REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Von der Leyen skelbia 10 punktų planą, kaip kovoti su migracijos krize Italijoje

“Europos iššūkiui reikia europietiško atsako”, – sakė ES Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen bendroje spaudos konferencijoje su Italijos ministre pirmininke Giorgia Meloni.

Sekmadienį, rugsėjo 17 d., per jųdviejų netikėtą vizitą į Viduržemio jūros Lampedūzos salą, kurią pastarosiomis savaitėmis užplūdo tūkstančiai nelegalių migrantų. Komisijos vadovė paskelbė dešimties punktų kovos su krize veiksmų planą, kuriame numatyta didinti deportacijas, kovoti su prekeiviais žmonėmis ir remtis visos ES solidarumu.

Oro uoste padėkojusi Komisijos vadovei už tai, kad ji atidėjo savo išvykimą į JT Generalinę Asamblėją Niujorke vien tam, kad galėtų aplankyti salą, Ministrė Pirmininkė Meloni sakė, kad ji tai laiko ne tiek “solidarumo gestu Italijai, kiek Europos atsakomybės gestu sau pačiai”. Ministrė Pirmininkė pridūrė:

„Ant kortos pastatyta ateitis, kurią Europa nori sau suteikti: ateitis priklauso nuo Europos gebėjimo spręsti didžiuosius epochos iššūkius!

Tačiau atvykus į mažą miestelį, kuriame gyvena apie šešis tūkstančius gyventojų, von der Leyen ir Meloni pasitiko protestai – per vieną dieną saloje išsilaipino 110 laivų (su daugiau kaip 5 000 migrantų) – gyventojai reiškė savo poziciją už migrantų centro panaikinimą.

G. Meloni nusprendė su jais pabendrauti, paklausė apie jų problemas ir pažadėjo imtis skubių veiksmų bei skirti salai dar 50 mln. eurų.

Spaudos konferencijoje premjerė daugiausia dėmesio skyrė neatidėliotiniems, radikaliems sprendimams, pavyzdžiui, idėjai apie Europos jūrų blokadą prie Afrikos krantų, kad prekeiviai žmonėmis negalėtų patekti į tarptautinius vandenis.

“Niekada neišspręsime problemos kalbėdami apie perskirstymą. Vienintelis būdas rimtai spręsti problemą – sustabdyti nelegalų išvykimą”, – sakė Meloni, ragindama surengti “veiksmingą Europos karinio jūrų laivyno misiją”, kad būtų galima kovoti su prekeiviais žmonėmis iškart, kai tik jie pradeda veiklą. Ji taip pat paragino aktyviau įsitraukti ES ir JT, nes:

Jei kas nors Europoje mano, kad ši problema bus išspręsta tiesiog Italijos ribose, klysta.

Be to, Meloni paskelbė, kad ji suteikia įgaliojimus Gynybos ministerijai pratęsti nelegalių migrantų sulaikymo laikotarpį iki maksimalaus pagal ES taisykles leidžiamo termino, kad deportacijos būtų veiksmingesnės.

Savo ruožtu Komisijos vadovė savo kalbą pradėjo primindama spaudai, kad visi susiję asmenys – vietos gyventojai, valdžios institucijos ir patys migrantai – vienodai nukentėjo nuo situacijos, “kuri susidarė ne dėl jų kaltės”. Nepaisant to, ji patikino auditoriją, kad Europa visapusiškai palaiko Italiją. Von der Leyen pabrėžė:

Niekada neišspręsime problemos kalbėdami apie perskirstymą. Vienintelis būdas rimtai spręsti problemą – sustabdyti nelegalų išvykimą

Noriu pasakyti labai aiškiai. Mes, kaip tarptautinės bendruomenės dalis, turime pareigą. Ją vykdėme praeityje, vykdysime šiandien ir ateityje.

Tačiau ne kontrabandininkai ir prekeiviai žmonėmis spręs, kas ir kokiomis aplinkybėmis atvyksta į Europos Sąjungą, o mes. Tie, kurie neturi teisės, negali pasilikti.

Von der Leyen pristatė dešimties punktų veiksmų planą krizei spręsti. Nors planas atrodo ambicingas, verta pažymėti, kad jos kalba buvo pakankamai atsargi, kad nežadėtų nieko, ko Europa nebūtinai įsipareigos, pavyzdžiui, Meloni siūlymo dėl jūrų blokados, kurią Von der Leyen buvo pasirengusi tik “ištirti”.

Be to, Komisijos vadovės planas remiasi tuo, kad valstybės narės priims pabėgėlius pagal “savanoriško solidarumo” mechanizmą, o tai ironiška, turint omenyje, kad Von der Leyen šalis, Vokietija, ką tik paskelbė sustabdanti savo dalyvavimą. Kitų šalių padėtis taip pat nėra geresnė, nes pastaraisiais metais pagal šį planą buvo įvykdyta tik nedidelė dalis pažadėtos repatriacijos.

Vis dėlto yra keletas perspektyvių dalykų, pavyzdžiui, nedelsiant atmesti nepagrįstus prieglobsčio prašymus, paspartinti deportacijas į kilmės šalis ir sužlugdyti prekybos žmonėmis operacijas, nukreipiant dėmesį į kontrabandininkų logistinę paramą.

Von der Leyen dešimties punktų planas apibendrinamas taip:

  1. Suteikti Italijai Europos Komisijos, ES prieglobsčio agentūros ir “Frontex” paramą, kad būtų galima nedelsiant valdyti krizę ir padėti registruoti migrantus.
  2. Didinti paramą migrantų perkėlimui iš Lampedūzos ir skatinti kitas valstybes nares naudotis savanoriško solidarumo mechanizmu.
  3. Siūlyti FRONTEX paramą skubiam migrantų grąžinimui į jų kilmės šalis, jei jie neatitinka prieglobsčio suteikimo reikalavimų, taip pat diplomatinę pagalbą, kad būtų palengvintas šis procesas.
  4. Stiprinti pastangas kovoti su neteisėtai žmones gabenančiais asmenimis bendradarbiaujant su kilmės ir tranzito šalimis, įskaitant bendrus FRONTEX ir Europolo veiksmus, ir atnaujinti kovos su neteisėtu žmonių gabenimu teisės aktus.
  5. Stiprinti jūrų ir oro stebėjimą per FRONTEX, išnagrinėti galimybę išplėsti karinio jūrų laivyno misiją ir paspartinti Tuniso pakrančių apsaugos tarnybos aprūpinimą įranga.
  6. Imtis veiksmų prieš kontrabandininkų logistiką ir bendradarbiauti su Italijos valdžios institucijomis siekiant išvežti ir sunaikinti rastas valtis ir katerius.
  7. Remti Italiją taikant greitas prieglobsčio procedūras per ES prieglobsčio agentūrą ir skubiai atmesti nepagrįstus prašymus.
  1. Skatinti teisėtus kelius ir humanitarinius koridorius, kad migrantams būtų suteiktos alternatyvos, paneigti kontrabandininkų pasakojimus ir sustiprinti griežtesnę nelegalios migracijos politiką.
  2. Stiprinti bendradarbiavimą su Jungtinių Tautų vyriausiuoju pabėgėlių reikalų komisaru (UNHCR) ir Tarptautine migracijos organizacija (TMO), kad būtų užtikrinta migrantų apsauga maršrute, ir sudaryti palankesnes sąlygas savanoriškam grįžimui su pagalba.
  3. Bendradarbiauti su Tunisu įgyvendinant susitarimo memorandumą, spartinant naujų projektų įgyvendinimą ir lėšų išmokėjimą.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte