Izraelyje aptiktas 1500 metų senumo moterų vienuolynas

ŠaltinisHAARETZ

Neseniai per karines Izraelyje antrą kartą atsitiktinai aptiktas 1500 metų senumo Bizantijos laikų moterų vienuolynas.

Centrinėje Izraelio dalyje esantys vienuolyno griuvėsiai vadinami Horbat Hani arba Buri El Hanaja. Pirmą kartą jie buvo aptikti 2002 m. tiesiant kelią. Sužinoję apie tai, archeologai jau tada pradėjo kasinėjimus, praneša Izraelio leidinis „Haaretz“.

Kasinėjimų metu aptikta bažnyčia su gražiomis įvairiaspalvėmis mozaikomis, dedikaciniai užrašai, kuriuose minima abatė, bokštas, vienuolyno celės, virtuvė, refektorius, piligrimų užeiga, vyno ir alyvuogių aliejaus gamybos pėdsakai, požeminis kompleksas, kuriame buvo laidojamos moterys ir vaikai.

Remdamiesi pavadinimu Buri El Hanaja, mokslininkai mano, kad vienuolynas buvo skirtas Biblijoje minimai šventajai pranašei Hanai (apie 1100 m. pr. m. e.), pranašo Samuelio motinai. Kai kurie archeologai netgi mano, kad vienuolynas stovi toje vietoje, kur buvo palaidota šventoji Hana.

2002 m. buvo nuspręsta konservuoti griuvėsius ir užtikrinti jų išsaugojimą. Tačiau 2019 m. šventovė vėl buvo aptikta – per pratybas įvyko nedidelis sprogimas.

„Taip gimė iniciatyva įtraukti kariškius į naujus kasinėjimus, supažindinti juos su Izraelio istorija ir paveldu bei sukurti visą visuomeninį projektą“, – aiškina kasinėjimų vadovas Issi Kornfeldas iš Izraelio senienų tarnybos.

Tikriausiai vienuolynas veikė ir po to, kai musulmonai užkariavo šias žemes, tačiau palaipsniui sunyko.

„Galbūt jų vyno paklausa sumažėjo ir piligrimai beveik nustojo atvykti. Galiausiai VIII a. pabaigoje vienuolynas buvo apleistas. Nepaisant to, vietiniai musulmonų kaimo gyventojai ir toliau laidojo moteris šioje vietoje, laikydamiesi senovinės šventos tradicijos“, – sako I. Kornfeldas.

Tuo tarpu didžiąją dalį mozaikų vėl teko užkonservuoti jas užverčiant žemėmis, kad jos išliktų ateities kartoms.

Ateityje planuojama senovinio vienuolyno griuvėsius padaryti prieinamus plačiajai visuomenei.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte