Armėnijos lyderis po naujo smurto protrūkio abejoja Rusijos taikdarių vaidmeniu Kalnų Karabache

ŠaltinisBNS

Armėnijos premjeras Nikolas Pašinianas ketvirtadienį suabejojo Rusijos taikdarių vaidmeniu ginčijamame Kalnų Karabacho regione, per naują smurto protrūkį žuvus trims kariams.

Retos kritikos sąjungininkei Maskvai N. Pašinianas pažėrė po trečiadienio įvykių šiame kalnuotame regione, Azerbaidžanui paskelbus, kad jis perėmė kelių strateginių aukštumų kontrolę.

Armėnijos ir Azerbaidžano teritorinis ginčas dėl Kalnų Karabacho, kur gyvena daugiausia etniniai armėnai, tęsiasi nuo 10-o dešimtmečio. Abi buvusios sovietinės respublikos dėl šio regiono kariavo du kartus – praėjusio amžiaus 10-ajame dešimtmetyje ir 2020-aisiais.

2020-ųjų rudenį šešias savaites savaites trukęs karas, nusinešęs daugiau kaip 6,5 tūkst. gyvybių, baigėsi tarpininkaujant Rusijai pasiektu ugnies nutraukimo susitarimu.

Pagal susitarimą Armėnija atidavė Azerbaidžanui nemažai jos ne vieną dešimtmetį kontroliuotų teritorijų, o Rusija dislokavo maždaug 2 tūkst. taikdarių trapioms paliauboms prižiūrėti, tačiau įtampa tebetvyro.

„Armėnijos visuomenėje kyla klausimų dėl Rusijos taikos palaikymo operacijos Kalnų Karabache“, – per vyriausybės posėdį sakė N. Pašinianas.

Armėnijos visuomenėje kyla klausimų dėl Rusijos taikos palaikymo operacijos Kalnų Karabache

Jis atkreipė dėmesį į „šiurkščius, užsitęsusius ugnies nutraukimo režimo pažeidimus“ ir „nuolatinį fizinį bei psichologinį“ regiono gyventojų „terorizavimą“ esant taikdariams.

Anot N. Pašiniano, Rusijos taikdarių vaidmuo turi būti „išaiškintas“, o Armėnija tikisi, kad šis kontingentas užkirs kelią „bet kokiems bandymams pažeisti kontaktinę liniją“.

Maskva ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl naujo nesutaikomų priešininkų Armėnijos ir Azerbaidžano smurto protrūkio.

„Reiškiame itin didelį susirūpinimą dėl įtampos eskalavimo“, – sakoma rusų Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Jame priduriama, kad Rusijos taikdariai neramiame Kalnų Karabacho regione „deda visas pastangas“ padėčiai stabilizuoti.

Armėnija ir Azerbaidžanas kaltina viena kitą paliaubų pažeidimais.

Trečiadienį Baku paskelbė, kad Kalnų Karabacho kariai apšaudė azerbaidžaniečių pajėgų pozicijas Lačino rajone, kurį prižiūri Rusijos taikdariai, ir kad žuvo vienas azerbaidžanietis šauktinis.

Kalnų Karabacho kariuomenė pranešė, kad žuvo du jos kariai.

Azerbaidžano kariuomenė nurodė, kad reaguodama į Kalnų Karabacho kariuomenės veiksmus įvykdė operaciją „Kerštas“ ir užėmė kelias strategines aukštumas.

Penktadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Juodosios jūros kurorte Sočyje priims derybų Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą (Redžepą Tajipą Erdohaną).

Turkija per 2020 metų karą dėl Kalnų Karabacho rėmė Azerbaidžaną.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte