl užrašo ant jo. Tai prieštarauja jų religiniams įsitikinimams, nes remiantis Biblija, santuoka galima tik tarp vyro ir moters. Tortą iškepti gėjui kepykla sutinka, bet dėl užrašo ant torto, kuris žeidžia jų religinius jausmus, iškepti jo negali”.

Tada ieškovas 2018 metais kreipėsi EŽTT teigdamas, kad Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą neatsižvelgęs į Europos Žmogaus Teisių Konvenciją. EŽTT sprendimas (sausio 6 dieną) buvo toks: „Ieškovas neišnaudojo visų teisinių galimybių savo šalyje. Žmogaus Teisių Konvencijos niuansus reikėjo nagrinėti savoje šalyje, o ne ignoravus tai, kreiptis į EŽTT. Todėl byla yra atmesta kaip nepriimtina”.

Gėjų teisių advokatas Ciaran Moynagh (Sarajanas Mojnagas) tepasakė: „Mes dar pagalvosime ar kreiptis į savo šalies teismą”.

„Ashers Baking Company” kepykla buvo įkurta 1993 metais kaip šeimos verslas, gaminantis konditerinius gaminius ir šiuo metu turintis 7 parduotuves bei 20 darbuotojų. Pati kepykla įsikūrusi Niutaunabio mieste (65.000 gyventojų), kuris yra Belfasto šiaurini priemiestis. Kepyklos pavadinimas paimtas iš Biblijos. Ašerai – tai viena iš Izraelio genčių, kepusių duoną Izraelio karaliui.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

7 KOMENTARAI

 1. Mano nuomone, krikščionys turi šventą teisę neteikti jokių paslaugų viešiems homoseksualistų renginiams, kadangi, priešingu atveju, gaunasi homoseksualistų savireklamos palaikymas.

 2. Taip, taip, kaip gi ne. Bet mes jau sugebame ir Mišias aukoti gėjų palaikymui. Prisiminkit neseną atvejį Bernardinų bažnyčioje. Tikrai žaviuosi kepyklos savininkų tikėjimu ir drąsa. Meldžiuosi ir linkiu to mūsų kunigams.

  • Kaip sakė kunigas Grigas, reikia skirti (perduodu savo interpertaciją, o ne pažodžiui) :
   1. Kai žmogus turi homoseksualų potraukį, bet suprasdamas, kad homoseksualus elgesys nėra tinkamas kovoja su juo ir nepasiduoda tokio potraukio realizavimui – tokiu atveju jis gali būti net ir šventuoju – tai panašu į alkoholiką- žmogų, kuris jaučia nuoaltinį potraukį alkoholiui, bet supranta, kad tai netinkama ir kovoja su tuo. Melstis ir aukoti už tokius žmones mišias yra gerai.
   2. Kai žmogus turi homoseksualų potraukį, supranta kad tai nėra tinkama, kovoja su juo, bet dėl savo silpnumo pasiduoda – tokiu atveju jis yra nusidėjėlis. Melstis ir aukoti už tokius žmones mišias yra gerai.
   3. Kai žmogus turi homoseksualų potraukį, nesupranta, kad tai yra netinkama, didžiuojasi tuo, ir propaguoja tokį gyvenimo būdą – na panašiai būtų kaip alkoholikas, kuris neigia savyje alkoholizmą. Ar už tokius žmones galima melstis ir aukoti mišias – manau kad taip.
   Atskirkime nuodėmę nuo nusidėjėlio – nuodėmės reikia nekęsti, o nusidėjėlį -mylėti. Kaip sakė Jėzus – kas be nuodėmės, tegul meta į mane akmenį. Todėl jūs, gerbiamasis Arnoldai, pagalvokite, ar mėtote tuos žodžių akmenis, pats būdamas be nuodėmės? Mano manymu mišios meldžiant už LGBT asmenis yra už jų sielas, už jų išgydymą ir išsivadavimą, o ne už tai, kad kad jie skęstų savo priklausomybėse – tame nematau blogio.

   • Viskas teisingai surašyta. Tik trečiasis var. turi 2 potemes – yra tie, kurie nesupranta, kad elgiasi negerai, bet yra kiti, kurie labai gerai supranta, kad elgiasi netinkamai, bet tuo didžiuojasi ir priklauso ideologinei srovei, pavadintai lgbt+. Tokiems labiau būtų reikalingas egzorcizmas ir maldos už sąmoningus nusidėjelius, atsisakančius klausyti Dievo ir norinčius būti sau dievais.
    Nuoširdžiai nesuprantu šv. Mišių prasmės ,kai jose dalyvauja žmonės, nusidedantys prieš Šv. Dvasią, t.y. sąmoningai esantys mirtinoje nuodėmėje ir nenorintys keistis? Juk šv.Mišių dalyviai tikrai yra susipažinę su 10 Dievo įsakymų!!! Tada toks dalyvavimas tai jau ne šv.Mišios, bet jų paniekinimas – “mes galime sau leisti viską, net bažnyčioje tūsintis”

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte