REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Dubingiuose konsekruota Šv. Jurgio bažnyčia

Spalio 2 d. Dubingių parapijoje vyko didelė šventė – naujosios Šv. Jurgio bažnyčios dedikavimo (konsekravimo) iškilmė. Bažnyčią dedikavo Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Kaišiadorių vyskupas Jonas Ivanauskas ir Kaišiadorių vyskupas emeritas Juozapas Matulaitis.

Mecenatų Aurelijaus ir Aurelijos Rusteikų 2012 m. pradėti bažnyčios statybos darbai baigti 2017 m. Mecenatai pasirūpino ir visais interjero puošybos darbais bei šventovei reikalingais liturginiais reikmenimis, taip pat daug prisidėjo puoselėjant gyvąją Dubingių bažnyčią.

Pirmoji Katalikų bažnyčia Dubingiuose pastatyta Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytauto laikais (XV a.). Dubingius valdant didikams Radviloms ji atiteko evangelikams reformatams (apie 1565 m.). Vėliau jie pastatė naują bažnyčią katalikams (1678 m.), kuriai buvo suteiktas Mergelės Marijos titulas. Valdant Dubingius didikams Tiškevičiams bažnyčia iš pagrindų buvo atnaujinta ir pastatyta kapinių koplyčia (1812 m.).

Tikėtina, kad būtent tada bažnyčios titulas buvo pakeistas į Šv. Jurgio (kankinio). 1841 m. prie bažnyčios buvo pastatyta medinė varpinė, kuri išliko iki šių dienų. XX a. Dubingių bažnyčią vienas po kito nusiaubė du gaisrai. 1954 m. bažnyčia sudegė.

Tada pamaldos vyko kapinių koplyčioje, kuri 1958 m. taip pat sudegė (gaisrų priežastis neišaiškinta). Po to dubingiškiai įsirengė laikiną bažnyčią buvusioje špitolėje, kuri tarnavo iki šiolei. Prie įrengimo darbų daug prisidėjo tuometis Dubingių parapijos klebonas mons. Juozapas Čeberiokas.

2007 m. tuometis Dubingių Šv. Jurgio parapijos klebonas kun. Algimantas Baltuškonis, remdamasis parapijiečių iniciatyva, įteikė Kaišiadorių vyskupui J. Matulaičiui prašymą leisti statyti naują parapinę bažnyčią Dubingiuose, 1954 m. sudegusios vietoje.

Netrukus prie Dubingių parapijiečių iniciatyvos statyti naują bažnyčią prisijungė žinomi Lietuvoje verslininkai Aurelija ir Aurelijus Rusteikos. „Idėja statyti naują bažnyčią kilo iš Dubingių bendruomenės, mes ją palaikome ir padedame kuo tik galime, kad ji būtų realizuota,“ – sakė žiniasklaidai mecenatai Rusteikos.

2008 m. Kaišiadorių vyskupas suteikė leidimą Dubingiuose statyti bažnyčią ir įgaliojo parapijos kleboną pasirašyti sutartį tarp „Aurelijos ir Aurelijaus Rusteikų fondas“ ir Dubingių parapijos dėl bažnyčios statybos darbų finansavimo. Sutartyje buvo numatyta, kad nauja bažnyčia iškils buvusios vietoje.

2009 m. Dubingiuose įvyko planuojamos statyti bažnyčios projektų peržiūra. Remdamiesi sutartimi su Dubingių parapija, Rusteikų fondas užsakė senosios – sudegusios ir naujos bažnyčios preliminarius projektus, kuriuos rengė „Vilniaus architektų studija“. Atsižvelgus į architektų grupės vadovo Kęstučio Pempės ir kitų suinteresuotų asmenų nuomones, sudegusios bažnyčios vietoje buvo pasirinkta statyti šiuolaikiška kryžiaus plano bažnyčia, kuri išlaikytų pirmtakės mastelį – būtų tokio pat aukščio, tiek išorė, tiek jos vidus iš medžio, o viduje tilptų iki 150 žmonių.

2012 m. naujos Dubingių Šv. Jurgio bažnyčios kertinį akmenį pašventino Kaišiadorių vyskupas emeritas J. Matulaitis.

Bažnyčios architektūra – tradicinės išraiškos. Naudotos paprastos, lietuviškos medžiagos: klijuotas medis, stiklas, o stogas ir sienos uždengtos specialiomis čerpėmis, primenančiomis gontus – lenteles, kuriomis senovėje buvo dengiami stogai. Bažnyčia turi savo istorinę varpinę, šventoriaus tvorą ir vartelius, išlikusi iš ankstesnių laikų.

Bažnyčią projektavo žinomas Lietuvoje architektas Kęstutis Pempė, jam talkino bendraautorė Daiva Pauliukonienė. Konstruktoriai – Alfonsas Vaškevičius, Laimonas Stikleris, Modesta Voverytė, Tomas Strazdauskas.

2017 m. nauja – šildoma Dubingių bažnyčia atvėrė duris tikintiesiems. Tam laikui buvo sutvarkyta bažnyčios aplinka ir atlikti dauguma interjero darbų: skulptoriaus Alfonso Vauros horeljefas „Laiminantis Kristus“ (apsidėje), menininko Vlado Oržekausko 14 Kryžiaus kelio stacijų ciklas.

Kiti darbai buvo atlikti vėliau – Šv. Jurgio atvaizdas, kurį sukūrė dailininkė Loreta Švaikauskienė, liturginius simbolius ir reikmenis – juvelyras Titas Simanonis. Vieni paskutiniųjų darbų – altorius, kuriame patalpinta Palaimintojo kankinio Teofiliaus kūno relikvija, sakykla, celebrantų kėdės ir kt.

Dubingių parapijos bažnyčios statybos darbų mecenatas – Aurelijos ir Aurelijaus Rusteikų šeimos fondas. Pagal išgales, prie statybos darbų aukomis taip pat prisidėjo parapijos bendruomenė.

Jau šeštus metus vykstantis Dubingių muzikos festivalis 2022 metais taip pat buvo dedikuotas bažnyčios konsekravimui.

2021 m. lapkritį mecenatė Aurelija Rusteikienė senojoje bažnytėlėje, drauge su menotyrininke dr. Skirmante Smilingyte-Žeimiene, rado du gerokai laiko pažeistus procesijų altorėlius su Aušros Vartų Marijos / Šv. Kazimiero ir Šv. Juozapo / Madonos su kūdikėliu paveikslais. Buvo nuspręsta, kad altorėlius reikia patikėti specialistams. Restauravimo procesas truko metus, jį finansavo Rusteikų šeimos fondas.

Atradimo istorijos atomazga buvo daugiau nei netikėta: po išsamių menotyrininkės dr. Rimos Valinčiūtės-Varnės tyrimų ir studijų paaiškėjo, kad tai garsaus XIX a. dailininko Kanuto Rusecko darbai, iki patenkant į Dubingius, puošę Vilniaus Šv. Teresės bažnyčią. Nustatyta, jog pirmasis altorėlis tapytas iki 1845 m., antrasis šiek tiek vėliau – po 1849 m. Per pašventinimo iškilmę jau restauruoti procesijų altorėliai laukė maldininkų naujojoje Šv. Jurgio bažnyčioje.

Artimiausiu metu, mecenatų lėšomis, planuojama bažnyčios pašventinimo progai parengti ir išleisti knygą apie Dubingių bažnyčios istoriją.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte