A. Bilotaitė apie užfiksuotą neteisėtą migrantų grupę: siekiama destabilizuoti padėtį Lietuvoje

Šalčininkų rajone užfiksuota neteisėta migrantų grupė, kurią galbūt lydi žinybinis baltarusių pareigūnų automobilis ir jame esantys asmenys, antradienį pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM). 

Šis vaizdas užfiksuotas iš operacijoje dalyvaujančio Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ sraigtasparnio.

„Ir anksčiau turėjome netiesioginių įrodymų, kad neteisėtas migrantų gabenimas per Lietuvos sieną nevyksta be Baltarusijos pareigūnų žinios. Užfiksuotame vaizdo įraše aiškiai matomas neteisėtų migrantų bandymas patekti į Lietuvą. Migrantams talkina asmenys, vairuojantys tokio modelio transporto priemones, kokias naudoja Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto pareigūnai“, – pranešime teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

neteisėtas migrantų gabenimas per Lietuvos sieną nevyksta be Baltarusijos pareigūnų žinios.

„Tai, kas vyksta dabar, nėra tiesiog migracija, su kuria nuolat susiduria kitos Europos šalys. Tai yra Baltarusijos valdžios režimo specialiai suorganizuota akcija, kuria siekiama destabilizuoti padėtį Lietuvoje, priversti Vyriausybę keisti savo politiką ir laikyseną, ir, neatmeskime to, pakeisti Lietuvos valdžią kita, sau parankia. Mes tai matome ir esame pasirengę tai atlaikyti, kad ir kiek laiko, pajėgų ir pastangų prireiks“, – savo feisbuko paskyroje rašė ministrė.

Minėtą vaizdo įrašą VRM paskelbė viešai.

Pranešime pažymėtina, kad Baltarusija yra priėmusi sprendimus taikyti bevizį režimą su daugeliu pasaulio valstybių ir kviečia užsieniečius į šią šalį kaip į saugią teritoriją, kurioje nevyksta jokie kariniai konfliktai.

„Taigi turizmo tikslais į Baltarusiją atvykęs užsienio valstybės pilietis turėtų išvykti taip pat legaliai, kaip į ją ir pateko. Tačiau asmenys, atvykę į Baltarusiją, yra naudojami organizuojant hibridinę agresiją prieš Lietuvą“, – tvirtina ministerija.

Šiemet Lietuvos ir Baltarusijos sieną neteisėtai kirto 4026 migrantai.

Ministrės sprendimas leido pasieniečiams naudoti psichinę ir fizinę prievartą

Pirmadienio vakarą vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pasirašytas sprendimas leido valstybės sieną saugantiems pareigūnams naudoti psichinę ir fizinę prievartą prieš neteisėtus migrantus.

Trečiadienį įsigaliosiančiame dokumente nurodyta institucijoms, užtikrinančioms ir padedančioms užtikrinti Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija apsaugą, pasirūpinti, kad asmenys išorės sieną sausumoje kirstų tik per pasienio kontrolės punktus.

Tai darantieji kitose vietose turi būti neįleidžiami į šalies teritoriją ir nukreipiami į artimiausią veikiantį tarptautinį pasienio kontrolės punktą.

Sprendime nurodyta, kad prieš asmenis, neatsižvelgiančius į teisėtus pareigūnų reikalavimus, prireikus turi būti naudojami atgrasantys įstatyme numatyti veiksmai.

Valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo straipsniai, nurodyti A. Bilotaitės sprendime, kalba apie psichinės ir fizinės prievartos taikymą.

Pagal įstatymą, prievarta gali būti naudojama, asmenims vengiant vykdyti pareigūnų reikalavimus ar nurodymus ir siekiant priversti juos paklusti, taip pat sulaikant asmenis, jeigu šie priešinasi, užkertant kelią nusikalstamoms veikoms ar administraciniams nusižengimams.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas antradienį BNS sakė, kad dėl minėtų priemonių taikymo galioja proporcingumo principas.

„Atsižvelgiama į tai, kaip elgiamasi iš nelegalių migrantų pusės, ar paklūsta jie nurodymams, ar nepaklūsta, ar yra pasipriešinimas, ar nėra. Nuo to priklauso ir pareigūnų naudojamos priemonės“, – teigė parlamentaras.

Jis tvirtino, kad minėtas priemones buvo galima leisti naudoti ir anksčiau, tačiau dabar jos jau tapo neišvengiamos.

„Geriau vėliau negu niekada“, – sakė politikas.

„Pirmas dalykas, mūsų absorbavimo pajėgumai limituoti. Kitaip tariant, tai, ką matome stovyklose, jau reikalavo stipresnių priemonių. Antras dalykas, manau, kad ir Lukašenkos užuominos apie ginkluotus džihadistus, kad tokie žmonės gali eiti į Lietuvą, irgi yra vienas iš veiksnių taikyti tokias priemones“, – teigė L. Kasčiūnas.

Jis pabrėžė, kad per Baltarusiją į Lietuvą einantys neteisėti migrantai yra Aliaksandro Lukašenkos režimo hibridinio spaudimo dalis, dėl to ir atsakymai į tai turėtų būti lankstesni.

Buvęs vidaus reikalų ministras, Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis BNS sakė, kad taikyti minėtas įstatymo normas buvo galima anksčiau, kai pradėtas fiksuoti didesnis neteisėtų migrantus srautas.

„Kodėl to nebuvo daroma, irgi klausimas yra“, – sakė jis.

„Įstatymas numato Valstybės sienos apsaugos tarnybai galimybę naudoti tam tikrą psichinę ir fizinę prievartą, esant tam tikromis aplinkybėmis, bet ar tų pasieniečių pakaks, čia jau kitas klausimas yra. O norint pasitelkti kitus, reikia ypatingo teisinio režimo prie sienos“, – tvirtino politikas.

Į Lietuvą per sieną su Baltarusija šiemet pateko rekordiškai daug, daugiau kaip 4 tūkst., neteisėtų migrantų. 

Lietuvos pareigūnai išaugusius migracijos srautus vadina Baltarusijos režimo hibridine agresija. Dėl to šalyje paskelbta ekstremali situacija.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis