J. Bidenas savo kalboje JT Generalinėje Asamblėjoje žadės sugrąžinti JAV lyderystę

ŠaltinisBNS

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) antradienį turėtų pasakyti pasauliui, kad Jungtinės Valstijos nori išvengti šaltojo karo su Kinija, šaliai pereinant nuo nepertraukiamų konfliktų, prasidėjusių po rugsėjo 11-osios išpuolių, į Vašingtono vadovaujamos diplomatijos erą. 

Pirmoji J. Bideno, kaip JAV prezidento, kalba metinėje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke gali būti sunkiai sutikta.

Per visą savo prezidentavimo laikotarpį tokias šalis kaip Kinija ir Rusija jis vadino demokratijų priešininkėmis pasaulio kartų kovoje tarp autokratijų ir demokratijų.

Artima JAV sąjungininkė Prancūzija taip pat yra suirzusi dėl, jos teigimu, Vašingtono dūrio į nugarą, kai Australija atšaukė milijardų dolerių vertės kontraktą dėl prancūziškų povandeninių laivų, sudariusi su JAV ir Jungtine Karalyste naują gynybos aljansą (AUKUS) ir paskelbusi apie planus pirkti amerikietiškus atominius povandeninius laivus.

Be to, J. Bidenas gali sulaukti skeptiškų vertinimų po nerimą keliančio tarptautinių pajėgų pasitraukimo iš Afganistano, kur pergalę iškovojęs Talibanas privertė JAV vadovaujamą aljansą skubiai, vietomis chaotiškai išvesti savo pajėgas.

Tačiau J. Bidenas iš JT Generalinės Asamblėjos tribūnos turėtų pareikšti, jog Jungtinės Valstijos imasi veiksmų, kad išgelbėtų pasaulį nuo COVID-19 pandemijos, pirmauja taikydamos kovos su klimato kaita priemones ir atkuria jo pirmtako Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pakrikusius demokratinius ryšius.

J. Bidenas pasakys, kad „jis netiki naujo Šaltojo karo sąvoka, kai pasaulis yra padalintas į blokus“

Jis taip pat kalbės, kad jo siekis tvirtinti JAV pozicijas Azijoje – naujasis branduolinių povandeninių laivų pirkimo kontraktas su Australija yra tik viena jo dalis – nebūtinai reiškia konfrontaciją su Kinija.

J. Bidenas pasakys, kad „jis netiki naujo Šaltojo karo sąvoka, kai pasaulis yra padalintas į blokus“, kad „jis tiki veržlia, intensyvia, principinga konkurencija“, sakė vienas JAV pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

Tęsdamas temą, kad JAV nori užversti du dešimtmečius trukusių konfliktų lapą, J. Bidenas turėtų pažadėti pereiti prie diplomatinės lyderystės, sakė pareigūnas.

„Prezidentas iš esmės privers įsisąmoninti, kad karo pabaiga Afganistane užbaigė etapą, kuriame pagrindinis dėmesys buvo skiriamas karui, ir pradėjo kitą etapą, skirtą asmeninei, tikslingai ir veiksmingai Amerikos diplomatijai “, – sakė pareigūnas.

Naujojo Irano prezidento debiutas

J. Bidenas nebus vienintelis lyderis, pirmą kartą pasirodysiantis Jungtinių Tautų sesijoje.

Naujasis Irano prezidentas ultrakonservatorius Ebrahimas Raisi (Ebrahimas Raisis) debiutuos tarptautinėje arenoje su iš anksto įrašyta kalba; joje galbūt bus užuominų, ar pavyks išsaugoti 2015 metais sudarytą branduolinį susitarimą.

Viršūnių susitikimą pradės Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro (Žairas Bolsonaru) – kraštutinių dešiniųjų pažiūrų lyderis, nusprendęs skristi į Niujorką, nors atsisakė paisyti rekomendacijų pasiskiepyti nuo COVID-19.

J. Bidenas savo kalboje akcentuos JAV įsipareigojimus kovoti su pandemija ir klimato kaita.

Vienas JT pareigūnas pirmadienį užsiminė, kad J. Bidenas paskelbs „gerų naujienų“ dėl penktadalio sumos trūkumo 100 mlrd. dolerių (86 mlrd. eurų) fonde. Šio fondo lėšas išsivysčiusios šalys pažadėjo 2020–2025 metų laikotarpiu kasmet išmokėti skurdesnėms šalims, siekiant padėti joms prisitaikyti prie klimato kaitos.

Kalbant apie COVID-19, J. Bidenas tikriausiai primins, kad Jungtinės Valstijos yra didžiausios vakcinų donorės pasaulyje. Kartu jis turėtų pripažinti, kad reikia dar daug nuveikti, kol bus išlygintas skiepų disbalansas. Pavyzdžiui, daugelyje Afrikos šalių tik nedidelė dalis gyventojų yra visiškai imunizuoti, o tarptautinės paramos toli gražu nepakanka, kad situacija pasikeistų.

Trečiadienį J. Bidenas Baltuosiuose rūmuose surengs pasaulio viršūnių susitikimą dėl atsako į pandemiją.

Jis ragins „sutelkti visas jėgas, kad būtų galima daug greičiau sustabdyti šią pandemiją“, sakė JAV pareigūnas.

Prancūzų pasipiktinimas

Užbaigdamas intensyvią diplomatijos savaitę J. Bidenas penktadienį Baltuosiuose rūmuose susitiks su Australijos, Indijos ir Japonijos lyderiais. Šios trys šalys drauge su JAV sudaro „Ketverto“ („Quad“) aljansą Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono centre.

Laviruodamas šios savaitės daugiašaliuose labirintuose, J. Bidenas turės nepamiršti ir santykių su Prancūzija.

Paryžius konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių Vašingtone, pasipiktinęs JAV ir Australijos susitarimu dėl povandeninių laivų, o prancūzų užsienio reikalų ministras J. Bideno diplomatijos stilių pavadino „brutalumu“.

Baltieji rūmai, regis, yra įsitikinę, kad gali numalšinti šį ginčą, tuo pačiu neatitraukdami dėmesio nuo, pasak amerikiečių, pagrindinio dalyko: regioninių tinklų stiprinimo siekiant atsverti stiprėjančias Kinijos karines ir prekybines pozicijas.

Pirmadienį JAV vyriausybė patenkino svarbų Europos reikalavimą ir sušvelnino kelionių draudimą, įvestą kilus COVID-19 pandemijai. Nuo lapkričio visiems visiškai paskiepytiems keliautojams bus leidžiama atskristi į Jungtines Valstijas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte